SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | Opportunities and Challenges in Graphitic Carbon Materials: Fundamental Science and Applications |
| Discussion Leader: John McGuire (Michigan State University) |
7:40 pm - 8:20 pm | James Hone (Columbia University)
"Fabrication, Properties, and Applications of Graphene / Boron Nitride Heterostructures" |
8:20 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:15 pm | Andrea C. Ferrari (University of Cambridge)
"Raman Spectroscopy of Graphene: State of the Art" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am | Group Photo |
9:00 am - 12:30 pm | Chemistry of Graphene Allotropes: Synthesis |
| Discussion Leader: Michael Strano (MIT) |
9:00 am - 9:40 am | Leonid Levitov (MIT)
"Plasmons in Graphene: Hydrodynamics, Interactions and Motional Effects"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Nancy Goroff (Stony Brook University) |
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Alex Star (University of Pittsburgh)
"Synthesis and Applications of Nitrogen-Doped Carbon Nanostructures" |
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Electronic Properties of Graphene Allotropes |
| Discussion Leader: Herb Fertig (Indiana University) |
7:30 pm - 8:10 pm | Allan MacDonald (University of Texas, Austin)
"Fractional Quantum Hall Effect in Graphene and Bilayer Graphene" |
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Alessandra Lanzara (University of California, Berkeley) |
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Young Investigator Presentations |
| Discussion Leader: William Dichtel (Cornell) |
9:00 am - 9:40 am | Pablo Jarillo-Heerrero (MIT) |
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Byung Hee Hong (Seoul National University)
"Graphene-Based Advanced Chemical Analysis and Biomedical Applications" |
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Zhigang Jiang (Georgia Tech)
"Infrared Magnetospectroscopy of Graphene and Graphite" |
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Characterization of Graphitic Carbon Materials |
| Discussion Leader: Feng Wang (University of California, Berkeley) |
7:30 pm - 8:10 pm | Jian-Min Zuo (University of Illinois, Urbana-Champaign) |
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Nikolai Zhitenev (NIST)
"Exploring the Physics of Graphene with Local Probes" |
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Carbon Materials: Applications and Sustainability |
| Discussion Leader: Liang-shi Li (Indiana University) |
9:00 am - 9:40 am | Paul E. Sheehan (Naval Research Lab)
"Chemically Modifying Graphene for Electronics and Sensing" |
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Robert Schlogl (Fritz-Haber Institute of Max Planck Society, Berlin) |
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Sheng Dai (Oakridge National Lab) |
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair |
7:30 pm - 9:30 pm | Chemistry of Graphene Allotropes: Functionalization |
| Discussion Leader: Michael Arnold (University of Wisconsin) |
7:30 pm - 8:10 pm | Marina Petrukhina (University of Albany)
"Fragments of Fullerenes: Multi-Electron Reduction and Metal Ion Intercalation" |
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Bruce Hinds (University of Kentucky)
"Dramatic Nano-Fluidic Properties of Carbon Nanotube Membranes As a Platform for Protein Channel Mimetic Pumps" |
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Novel Physics in Graphene Allotropes |
| Discussion Leader: Godfrey Gumbs (Hunter College) |
9:00 am - 9:40 am | Eva Andrei (Rutgers University)
"Tuning a Charge Impurity in Graphene: From Cloaking to Supercriticality"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Jie Shan (Case Western Reserve University)
"Far-Infrared Spectroscopy of Graphene" |
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Jing Kong (MIT)
"The Synthesis and Characterization of Bilayer Graphene" |
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Graphitic Materials in Biology and Medicine |
| Discussion Leader: Dal-Hee Min (Seoul National University) |
7:30 pm - 8:10 pm | Robert Hurt (Brown University)
"Skating on Atomically Thin Ice - Toward the Safe Design of Low-Dimensional Carbons" |
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Zhuang Liu (Soochow University, China) |
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |