SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:10 pm | BioInterfacial Chemistry |
7:30 pm - 8:20 pm | Deborah Leckband (Illinois)
"Annealing Soft Interfaces with Reversible, Molecular Zippers" |
| Discussion Leader: Elizabeth Mann (Kent State) |
8:20 pm - 9:10 pm | Paul S. Cremer (Texas A&M)
"Using Microfluidics and Spatially Addressed Arrays on Biochips to Probe Ligand-Receptor Interactions on Phospholipid Bilayers" |
| Discussion Leader: Matt Trau (Queensland) |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:15 pm | Functionalized Interfaces for Biological Applications |
9:00 am - 9:50 am | Nicholas D Spencer (ETH Zurich)
"Surface Functionalization and Structuring for Biological Applications" |
| Discussion Leader: Maria Santore (U Mass) |
9:50 am - 10:20 am | Brief Overviews of Selected Posters |
10:20 am - 10:35 am | Coffee Break |
10:35 am - 11:25 am | Joanna Aizenberg (Lucent)
"Nanopatterned Organic Interfaces as High-Definition Templates for Inorganic Crystallization" |
| Discussion Leader: Brian Pethica (Princeton) |
11:25 am - 12:15 pm | Michael Tarlov (NIST)
"DNA Microdiagnostic Systems" |
| Discussion Leader: Robert D Tilton (Carnegie Mellon) |
12:15 pm - 12:30 pm | Photograph |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:10 pm | Biomolecular Materials |
7:30 pm - 8:20 pm | Jan Hoh (Johns Hopkins)
"Unstructured Polypeptides: a New Player in Cellular Mechanics" |
| Discussion Leader: Marjorie Longo (UC Davis) |
8:20 pm - 9:10 pm | James W Schneider (Carnegie Mellon)
"Sequence-Specific Nucleic Acid Separations Using PNA Amphiphiles" |
| Discussion Leader: Dennis Discher (U Penn) |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Self-Assembly of Colloidal Particles on Surfaces |
9:00 am - 9:50 am | David Weitz (Harvard)
"Crystalization and Gelation of Colloidal Particles" |
| Discussion Leader: David Marr (Colorado Mines) |
9:50 am - 10:20 am | Brief Overviews of Selected Posters |
10:20 am - 10:50 am | Coffee Break |
10:50 am - 11:40 am | Clemens Bechinger (Konstanz)
"Fluctuation-Induced Order in Two-Dimensional Colloidal Systems" |
| Discussion Leader: John Walz (Yale) |
11:40 am - 12:30 pm | John L. Anderson (Carnegie Mellon)
"2D Assembly of Colloids by Electrohydrodynamics" |
| Discussion Leader: Eric Kaler (Delaware) |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:10 pm | Self-Assembly of Nano Particles on Surfaces |
7:30 pm - 8:20 pm | Charles M Lieber (Harvard)
"Nanowire- and Nanotube-Based Nanostructures" |
| Discussion Leader: Norio Ise (Kyoto) |
8:20 pm - 9:10 pm | Sara A Majetich (Carnegie Mellon)
"Self-Assembly of Magnetic Nanoparticles" |
| Discussion Leader: Eli Ruckenstein (SUNY Buffalo) |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Colloidal Forces: New Insights I |
9:00 am - 9:50 am | Hans-Jürgen Butt (Mainz)
"Confined liquids: Solvation Forces in Liquid Alcohols between Solid Surfaces" |
| Discussion Leader: William Ducker (Virginia Tech) |
9:50 am - 10:20 am | Brief Overviews of Selected Posters |
10:20 am - 10:50 am | Coffee Break |
10:50 am - 11:40 am | David Grier (Chicago)
"The Guiding Light: Colloidal Kinetics, Dynamics and Phase Transitions in Holographic Optical Tweezer Arrays" |
| Discussion Leader: Eva Sevick-Muraca (Texas A&M) |
11:40 am - 12:30 pm | Kyle Vanderlick (Princeton)
"Forces between Surfaces at Controlled Potentials" |
| Discussion Leader: Michelle Gee (Melbourne) |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:10 pm | Colloidal Forces: New Insights II |
7:30 pm - 8:20 pm | Simon Biggs (Newcastle, Australia)
"Non-Equilibrium Colloid Interaction Forces Studies Using the AFM Colloid Probe Technique" |
| Discussion Leader: Olga Vinogradova (MP Mainz) |
8:20 pm - 9:10 pm | Mathias Bostrom (Australian Nat'l U)
"Dispersion Forces and Specific Ion Effects: Why DLVO Is Wrong for Biology" |
| Discussion Leader: Clay Radke (Berkeley) |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Charge Effects in Nonaqueous Media I |
9:00 am - 9:50 am | Ian Morrison (E-Ink)
"Charging of Particles in Nonpolar Media" |
| Discussion Leader: Dave Dunstan (Melbourne) |
9:50 am - 10:20 am | Brief Overviews of Selected Posters |
10:20 am - 10:50 am | Coffee Break |
10:50 am - 11:40 am | Roger Horn (U So Australia)
"Detection of Electrostatic Force between Charged Surfaces in a Nonpolar Liquid" |
| Discussion Leader: John Green (DuPont) |
11:40 am - 12:30 pm | Jan Czarnecki (Syncrude)
"Stability of Water in Crude Oil Emulsions: Phase Transitions in Steric Stabilization Layers?" |
| Discussion Leader: Mike Bevan (Illinois) |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:10 pm | Charge Effects in Nonaqueous Media II |
7:30 pm - 8:20 pm | Ralph Kornbrekke (Lubrizol)
"Charging and Colloidal Stability in Low Dielectric Liquids" |
| Discussion Leader: Rich Webber (E-Ink) |
8:20 pm - 9:10 pm | Lee White (Carnegie Mellon)
"High Frequency Electrokinetics in Low Dielectric Fluids" |
| Discussion Leader: John Texter (Strider) |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 pm | Breakfast |
9:00 am | Departure |