SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Keynote talk |
| Discussion Leader: Rafael Yuste |
7:30 pm - 8:30 pm | Rodolfo Llinas (NYU)
"Neuronal circuit properties: Intrinsic and synaptic transactions" |
8:30 pm - 10:00 pm | Reception |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Circuit Formation |
| Discussion Leader: Nick Spitzer |
9:00 am - 9:35 am | Thomas Sudhof (UT Southwestern Med Center)
"Neurexins and neuroligins in neural circuit formation" |
9:35 am - 10:10 am | Josh Sanes (Harvard University)
"Laminar Specificity in the Visual System" |
10:10 am - 10:25 am | Chris Hempel (Brandeis University)
"Gene assemblies underlying neuronal identity in the cerebral cortex" |
10:25 am - 11:25 am | Coffee Break / Photo Session |
11:25 am - 11:55 am | Mike Ehlers (Duke University)
"Directing Secretory Trafficking for Dendrite Growth and Morphogenesis" |
11:55 am - 12:30 pm | Hollis Cline (Cold Spring Harbor Labs)
"Control of Structural Plasticity by Visual Experience in vivo" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Central Pattern Generators and Spinal Circuits |
| Discussion Leader: Alexander Borst |
7:30 pm - 8:00 pm | Ole Kiehn (Karolinska Institute, Sweden)
"Electrophysiological and genetic characterizations of motor patterning networks in the mammalian spinal cord" |
8:00 pm - 8:30 pm | Martyn Goulding (Salk Institute)
"Genetic approaches for unraveling the neural networks that control locomotion" |
8:30 pm - 9:00 pm | Eve Marder (Brandeis University)
"Stability and Plasticity in Developing, Growing, and Adult Rhythmic Motor Networks" |
9:00 pm - 9:30 pm | Nick Spitzer (UCSD)
"Activity-dependent homeostatic specification of neurotransmitter choice" |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Olfaction/Gustation |
| Discussion Leader: Josh Sanes |
9:00 am - 9:35 am | Don Katz (Brandeis University)
"Being awake changes gustatory neural coding" |
9:35 am - 10:10 am | Zach Mainen (Cold Spring Harvor labs)
“Neural mechanisms underlying olfactory decisions in the rat” |
10:10 am - 11:00 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:35 am | Peter Mombaerts (Rockefeller)
"Olfaction Targeted" |
11:35 am - 12:10 pm | David Anderson (Cal Tech)
"Neural circuits mediating decisions between innate reproductive and defensive behaviors" |
12:10 pm - 12:25 pm | Tyler Cutforth (Columbia)
"Establishing the primary verebrate ofactory circuit: Ephrins, then Nephrins" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Retina and Visual Circuitry |
| Discussion Leader: Hollis Cline |
7:30 pm - 8:05 pm | Markus Meister (Harvard)
"Retinal processing of natural motion" |
8:05 pm - 8:40 pm | Peter Sterling (U. Penn)
"Efficient circuits from stochastic synapses" |
8:40 pm - 9:15 pm | Alexander Borst (MPI, Munich)
"Behind the facet eye: Surprising properties of fly motion-sensitive neurons" |
9:15 pm - 9:30 pm | Carlos Aizenman (Brown University)
"Regulation of neural excitability in the developing visual system" |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Persistent Activity and Motor Decisions |
| Discussion Leader: Rafael Yuste |
9:00 am - 9:15 am | Mark Goldman (Wellesley College)
"Persistent neural activity in a bilateral neural integrator model" |
9:15 am - 9:30 am | Erika Fanselow (Brown University)
"Persistent activity in a inhibitory interneuron of the neocortex" |
9:30 am - 9:45 am | Jason Maclean (Columbia University)
"Intrinsic cortical dynamics determine the cortical response to thalamic stimulation" |
9:45 am - 10:20 am | Sascha Du Lac (Salk Institute)
"Persistent potentiation of intrinsic excitability in spontaneously firing vestibular nucleus neurons" |
10:20 am - 11:20 am | Coffee Break |
11:20 am - 11:55 am | Mike Shadlen (U. Washington)
"A neural mechanism for decision making" |
11:55 am - 12:30 pm | Xiao-Jing Wang (Brandeis University)
"An integrated microcircuit model of working memory and decision making" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 5:00 pm | Poster Session |
5:00 pm - 6:00 pm | Business Meeting |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Cortical and Hippocampal Circuitry and Plasticity |
| Discussion Leader: Takao Hensch |
7:30 pm - 8:00 pm | David McCormick (Yale)
"Rapid Dynamics of Cortical Excitability" |
8:00 pm - 8:30 pm | Massimo Scanziani (UCSD)
"Dynamic range of thalamo-cortical feed-forward inhibition controls somatosensory integration" |
8:30 pm - 8:45 pm | Arianna Maffei (Brandeis University)
"Potentiation of layer 4 inhibition as a mechanism for loss of visual responsiveness following monocular deprivation" |
8:45 pm - 9:00 pm | Elizabeth Quinlan (U. Maryland)
"Reactivation of rapid ocular dominance plasticity in adult visual cortex" |
9:00 pm - 9:30 pm | Wendy Suzuki (NYU)
"Associative learning and the monkey medial temporal lobe" |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Local Control of Synaptic Properties |
| Discussion Leader: Gina Turrigiano |
9:00 am - 9:35 am | Kelsey Martin (UCLA)
"Signaling from synapse to nucleus during neuronal plasticity" |
9:35 am - 10:05 am | Tobias Bonhoeffer (MPI Munich)
"Local and Global Control of Synaptic Properties in Hippocampal Neurons: Competitive maintenance and Synaptic Homeostasis" |
10:05 am - 10:20 am | Pamela England (UCSF)
"Using photoinactivation of native AMPA receptors to reveal the real-time dynamics of AMPA receptor trafficking" |
10:20 am - 10:55 am | Coffee Break |
10:55 am - 11:10 am | Alla Karpova (Cold Spring Harbor Labs)
"DeMISTifying the brain: dissecting the function of complex neural circuits" |
11:10 am - 11:30 am | Elly Nedivi (MIT)
"Dynamic structural rearrangement of dendritic arbors in non-pyramidal neurons of the adult visual cortex" |
11:30 am - 12:30 pm | Anuradha Rao Memorial Lecture: Eric Kandel (Columbia University)
"Learning Related Growth of New Synaptic Connections and Their Long Term Maintenance" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Auditory System and Vocal Communication |
| Discussion Leader: Eve Marder |
7:30 pm - 8:00 pm | Michael Brainard (USCF)
"Contributions of basal ganglia circuitry to vocal plasticity in the songbird" |
8:00 pm - 8:30 pm | Michale Fee (MIT)
"Neural mechanisms of vocal control and learning in the songbird" |
8:30 pm - 9:00 pm | Constance Scharff (MPI Berlin)
"What does a speech gene do in a bird's brain?" |
9:00 pm - 9:30 pm | Asif Ghazanfar (Princeton University)
"Primate vocal communication: from behavior to brain" |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Depart |