SUNDAY |
4:00 pm - 9:00 pm | Arrival and check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Novel Chemistries for Highly Controlled Synthesis |
| Discussion Leader: Craig Hawker (IBM) |
7:30 pm - 8:30 pm | Geoff Coates (Cornell)
“Controlled Olefin Synthesis” |
8:30 pm - 9:30 pm | Kristi Kiick (Delaware)
“Integrating Biological and Chemical Strategies for the Production of Novel Biomaterials” |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Polymerization of Block Copolymers and Conducting Polymers |
| Discussion Leader: Kristi Kiick (Delaware) |
9:00 am - 10:00 am | Daniel Knauss (Colorado)
“Synthesis of New Types of Branched Block Copolymers” |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:30 am | Jimmy Mays (Tennessee)
“Precise Copolymers via Anionic Polymerization” |
11:30 am - 12:30 pm | John Reynolds (Florida)
“Building Conjugated Chains of Controlled Electronic Character” |
12:30 pm | Conference Photo / Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session I |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Industrial Trends in Polymer Science |
| Discussion Leader: Wayne Marsh (DuPont) |
7:30 pm - 8:30 pm | John Pochan (Kodak)
“Future Directions in Polymer Research” |
8:30 pm - 9:30 pm | Patrick Smith (DOW)
“Polymer Research Horizon--Needs and Drivers of the Industry anno 2004” |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Electro-optics, Photonics and Phononics |
| Discussion Leader: Eric Amis (NIST) |
9:00 am - 10:00 am | Richard Jones (Sheffield)
“Polymer Surface Nanostructures for PV and LED Applications” |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:30 am | Paul Braun (Illinois)
“3D Photonic Crystals: Adding Functionality through Photochemistry” |
11:30 am - 12:30 pm | G. Fytas (Crete)
“Phonons in soft microstructures (by Brillouin spectroscopy)” |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session II |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Advances in Photopolymerization |
| Discussion Leader: Doug Kiserow (ARO) |
7:30 pm - 8:30 pm | Shu Yang (UPenn)
“Photopolymers in 3D Microfabrication” |
8:30 pm - 9:30 pm | Grant Wilson (UTexas)
“The Design of Photosensitive Polymers for Imaging Applications” |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | New Materials |
| Discussion Leader: Wade Adams (Rice) |
9:00 am - 10:00 am | Bert Meijer (Eindhoven)
“Hydrogen-bonded Supramolecular Materials” |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:30 am | Paula Hammond (MIT)
“Novel Polyurethanes for Energy Absorption” |
11:30 am - 12:30 pm | James Tour (Rice)
“Functionalization of SWCNTs” |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
7:30 pm - 9:30 pm | Polymers in Dynamic Applications |
| Discussion Leader: TBA |
7:30 pm - 8:30 pm | Rick Beyer (ARL)
"Controlling the Location of Particulate Additives in Polymeric Materials" |
8:30 pm - 9:30 pm | R. Vaia (WPAFB)
“Dynamics at the Interface: Impact on Polymer Nanocomposite Properties and Characterization” |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | |
9:00 am - 12:30 pm | Polymer Surfaces and Thin Polymer Films |
| Discussion Leader: Paul Nealy (Wisconsin) |
9:00 am - 10:00 am | Sam Stupp (Northwestern)
“Cellular Interactions with Polymeric Surfaces” |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:30 am | Rick Register (Princeton)
“Shear-Aligned Block Copolymer Thin Films as Nanofabrication Templates” |
11:30 am - 12:30 pm | Mark Touminen (Amherst)
“Nanostructured Thin Film” |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Overcoming Challenges: The Future of Polymer Materials |
| Discussion Leader: Ned Thomas (MIT) |
7:30 pm - 8:30 pm | Takao Usami (Mitsubishi Chemical)
“The Industrial Perspective on the Future of Polymer Research in Nanotechnology” |
8:30 pm - 9:30 pm | Chris Ober (Cornell)
“Fine Scales and 3D Shapes in Polymers” |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |