SUNDAY |
2:00 pm - 11:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:00 pm | Semiconductor Nanoelectronics: What’s Needed for Very Dense Circuits at 20 nm?
|
| Discussion Leader: Mordecai Rothschild (MIT-LL) |
7:40 pm - 8:10 pm | Duncan Stewart (Hewlett-Packard) "Nanoelectronics at 20 nm: With and Without Molecules" |
8:10 pm - 8:20 pm | Discussion |
8:20 pm - 8:50 pm | Robert P. Meagley (Intel Corporation) "Recent Progress in Intel's Molecules for Advanced Patterning Program" |
8:50 pm - 9:00 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:45 am | Group Photo |
9:00 am - 12:00 pm | Advanced Materials for Nanoelectronic Devices |
| Discussion Leader: Chris Murray (University of Pennsylvania) |
9:00 am - 9:40 am | Matthis Wuttig (Aachen) "Phase Change Materials: Unraveling the Origin of the Unique Combination of Properties" |
9:40 am - 9:50 am | Discussion |
9:50 am - 10:30 am | Simone Raoux (IBM) "Phase Change Materials for Solid-State Memory Applications: The Industrial Perspective" |
10:30 am - 10:40 am | Discussion |
10:40 am - 11:10 am | Coffee Break |
11:10 am - 11:50 am | Theresa Mayer (Pennsylvania State University) "Silicon Nanowire Electronics: Bottom-Up Synthesis and Integration" |
11:50 am - 12:00 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 8:50 pm | Leading Edge Packaging Technology |
| Discussion Leader: Michael Chabinyc (PARC) |
7:30 pm - 8:00 pm | C. P. Wong (Georgia Tech) "Nanoelectronic Packaging with Nanomaterials" |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:40 pm | Rick McCullough (Carnegie-Mellon University) "Block Copolymer Transistors" |
8:40 pm - 8:50 pm | Discussion |
9:00 pm - 11:00 pm | Poster Session I |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:00 pm | Organic Molecular Architectures |
| Discussion Leader: Ed Chandross (Bell Laboratories) |
9:00 am - 9:40 am | Kenneth Carter (University of Massachusetts) "The Patterning of Electronic and Optical Organic Materials" |
9:40 am - 9:50 am | Discussion |
9:50 am - 10:30 am | Paul Nealey (University of Wisconsin) "Advancing the Performance of the Lithographic Process using Self-assembling Block Co-polymer Materials" |
10:30 am - 10:40 am | Discussion |
10:40 am - 11:10 am | Coffee Break |
11:10 am - 11:50 am | Joseph DeSimone (University of North Carolina) "Adapting Fabrication Strategies from the Electronics Industry for use in Nanomedicine" |
11:50 am - 12:00 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 8:50 pm | Growth and Properties of 1D Semiconductor Nanostructures |
| Discussion Leader: Joe Jasinski (IBM) |
7:30 pm - 8:00 pm | Brian A. Korgel (UT Austin) "Solution synthesis of silicon and germanium nanowires" |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:40 pm | Lincoln J. Lauhon (Northwestern) "Nanoscale Mapping of Nanowire Composition and Electronic Properties" |
8:40 pm - 8:50 pm | Discussion |
9:00 pm - 11:00 pm | Poster Session II |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:00 pm | Nanoplasmonics for Sensor and Nanodevice Applications |
| Discussion Leader: Roger van Zee (NIST) |
9:00 am - 9:40 am | Hui Wang (Rice) "Plasmonic Nanoparticles: Molecular Orbitals Writ Large" |
9:40 am - 9:50 am | Discussion |
9:50 am - 10:30 am | Teri Odom (Northwestern) "Plasmonic Metamaterials: Multi-scale Hole Structures" |
10:30 am -10:40 am | Discussion |
10:40 am - 11:10 am | Coffee Break |
11:10 am - 11:50 am | Jason Hafner (Rice) "Biosensing with Plasmon Resonances: From Substrates to Single Particles" |
11:50 am - 12:00 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| (Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair) |
7:30 pm - 9:30 pm | Self Assembled Nanostructures |
| Discussion Leader: Danial Wayner (Steacie Institute, Canada) |
7:30 pm - 8:00 pm | Paul Weiss (Pennsylvania State University) "Designing, Measuring and Controling Molecular- and Supramolecular-Scale Properties of Molecular Devices" |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:40 pm | Heiko Wolf (IBM - Zurich) "Integration of Arbitrary Nanoparticle Patterns Using Self-assembly and Transfer" |
8:40 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:20 pm | Steve George (University of Colorado) "Molecular Layer Deposition of Organic and Hybrid Organic-Inorganic Thin Films" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:00 pm | Beyond Silicon Photovoltaics |
| Discussion Leader: James Sheats (Nanosolar) |
9:00 am - 9:40 am | Michael McGehee (Stanford) "Organic Bulk Heterojunction Solar Cells" |
9:40 am - 9:50 am | Discussion |
9:50 am - 10:30 am | Angus Rockett (Illinois) "Chalcogenide Solar Cells as Solutions to Terrestrial Energy Demand" |
10:30 am - 10:40 am | Discussion |
10:40 am - 11:10 am | Coffee Break |
11:10 am - 11:50 am | Calvin Curtis (NREL) "Next Generation PV - Chemical Control of Diverse Heterostructures" |
11:50 am - 12:00 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Carbon - Based Nanoelectronic Materials |
| Discussion Leader: Jillian Buriak (University of Alberta) |
7:30 pm - 8:00 pm | Richard L. McCreery (Alberta) "Electron Transport and Redox Reactions in Carbon Based Molecular Junctions" |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:40 pm | Walt de Heer (Georgia Tech) "Epitaxial Graphene: A New Electronic Material" |
8:40 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:30 pm | Short Talks (TBA) |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |