SUNDAY |
5:00 pm | Reception |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Welcome and Overviews |
| Discussion Leaders: E. I. Stiefel and F. M. M. Morel |
| F. M. M. Morel (Princeton University, Geosciences)
The evolution of the Earth: bioinorganic solutions and limitations |
| E. I. Stiefel (Princeton University, Chemistry)
Elements and Cycles of Life |
| Roger C. Prince (ExxonMobil)
The Inter-related Bioinorganic Chemistry of As, Se, Hg and S |
9:30 pm | Continuation of Reception |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am | Group Photo |
9:00 am - 12:30 pm | Metal Speciation in the Environment and in Cells |
| Discussion Leader: William G. Sunda (NOAA Beaufort Laboratory) |
| Kenneth W. Bruland (University of California at Santa Cruz)
Transition Metal Concentrations and Speciation in Surface Seawater |
| Thomas V. O'Halloran (Northwestern University)
Evolutionary Conservation of the Metallome? Continuity of Mechanisms Controlling Intracelluar Metal Concentrations |
10:30 am | Break |
| Alison Butler (University of California at Santa Barbara)
Acquisition of Iron by Marine Bacteria: New Siderophores and Strategies |
| James W. Moffett (Woods Hole Oceanographic Institution)
Role of Phytoplankton in the Coordination of Transition Elements in Seawater: Evidence from Fieldwork |
12:30 pm | Lunch |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Anaerobic Environments |
| Discussion Leader: J. Greg Ferry (Pennsylvania State University) |
| Michael W. W. Adams (University of Georgia)
Tungsten versus Molybdenum in Hot Anaerobic Environments |
| Rolf Thauer (Max Planck Institute for Terrestrial Microbiology, Marburg)
Methanogenic Archaea and Aerobic Bacteria: Indications for Lateral Gene Transfer |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Carbon in the Environment |
| Discussion Leader: Lily Y. Young (Rutgers University) |
| Stephen J. Lippard (Massachusetts Institute of Technology)
Non-Heme Iron and the Biological Oxidation of Methane |
| John T. Groves (Princeton University, Chemistry)
Strategies and Mechanisms of Biogenic Hydrocarbon Oxidation |
10:30 am | Break |
| Derek R. Lovley (University of Massachusetts)
Anaerobic Oxidation of Organic Matter Coupled to the Reduction of Metals |
| Mak A. Saito (Princeton University, Geosciences)
Cadmium, Cobalt, and Zinc Carbonic Anhydrases in Marine Phytoplankton: Biogeochemical and Whole Genome Microarray Analyses |
12:30 pm | Lunch |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Sulfur Cycles |
| Discussion Leader: Antonio Xavier (Universidade Nova de Lisboa) |
| José J. G. Moura (Universidade Nova de Lisboa)
Bacterial Sulfate Reduction: Molecular Aspects |
| Alastair McEwan (University of Queensland)
Microbial Molybdenum Enzymes and Organo-Sulfur Transformations |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Biominerals in the Environment |
| Discussion Leader: Michael R. Hoffmann (California Institute of Technology) |
| Bradley M. Tebo (Scripps Institution of Oceanography)
Molecular Mechanisms of Manganese Oxide Biomineralization |
| Dianne K. Newman (California Institute of Technology)
A Role for Antibiotics in Mineral Dissolution and Biofilm Physiology |
10:30 am | Break |
| Jillian F. Banfield (University of California at Berkeley)
Microbial Biomineralization Products: Formation, Structure, and Reactivity |
| Nils Kröger (University of Regensburg)
Molecules and Mechanisms in Biological Silica Formation |
12:30 pm | Lunch |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Nitrogen Cycle |
| Discussion Leader: Bess B. Ward (Princeton Geosciences) |
| Roger N. F. Thorneley (John Innes Center, Norwich)
Nitrogen Fixation: Sustainable Research in a Deteriorating Environment |
| Peter Kroneck (University of Konstanz)
Dissimilatory Reduction of Nitrate to Ammonia: Structure and Function of Cytochrome c Nitrite Reductase |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Cycles of Toxic Elements |
| Discussion Leader: Anne O. Summers (University of Georgia) |
| Mary Neu (Los Alamos National Laboratory)
The Biogeochemistry of Plutonium with Emphasis on Aerobic Systems |
| Ronald S. Oremland (U. S. Geological Survey, Menlo Park)
Microbial Arsenic Cycling in Anaerobic Environments |
10:30 am | Break |
| Simon Silver (University of Illinois at Chicago)
From Geocycles to genes and enzymes: Mercury and Arsenic |
| John S. Magyar (Northwestern University)
Molecular Mechanisms of Lead Poisoning |
12:30 pm | Lunch |
6:00 pm | Banquet |
7:30 pm - 9:30 pm | Origins of Life and the Environment |
| Discussion Leader: Thomas G. Spiro (Princeton University, Chemistry) |
| Kenneth H. Nealson (Jet Propulsion Laboratory/University of Southern California)
Microbial Metal Interactions Over Time: Clues to the History and Evolution of Life |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |