SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and Check-in (Office Closed 6:00 pm - 7:00 pm) |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | SETTING THE STAGE |
| Discussion Leaders: Joan-Emma Shea (UCSB) and David Pratt (U Pittsburgh) |
7:40 pm - 8:05 pm | Tim Zwier (Purdue U)
"Gas phase neutral molecules. Spectroscopy and dynamics" |
8:05 pm - 8:15 pm | Discussion |
8:15 pm - 8:40 pm | Alan Marshall (Florida State U)
"Gas phase biomolecular ions. What can they tell us?" |
8:40 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:20 pm | Keynote Lecture: Greg Petsko (Brandeis U)
"The challenges that lie ahead" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
9:30 pm - | Reception |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | NONCOVALENT INTERACTIONS |
| Discussion Leader: Steve Scheiner (Utah State U) |
9:00 am - 9:30 am | Michel Mons (Saclay)
"Secondary structures of small peptides via IR/UV double resonance spectroscopy" |
9:30 am - 9:45 am | Discussion |
9:45 am - 10:15 am | Joel Moreno Ireta (UAM-I)
"Assessing the influences of hydrogen bonds on protein conformational space" |
10:15 am - 10:30 am | Discussion |
10:30 am - 11:15 am | Coffee Break / Group Photo |
11:15 am - 11:45 am | Alison Ashcroft (U Leeds)
"Biomolecular Assembly in the Gas Phase" |
11:45 am - 12:00 pm | Discussion |
12:00 pm - 12:30 pm | Hot Topics |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session 1 |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | HYDRATION |
| Discussion Leader: Mark Johnson (Yale U) |
7:30 pm - 8:00 pm | Simon Ebbinghaus (U Illinois)
"The terahertz dance of water and proteins" |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:40 pm | Evan Williams (UC Berkeley)
"Zwitterions in the gas phase" |
8:40 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:20 pm | Shekhar Garde (RPI)
"Water-mediated interactions in biology" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | PEPTIDES AND PROTEINS |
| Discussion Leader: Chris Cheatum (U Iowa) |
9:00 am - 9:30 am | David Clemmer (Indiana U)
"Biomolecule conformations via ion mobility measurements" |
9:30 am - 9:45 am | Discussion |
9:45 am - 10:15 am | Ryan Julian (UC Riverside)
"Dissecting proteins in the gas phase" |
10:15 am - 10:30 am | Discussion |
10:30 am - 11:15 am | Coffee Break |
11:15 am - 11:45 am | H.-S. Chan (U Toronto)
"Cooperativity principles in protein folding" |
11:45 am - 12:00 pm | Discussion |
12:00 pm - 12:30 pm | Hot Topics |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session 2 |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | ENZYMES |
| Discussion Leader: Rebecca Jockusch (U Toronto) |
7:30 pm - 8:00 pm | Katie Henzler-Wildman (Washington U)
"A hierarchy of time scales in protein dynamics" |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:40 pm | Ben Schuler (U Zurich)
"Single molecule protein folding" |
8:40 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:20 pm | Sharon Hammes-Schiffer (Penn State U)
"Proton and hydrogen transfer reactions in enzymes" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | NUCLEIC ACIDS |
| Discussion Leader: Marcus Wilhelmsson (Chalmers U.) |
9:00 am - 9:30 am | Daniele Fabris (UMBC)
"Higher-order structure of RNA by MS-based approaches" |
9:30 am - 9:45 am | Discussion |
9:45 am - 10:15 am | Jiri Sponer (Czech Academy)
"Structure and dynamics of functional RNA" |
10:15 am - 10:30 am | Discussion |
10:30 am - 11:15 am | Coffee Break |
11:15 am - 11:45 am | Valerie Gabelica (U Brussels)
"IR and UV signatures of DNA structures in the gas phase" |
11:45 am - 12:00 pm | Discussion |
12:00 pm - 12:30 pm | Hot Topics |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session 3 |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | ENERGY TRANSDUCTION |
| Discussion Leader: Ralph Jimenez (JILA) |
7:30 pm - 8:00 pm | Steven Boxer (Stanford U)
"Electron transfer in photosynthetic reaction centers" |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:40 pm | David Beratan (Duke U)
"Fluctuations, electron transfer, and signalling" |
8:40 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:20 pm | Thomas Surrey (EMBL, Heidelberg)
"Motors and microtubule-end tracking proteins" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | CARBOHYDRATES |
| Discussion Leader: Mark Wormald (Oxford U) |
9:00 am - 9:30 am | John Simons (Oxford U)
"Sugars in the gas phase" |
9:30 am - 9:45 am | Discussion |
9:45 am - 10:15 am | Rob Woods (U Georgia)
"Combining Mass Spectrometry and Molecular Dynamics Simulations to Characterize Biomolecular Interactions" |
10:15 am - 10:30 am | Discussion |
10:30 am - 11:15 am | Coffee Break |
11:15 am - 11:45 am | Julie Leary (UC Davis)
"Glycosaminoglycan: protein interactions" |
11:45 am - 12:00 pm | Discussion |
12:00 pm - 12:30 pm | Hot Topics |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Business Meeting |
| (Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair) |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | BIOLOGICAL SYSTEMS |
| Discussion Leader: Lars Konermann (U Western Ontario) |
7:30 pm - 8:00 pm | Filipp Oesterhelt (U Duesseldorf)
"AFM studies of single biomolecules" |
8:00 pm - 8:15 pm | Discussion |
8:15 pm - 8:45 pm | Mike Bowers (UCSB)
"Amyloid formation in biological systems" |
8:45 pm - 9:00 pm | Discussion |
9:00 pm - 9:30 pm | Discussion and Reflections |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Depart |