Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Site Staff / Welcome from the GRC Chair
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: Nested Ecosystems
Discussion Leader: Nicole Dubilier (Max Planck Institute for Marine Microbiology, Germany)
7:40 pm - 7:55 pm
Introduction by Discussion Leader
7:55 pm - 8:20 pm
Sandie Degnan (University of Queensland, Australia)
"Complex Layering of Animal-Bacterial Interactions in a Simple Marine Sponge Holobiont"
8:20 pm - 8:35 pm
Discussion
8:35 pm - 9:00 pm
John Thompson (University of California, Santa Cruz, USA)
"The Process of Coevolution Within Webs of Interacting Species"
9:00 pm - 9:15 pm
Discussion
9:15 pm - 9:30 pm
General Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Biodiversity: A Microbial World Within Animal Hosts
Discussion Leader: Shana Goffredi (Occidental College, USA)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:40 am
Brendan Bohannan (University of Oregon, USA)
"Host-Microbiomes as Metacommunities"
9:40 am - 9:55 am
Discussion
9:55 am - 10:10 am
Jon Sanders (Cornell University, USA)
"The Evolution of the Tetrapod Gut Microbiome"
10:10 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:45 am
Coffee Break
10:45 am - 11:10 am
Katherine Amato (Northwestern University, USA)
"A Case for Comparative Research: What Our Primate Cousins Have to Teach Us About the Human Gut Microbiome"
11:10 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:40 am
Selected from Poster Abstracts: Benjamin Rubin (Princeton University, USA)
"Social Behavior in Bees Influences the Abundance of Microbial Symbionts"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 12:10 pm
Amy Apprill (Woods Hole Oceanographic Institution, USA)
"The Less Secret Lives of Coral Microbes"
12:10 pm - 12:25 pm
Discussion
12:25 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hourâ„¢
The GRC Power Hourâ„¢ is designed to address challenges women face in science and issues of diversity and inclusion. The program supports the professional growth of all members of our communities by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizer: Angela Douglas (Cornell University, USA)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
The Molecular Language of Symbiosis
Discussion Leader: Ursula Hofer (Nature Reviews Microbiology, United Kingdom)
7:30 pm - 7:45 pm
Introduction by Discussion Leader
7:45 pm - 8:10 pm
Edward Ruby (University of Hawaii, USA)
"Modes of Signal-Response Underlying the Squid-Vibrio Association on Squid Symbioses"
8:10 pm - 8:25 pm
Discussion
8:25 pm - 8:40 pm
Selected from Poster Abstracts: Jessamyn Perlmutter (Vanderbilt University, USA)
"A Single Phage Candidate Gene for Male Killing in a Bacterial Endosymbiont"
8:40 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 9:10 pm
Federico Rey (University of Wisconsin-Madison, USA)
"Using Host Genetics to Decipher Gut Microbial Metabolism"
9:10 pm - 9:25 pm
Discussion
9:25 pm - 9:30 pm
General Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Looking at Symbiosis Through the Host's Lens
Discussion Leader: Denise Dearing (University of Utah, USA)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:40 am
Bruno Lemaitre (École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland)
"The Foreign Within: Drosophila -Spiroplasma Interaction as a Model of Insect Endosymbiosis"
9:40 am - 9:55 am
Discussion
9:55 am - 10:10 am
Selected from Poster Abstracts: Michael Shapira (University of Califrornia, Berkeley, USA)
"Genetic Control of Enterobacter Commensal Abundance and Function in C. elegans "
10:10 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:45 am
Coffee Break
10:45 am - 11:10 am
Katharina Ribbeck (Massachusetts Institute of Technology, USA)
"Finding a Niche: Microbial Colonization of Host Mucosal Barriers"
11:10 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:40 am
Selected from Poster Abstracts: Sarah McAnulty (University of Connecticut, USA)
"Development of the Accessory Nidamental Gland in the Hawaiian Bobtail Squid, Euprymna scolopes "
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 12:10 pm
John Rawls (Duke University, USA)
"Gut Feeling: Mechanisms of Microbial and Nutritional Perception in the Vertebrate Intestine"
12:10 pm - 12:25 pm
Discussion
12:25 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Experimental Models for Host-Microbe Interactions
Discussion Leader: Thomas Bosch (University of Kiel, Germany)
7:30 pm - 7:45 pm
Introduction by Discussion Leader
7:45 pm - 8:10 pm
Annika Guse (Heidelberg University, Germany)
"Uncovering the Molecular Mechanisms of Intracellular Coral-Algal Symbiosis Using an Anemone Model"
8:10 pm - 8:25 pm
Discussion
8:25 pm - 8:40 pm
Selected from Poster Abstracts: Megan Sorensen (University of Sheffield, United Kingdom)
"Convergent and Divergent Metabolic Routes to the Evolution of Stable Symbiosis"
8:40 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 9:10 pm
Buck Samuel (Baylor College of Medicine, USA)
"Cultivating Relationships: Genetic Landscapes that Shape Microbiome Form and Function"
9:10 pm - 9:25 pm
Discussion
9:25 pm - 9:30 pm
General Discussion
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Goods and Services Provided by Microbial Symbionts
Discussion Leader: Hassan Salem (Smithsonian Institution, USA)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:40 am
Jillian Petersen (University of Vienna, Austria)
"Coordinating Communal Living in Chemosynthetic Symbioses"
9:40 am - 9:55 am
Discussion
9:55 am - 10:10 am
Selected from Poster Abstracts: Laura Rix (University of Queensland, Australia)
"Dissolved Organic Matter Cycling by the Marine Sponge Holobiont: From Microbes to Ecosystems"
10:10 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:45 am
Coffee Break
10:45 am - 11:10 am
Philipp Engel (University of Lausanne, Switzerland)
"Strain-Level View on the Gut Microbiota of Social Bees"
11:10 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:40 am
Selected from Poster Abstracts: Laura Flórez (Johannes Gutenberg University Mainz, Germany)
"Multiple Bodyguards or a Single Strong One? Coexistence of Defensive Symbiont Strains in a Beetle"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 12:10 pm
Nicholas Shikuma (San Diego State University, USA)
"The Influence of Bacteria on Animal Metamorphosis"
12:10 pm - 12:25 pm
Discussion
12:25 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:00 pm - 7:30 pm
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair
7:30 pm - 9:30 pm
Endosymbiosis and the Evolution of Eukaryotic Cells
Discussion Leader: John McCutcheon (University of Montana, USA)
7:30 pm - 7:45 pm
Introduction by Discussion Leader
7:45 pm - 8:10 pm
Anja Spang (Royal Netherlands Institute for Sea Research, The Netherlands)
"Archaeal Genomes as Window into the Role of Symbiosis in Key Evolutionary Events"
8:10 pm - 8:25 pm
Discussion
8:25 pm - 8:40 pm
Selected from Poster Abstracts: Harald Gruber-Vodicka (Max Planck Institute for Marine Microbiology, Germany)
"Two Intracellular and Cell Type-Specific Bacterial Symbionts in the Placozoan Trichoplax H2"
8:40 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 9:10 pm
John Archibald (Dalhousie University, Canada)
"Mergers and Acquisitions: Endosymbiosis and Gene Flow in Microbial Eukaryotes"
9:10 pm - 9:25 pm
Discussion
9:25 pm - 9:30 pm
General Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Symbiosis, Pathogenesis and Parasitism
Discussion Leader: Joel Sachs (University of California, Riverside, USA)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:40 am
Manuel Kleiner (North Carolina State University, USA)
"Assessing Metabolism and Interspecies Interactions in Microbial Symbioses via Metaproteomics"
9:40 am - 9:55 am
Discussion
9:55 am - 10:10 am
Selected from Poster Abstracts: Miguel Ángel González Porras (Max Planck Institute for Marine Microbiology, Germany)
"Hijacking the Cell's Command Center: Transcriptional Profiling of the Interaction Between an Intranuclear Bacterial Parasite and Its Deep-Sea Mussel Host"
10:10 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:45 am
Coffee Break
10:45 am - 11:10 am
Melanie Blokesch (Swiss Federal Institute of Technology Lausanne, Switzerland)
"Molecular Insights into Vibrio cholerae 's Intra-Amoebal Replication Niche"
11:10 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:40 am
Selected from Poster Abstracts: Frances Blow (Cornell University, USA)
"Metabolic Costs of a Defensive Symbiont for Its Insect Host"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 12:10 pm
Colleen Mangold (Pennsylvania State University, USA)
"Zombie Ants: Manipulation of Animal Behavior by a Fungal Parasite"
12:10 pm - 12:25 pm
Discussion
12:25 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Microbial Therapy
Discussion Leader: Raquel Peixoto (University of California, Davis, USA / Federal University of Rio de Janeiro, Brazil)
7:30 pm - 7:45 pm
Introduction by Discussion Leader
7:45 pm - 8:10 pm
Jens Walter (University of Alberta, Canada)
"Modulation of the Gut Microbiota: An Ecological Perspective"
8:10 pm - 8:25 pm
Discussion
8:25 pm - 8:40 pm
Selected from Poster Abstracts: Sean Leonard (University of Texas at Austin, USA)
"Engineered Symbionts Trigger RNA Interference to Protect Honey Bees from Viruses and Parasitic Mites"
8:40 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 9:10 pm
Douglas Woodhams (University of Massachusetts Boston, USA)
"Responding to Amphibian Disease Emergence with Microbial Therapy"
9:10 pm - 9:25 pm
Discussion
9:25 pm - 9:30 pm
General Discussion
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure