Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Site Staff / Welcome from the GRC Chair
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: Diverse Polymers Make the Cytoskeleton Work
Discussion Leader: John Hammer (National Heart, Lung, and Blood Institute, NIH, USA)
7:40 pm - 8:10 pm
Clare Waterman (National Institutes of Health, USA)
"Integration of Actin Dynamics and Adhesion in Innate Immunity"
8:10 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:50 pm
Thomas Surrey (The Francis Crick Institute, United Kingdom)
"In Vitro Reconstitutions of Dynamic Microtubule Systems"
8:50 pm - 8:55 pm
Discussion
8:55 pm - 9:25 pm
Robert Goldman (Northwestern University, USA)
"An Overview of the Functions of Intermediate Filaments in Cell Mechanics and Motility"
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Motility Across Scales
Discussion Leader: Trina Schroer (Johns Hopkins University, USA)
9:00 am - 9:15 am
Jan Faix (Hannover Medical School, Germany)
"Ena/VASP Proteins in Cell Migration and Adhesion"
9:15 am - 9:25 am
Discussion
9:25 am - 9:40 am
Lillian Fritz-Laylin (University of Massachusetts Amherst, USA)
"How Does a Cell with No Interphase Microtubules Build a Mitotic Spindle?"
9:40 am - 9:50 am
Discussion
9:50 am - 10:05 am
Wallace Marshall (University of California, San Francisco, USA)
"The Flagellar Length Control System"
10:05 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:45 am
Coffee Break
10:45 am - 11:00 am
Gaia Pigino (Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics, Germany)
"Ciliary Assembly and Transport"
11:00 am - 11:10 am
Discussion
11:10 am - 11:20 am
Scott Coyle (Stanford University, USA)
"Using Contractility and Motility to Build Emergent Cell Behaviors: Lessons from the Unicellular Predator Lacrymaria olor "
11:20 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:35 am
Teije Middelkoop (Biotechnology Center (BIOTEC), TU Dresden, Germany)
"The Actin Nucleator CYK-1/mDia Drives Chirality of Actomyosin Flows and Facilitates Left-Right Symmetry Breaking in Early C. elegans Embryos"
11:35 am - 11:40 am
Discussion
11:40 am - 11:50 am
Margaret Titus (University of Minnesota, USA)
"Cooperation Between a MyTH4-FERM Myosin and VASP Is Critical for Filopodia Initiation"
11:50 am - 11:55 am
Discussion
11:55 am - 12:05 pm
William Hancock (Pennsylvania State University, USA)
"Direct Observation of Individual Tubulin Dimers Binding to Growing Microtubules"
12:05 pm - 12:10 pm
Discussion
12:10 pm - 12:20 pm
Arthur Molines (University of California, San Francisco, USA)
"Effect of Cytoplasm Density on Cytoskeleton Dynamics"
12:20 pm - 12:25 pm
Discussion
12:25 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hourâ„¢
The GRC Power Hourâ„¢ is designed to address challenges women face in science and issues of diversity and inclusion. The program supports the professional growth of all members of our communities by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizer: Erika Holzbaur (University of Pennsylvania, USA)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Modes and Mechanisms of Transport
Discussion Leader: Sabine Petry (Princeton University, USA)
7:30 pm - 7:45 pm
Enrique De La Cruz (Yale University, USA)
"Fragmentation and Rupture of Strained Actin Filaments"
7:45 pm - 7:55 pm
Discussion
7:55 pm - 8:10 pm
Erika Holzbaur (University of Pennsylvania, USA)
"Actin Dynamics Regulate Spatial Mixing of Mitochondria in Dividing Cells"
8:10 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:30 pm
Mary Elting (North Carolina State University, USA)
"Kif15 Supports the Mechanical Integrity of the Mammalian K-Fiber"
8:30 pm - 8:35 pm
Discussion
8:35 pm - 8:50 pm
Charles Sindelar (Yale University, USA)
"Structural Studies of Actin Severing, Microtubule Crinkling and Other 'Deviant' Filament Behaviors"
8:50 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:15 pm
Elias Spiliotis (Drexel University, USA)
"Spatial Control of Microtubule Dynamics and Microtubule-Dependent Traffic by Septin GTPases"
9:15 pm - 9:25 pm
Discussion
9:25 pm - 9:30 pm
General Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Cytoskeletal Patterning Through Evolution
Discussion Leader: Fred Chang (University of California, San Francisco, USA)
9:00 am - 9:15 am
Sophie Martin (University of Lausanne, Switzerland)
"Assembly of the Yeast Actin Fusion Focus"
9:15 am - 9:25 am
Discussion
9:25 am - 9:40 am
Elizabeth Chen (University of Texas Southwestern Medical Center, USA)
"Mechanical Tension Drives Cell Membrane Fusion"
9:40 am - 9:50 am
Discussion
9:50 am - 10:05 am
William Bement (University of Wisconsin-Madison, USA)
"Further Adventures in Cortical Excitability"
10:05 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:45 am
Group Photo / Coffee Break
10:45 am - 11:00 am
Sandrine Etienne-Manneville (Institut Pasteur / CNRS, France)
"Microtubules in Mechanotransduction"
11:00 am - 11:10 am
Discussion
11:10 am - 11:25 am
Stephanie Gupton (University of North Carolina at Chapel Hill, USA)
"A Ubiquitin Ligase Pair Compete to Regulation Filopodia Stability and Axon Turning"
11:25 am - 11:35 am
Discussion
11:35 am - 11:50 am
Kassandra Ori-McKenney (University of California, Davis, USA)
"MAPping the Neuronal Landscape of Microtubule-Based Transport"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:15 pm
Jelmer Lindeboom (Carnegie Institution for Science, USA)
"Microtubules Dynamics in Development"
12:15 pm - 12:25 pm
Discussion
12:25 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Cytoskeletal Dynamics in Cell Division
Discussion Leader: Julie Canman (Columbia University Medical Center, USA)
7:30 pm - 7:45 pm
Ulrike Eggert (King's College London, United Kingdom)
"Cytoskeletal Regulation in Late Cytokinesis"
7:45 pm - 7:55 pm
Discussion
7:55 pm - 8:10 pm
Edwin Munro (University of Chicago, USA)
"Filament-Oriented Filament Assembly Provides Structural Memory to Build and Maintain Filament Alignment During Cytokinesis"
8:10 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:35 pm
Alexey Khodjakov (Wadsworth Center, New York State Department of Health, USA)
"Alternative Paths to Amphitelic Attachment and Their Significance for Proper Chromosome Segregation"
8:35 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 8:55 pm
Sophie Dumont (University of California, San Francisco, USA)
"Microneedle Manipulation Reveals Local Reinforcement and Local Force Dissipation in the Mammalian Spindle"
8:55 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:10 pm
April Alfieri (Rensselaer Polytechnic Institute, USA)
"Two Modes of Mechanical Regulation in Kinesin-Driven Disruption of Microtubule Bundles"
9:10 pm - 9:15 pm
Discussion
9:15 pm - 9:25 pm
Roshali De Silva (University of Technology Sydney, Australia)
"CetZ1 in Cell Shape Control of Haloarchaea: Understanding the Functional Divergence of Tubulin Superfamily Proteins"
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Membranes as Platforms for Cytoskeleton Assembly
Discussion Leader: Michael Murrell (Yale University, USA)
9:00 am - 9:15 am
Matthieu Piel (Institut Curie, France)
"Modulation of Acto-Myosin Dynamics During Cell Migration Through Complex Environments: Organelles as Cell Deformation Sensors"
9:15 am - 9:25 am
Discussion
9:25 am - 9:40 am
Pekka Lappalainen (University of Helsinki, Finland)
"Regulation of Cytoskeletal Dynamics and Homeostasis by Actin Filament Pointed-End Binding Proteins"
9:40 am - 9:50 am
Discussion
9:50 am - 10:00 am
Zayna King (University of North Carolina at Chapel Hill, USA)
"Mechanistic Contributions of Coronin 1B and Coronin 1C in Directed Migration"
10:00 am - 10:05 am
Discussion
10:05 am - 10:20 am
Michael Way (Francis Crick Institute, United Kingdom)
"Arp3B Is a Negative Regulator of Arp2/3 Driven Actin Dynamics"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:15 am
John Cooper (Washington University in St. Louis, USA)
"Capping Protein Regulators at Membranes"
11:15 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:35 am
Matthew Akamatsu (University of California, Berkeley, USA)
"Self-Organization and Load Adaptation by the Mammalian Endocytic Actin Network"
11:35 am - 11:40 am
Discussion
11:40 am - 11:50 am
Ewa Sitarska (European Molecular Biology Laboratory, Germany)
"Towards Understanding the Role of BAR Domain Proteins in Membrane Tension Sensing"
11:50 am - 11:55 am
Discussion
11:55 am - 12:05 pm
Andrew Weems (University of Texas Southwestern Medical Center, USA)
"Blebbing Assembles Septin Signaling Scaffolds to Drive NRAS/PI3K Survival Signaling in Melanoma Cells"
12:05 pm - 12:10 pm
Discussion
12:10 pm - 12:20 pm
Marlis Denk-Lobnig (Massachusetts Institute of Technology, USA)
"Dynamic RhoA Regulation Establishes the Shape of a Contractility Gradient and Tissue Curvature"
12:20 pm - 12:25 pm
Discussion
12:25 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:00 pm - 7:30 pm
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair
7:30 pm - 9:30 pm
Insights from Reductionist Systems
Discussion Leader: Alexander Mogilner (Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University, USA)
7:30 pm - 7:45 pm
Jawdat Al-Bassam (University of California, Davis, USA)
"The Structural Basis for the Regulation of Tubulin Dimer Biogenesis and Polymerization"
7:45 pm - 7:55 pm
Discussion
7:55 pm - 8:10 pm
Marileen Dogterom (Delft University of Technology, The Netherlands)
"Cytoskeletal Organization in Artificial Confinement"
8:10 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:35 pm
Margaret Gardel (The University of Chicago, USA)
"Cytoskeletal Networks as Active Matter"
8:35 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 9:00 pm
Kinneret Keren (Technion - Israel Institute of Technology, Israel)
"Dynamics and Instabilities in Contracting Actin Networks"
9:00 pm - 9:10 pm
Discussion
9:10 pm - 9:20 pm
Mohan Balasubramanian (University of Warwick, United Kingdom)
"Reconstituting the Eukaryotic Cytokinetic Machinery"
9:20 pm - 9:25 pm
Discussion
9:25 pm - 9:30 pm
General Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Controlling Shape and Size of Cytoskeletal Assemblies
Discussion Leader: Henry Higgs (Dartmouth College, USA)
9:00 am - 9:15 am
Margot Quinlan (University of California, Los Angeles, USA)
"Tuning Your Formin"
9:15 am - 9:25 am
Discussion
9:25 am - 9:40 am
Naomi Courtemanche (University of Minnesota, USA)
"Pathways for Actin Polymerization Mediated by Formins"
9:40 am - 9:50 am
Discussion
9:50 am - 10:00 am
Kelli Hvorecny (University of Washington, USA)
"Defining the Divergent Structural and Cellular Mechanisms of the Actin Cytoskeleton in Giardia"
10:00 am - 10:05 am
Discussion
10:05 am - 10:20 am
Gary Brouhard (McGill University, Canada)
"Kinetics of Microtubule Nucleation"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:15 am
Justin Kollman (University of Washington, USA)
"Polymerization as a Mechanism for Allosteric Tuning of Metabolic Enzyme Activity"
11:15 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:40 am
Michel Steinmetz (Paul Scherrer Institut, Switzerland)
"Reading, Writing and Erasing the Tubulin Tyrosination Cycle"
11:40 am - 11:50 am
Discussion
11:50 am - 12:00 pm
Trisha Davis (University of Washington, USA)
"Building a Minimal Functional Kinetochore: From Microtubule to Centromere"
12:00 pm - 12:05 pm
Discussion
12:05 pm - 12:15 pm
Luke Rice (University of Texas Southwestern Medical Center, USA)
"Microtubules Form by Progressively Faster Tubulin Accretion, Not by Nucleation-Elongation"
12:15 pm - 12:20 pm
Discussion
12:20 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Frontiers in the Cytoskeleton
Discussion Leader: Amy Maddox (University of North Carolina at Chapel Hill, USA)
7:30 pm - 7:40 pm
Mu A (Dartmouth College, USA)
"A Complex Containing Lysine-Acetylated Actin and Cyclase-Associated Protein Inhibits the Formin INF2"
7:40 pm - 7:45 pm
Discussion
7:45 pm - 7:55 pm
Roberto Dominguez (Perelman School of Medicine, University of Pennsylvania, USA)
"Structural-Functional Mechanism of Actin Nt-Acetylation"
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:10 pm
Hui-Chia Yu-Kemp (University of North Carolina at Chapel Hill, USA)
"Dissecting the Formation and the Regulation of Actomyosin Structure at the Apical Adherens Junction"
8:10 pm - 8:15 pm
Discussion
8:15 pm - 8:25 pm
Masayuki Onishi (Stanford University School of Medicine, USA)
"Cytokinesis Without Myosin II in Chlamydomonas: Roles of Actin, Microtubules and Septin"
8:25 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:40 pm
Antonina Roll-Mecak (National Institutes of Health, USA)
"Katanin Grips the Beta-Tubulin Tail Through an Electropositive Double Spiral to Sever Microtubules"
8:40 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 8:55 pm
Shashank Shekhar (Brandeis University, USA)
"Cataclysmic Acceleration of Actin Depolymerization by Cyclase-Associated Protein and Cofilin Synergy"
8:55 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:20 pm
General Discussion
9:20 pm - 9:30 pm
Closing Remarks
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure