SUNDAY |
4:00 pm - 8:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | Assembly of Higher Order Structures |
| Discussion Leader: Michael Mackay (University of Delaware) |
7:40 pm - 8:20 pm | Jennifer Lewis (University of Illinois Urbana-Champagne)
"Directed Assembly of 3D Polymer Architectures"
|
8:20 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:15 pm | Gregory Grason (University of Massachusetts Amherst)
"Building Better Bundles: Theory of Twist, Packing and Frustration in Filament Assemblies"
|
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am | Group Photo |
9:00 am - 12:30 pm | Polymer Nanostructures: Characterization and Application |
| Discussion Leader: TBA |
9:00 am - 9:40 am | Thomas Epps (University of Delaware)
"Manipulating Nanostructures in Block Copolymers: Linking Morphology to Performance in Ion-Conducting Systems"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Du Yeol Ryu (Yonsei University)
"Solvent-induced Assembly of High-Molecular-Weight Block Copolymers and Perpendicular Orientation of Lamellar Microdomains" |
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Bradley Olsen (MIT)
"Self-Assembly of Block Copolymers Containing Globular Proteins"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Functional Materials for Biology |
| Discussion Leader: April Kloxin (University of Delaware) |
7:30 pm - 8:10 pm | Phillip Messersmith (Northwestern University)
"Mechanochemistry of Metal Coordination Bonds in Biological Tissues and Bioinspired Polymers"
|
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Karen Wooley (Texas A&M)
"Polyphosphoesters as a Platform for the Rapid, Efficient and Versatile Production of Functional, Biologically-active Nanomaterials" |
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Physics of Polymer Films and Interfaces |
| Discussion Leader: Andrew Croll (North Dakota State University) |
9:00 am - 9:40 am | Marc Ediger (University of Wisconsin)
"Enhanced Mobility Near the Surfaces of Glasses"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | John Dutcher (University of Guelph)
"Nanomechanical Response of Bacterial Cells to Cationic Antimicrobial Peptides"
|
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Anand Jagota (Lehigh University)
"Flattening of a Nearly Plane Soft Solid Surface Due to Surface Tension"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Biopolymer Mechanics |
| Discussion Leader: Guillaume Miquelard-Garnier (Matériaux Industriels Polymcres, le Cnam)
|
7:30 pm - 8:10 pm | Olivia du Roure (ESPCI)
"Mechanics of Dense Actin Network: Influence of the Microscopic Architecture"
|
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Omar Saleh (University of California Santa Barbara)
"Scaling and Thermodynamics of Single Polymer Elasticity"
|
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Designing Polymers for Delivery and Repair |
| Discussion Leader: Aaron Esser-Kahn (University of California Irvine) |
9:00 am - 9:40 am | Stephen Craig (Duke University)
"Molecular Design of Mechano-responsive Polymers" |
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Todd Emrick (University of Massachusetts Amherst)
"New Polymers for Conjugation, Complexation, and Encapsulation" |
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Arthi Jayaraman (University of Colorado)
"Molecular Insight into Macromolecular Binding in Nucleic Acid Systems"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair |
7:30 pm - 9:30 pm | Polymer Mechanics: Thin Films and Networks |
| Discussion Leader: Edwin Chan (National Institute of Standards and Technology) |
7:30 pm - 8:10 pm | Pedro Reis (MIT)
"Coiling of Thin Elastic Rods: from Spaghetti to Carbon Nanotubes and Transoceanic Cables"
|
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Zhigang Suo (Harvard University)
"Extremely Stretchable and Tough Hydrogels"
|
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Polymers for Electronics and Packaging |
| Discussion Leader: Alejandro Briseno (University of Massachusetts Amherst) |
9:00 am - 9:40 am | John Reynolds (Georgia Tech)
"Conjugated Donor-Acceptor Polymers: Pushing the Limits Using Chemistry"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Christine Luscombe (University of Washington)
"2/3-Dimensional Semiconducting Polymer Architectures for Organic Photovoltaics"
|
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Dongchan (Shaun) Ahn (Dow Corning, Corp.)
"Facile Multi-scale Materials Assembly through Room Temperature Alkylborane Chemistry"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Soft Materials Dynamics |
| Discussion Leader: Kendra Erk (Purdue University) |
7:30 pm - 8:10 pm | Anke Lindner (ESPCI)
"Single and Collective Fiber Dynamics in Complex Flows"
|
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Eric Dufresne (Yale University)
"Drops of Simple Liquids and Cohesive Cells on Squishy Surfaces"
|
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |