SUNDAY |
4:00 pm - 8:00 pm | Arrival and Check-in (Office Closed 6:00 pm - 7:45 pm) |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | Reprogramming Cells to Pluripotency by Transcription Factors |
| Discussion Leader: Konrad Hochedlinger (Massachusetts General Hospital) |
7:40 pm - 8:20 pm | Kathrin Plath (University of California Los Angeles)
"Mechanisms Underlying Cellular Reprogramming to Pluripotency"
|
8:20 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:15 pm | Hongkui Deng (University of Beijing)
"Reprogramming Cells with Lineage Specifiers or Small Compounds"
|
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am | Group Photo |
9:00 am - 12:30 pm | Reprogramming the Germline |
| Discussion Leader: Marius Wernig (Stanford University) |
9:00 am - 9:40 am | Mitinori Saitou (Kyoto University)
"Determinants of Germ Cell Specification in Mammals"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Wolf Reik (Babraham Insitute, UK)
"Epigenetic Reprogramming in the Germline"
|
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Thomas Zwaka (Mount Sinai School of Medicine)
"Factors Safeguarding Cell Cooperation in Embryogenesis"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Reprogramming Between Somatic Cell Types |
| Discussion Leader: Jonathan Slack (University of Bath, UK) |
7:30 pm - 8:10 pm | Marius Wernig (Stanford University)
"Mechanisms of Factor-Induced Transdifferentiation into Neurons"
|
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Kateri Moore (Mount Sinai School of Medicine)
"Induction of a Hemogenic Program in Mouse Fibroblasts"
|
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Pathologic Examples of Cellular Reprogramming |
| Discussion Leader: Kathrin Plath (University of California Los Angeles) |
9:00 am - 9:40 am | Gerald Crabtree (Stanford University)
"SWI/SNF Complexes in Stem Cell Biology and Malignancy"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Jonathan Slack (University of Bath, UK)
"Metaplasia and Somatic Cell Reprogramming"
|
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Brad Bernstein (Massachusetts General Hospital)
"Reprogramming a Cellular Hierarchy in Glioblastoma"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Transcriptional Regulation of Pluripotency |
| Discussion Leader: TBA |
7:30 pm - 8:10 pm | Hans Schöler (Max Planck-Institute, Münster)
"Induction of Pluripotency"
|
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 8:50 pm | Yasuhiro Yamada (Center for iPS Cell Research, Kyoto)
"Dissecting Cancer Biology by Studying Induced Pluripotency"
|
8:50 pm - 9:00 pm | Discussion |
9:00 pm - 9:20 pm | Dieter Egli (Columbia University)
"Reprogramming of Somatic Cells in Human Oocytes"
|
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Mechanisms of Pluripotency and Cellular Reprogramming |
| Discussion Leader: Hans Schöler (Max Planck-Institute, Münster) |
9:00 am - 9:40 am | Jacob Hanna (Weizmann Institute, Israel)
"Regulators of Cellular Reprogramming and Naïve Pluripotency"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Robert Blelloch (University of California San Francisco)
"Role of microRNAs in Pluripotency and Reprogramming"
|
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Bill Lowry (University of California Los Angeles)
"Modeling Development and Disease with iPSCs"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair |
7:30 pm - 9:30 pm | Disease Modeling with Reprogrammed Stem Cells |
| Discussion Leader: Lorenz Studer (Memorial Sloan Kettering Cancer Center) |
7:30 pm - 8:10 pm | Kevin Eggan (Harvard University)
"Modeling ALS with Patient-Derived Motor Neurons"
|
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | TBA
|
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Coaxing Stem Cells into Differentiated Cells |
| Discussion Leader: Jacob Hanna (Weizmann Institute, Israel) |
9:00 am - 9:40 am | Gordon Keller (McEwen Centre for Regenerative Medicine, Toronto)
"Differentiation of Pluripotent Cells into Endodermal and Mesodermal Cell Types"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Bruno Di Stefano (Centre for Genomic Regulation, Barcelona)
"CEBP/Alpha Poises B Cells for Rapid Reprogramming into iPS Cells"
|
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Steve Goldman (University of Rochester Medical Center)
"iPSC-Derived Oligodendrocytes for the Treatment of Hypomyelination"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Towards Cell Therapy with Reprogrammed Cells |
| Discussion Leader: Thomas Zwaka (Mount Sinai School of Medicine) |
7:30 pm - 8:10 pm | Deepak Srivastava (Gladstone Institute, San Francisco)
"Transcription Factor-Induced Cardiomyocytes"
|
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 8:50 pm | Qiao Zhou (Harvard University)
"Turning Intestinal Cells into Beta-Like Cells"
|
8:50 pm - 9:00 pm | Discussion |
9:00 pm - 9:20 pm | Chun-Li Zhang (UT Southwestern Medical Center)
"In Vivo Reprogramming of Astrocytes to Neurons"
|
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |