SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | OPENING SESSION |
| Discussion Leader: K. Gray (Northwestern University) |
7:30 pm - 8:30 pm | J. Miller (Brookhaven National Laboratory)
"Fast Electron Attachment and Dissociation at the LEAF Accelerator" |
8:30 pm - 9:30 pm | S. Lymar (Brookhaven National Laboratory)
"Transients of Nitrogen (+1 and +2): Spin States, Protic Equilibria and Reactivities" |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | SUPER CRITICAL FLUIDS, CLUSTERS, AND HYDRATED ELECTRON |
| Discussion Leader: C. Jonah (Argonne National Laboratory) |
9:00 am - 10:00 am | D. Bartels (Argonne National Laboratory)
"Pulse Radiolysis of Super Critical Water: Exploring the Phase Diagram" |
10:00 am | Coffee Break / Photo |
10:30 am - 11:30 am | K. Jordan (University of Pittsburgh)
"Theoretical Studies of the Interactions of Anions and Excess Electrons with Water Clusters" |
11:30 am - 12:30 pm | S. Pommeret (CEA, Paris)
"Influence of the Concentration on Hydrated Electron Solvation Dynamics" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | ICE ON EARTH AND IN THE OUTER SOLAR SYSTEM |
| Discussion Leader: T. Orlando (Georgia Institute of Technology) |
7:30 pm - 8:30 pm | L. Sanche (Universite de Sherbrooke)
"Interaction of Low Energy Electrons with Molecules Condensed on Water Ice: Implications for Atmospheric Chemistry and Radiobiology" |
8:30 pm - 9:30 pm | R. Carlson (California Institute of Technology)
"High Energy Chemistry on the Moons of Jupiter" |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | HYDRATED ELECTRON |
| Discussion Leader: B. Schwartz (UCLA) |
9:00 am - 10:00 am | R. Mathies (University of California, Berkeley)
"Resonance Raman and Fluorescence Studies of Solvated Electron Solvent Structure and Coupling Dynamics" |
10:00 am | Coffee Break |
| Discussion Leader: M. Johnson (Yale University) |
10:30 am - 11:30 am | T. Tahara (Institute of Physical and Chemical Research, Japan)
"Picosecond Time-Resolved Resonance Raman Scattering from Solvated Electrons" |
11:30 am - 12:30 pm | S. Bradforth (University of Southern California)
"Mechanisms of Anion Photodetachment in Aqueous Solution" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | YOUNG INVESTIGATOR SESSION |
| Discussion Leader: J. Belloni (CNRS University of Paris Sud) |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | BIOMOLECULES |
| Discussion Leader: G. Baldachino (DREACAMSCM) |
9:00 am - 10:00 am | G. Schuster (Georgia Institute of Technology)
"Long-Range Radical Cation Migration in Duplex DNA" |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:30 am | T. Majima (Osaka University)
"Hole Transfer through DNA Studied by Pulse Radiolysis" |
11:30 am - 12:30 pm | M. Sevilla (Oakland University)
"Radiation Damage to DNA: From Electron and Hole Transfer to the Final Products" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session
|
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | NANOSYSTEMS I |
| Discussion Leader: Dirk Guldi (University of Notre Dame) |
7:30 pm - 8:30 pm | D. Meisel (University of Notre Dame)
"Radiation at Solid-Liquid and Solid-Solid Interfaces of Nanoparticles" |
8:30 pm - 9:30 pm | P. Kamat (University of Notre Dame)
"Change Transfer Events in Semiconductor-Metal Nanoparticles" |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | ORGANIC AND BIO POLYMERS |
| Discussion Leader: L. Siebbeles (IRI, Delft University of Technology) |
9:00 am - 9:30 am | T. Kee (University of Texas, Austin) "Photodetrapping of the Hydrated Electron and the Bound to Continuum Transition" |
9:30 am - 10:00 am | A. Funston (Brookhaven National Laboratory) "Radiation Induced Ligand Loss from Cobalt Complexes" |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:30 am | J. Warman (IRI, Delft University of Technology)
"Pulse-Radiolysis Studies of Conjugated Polymers" |
11:30 am - 12:30 pm | D. Cabelli (Brookhaven National Laboratory)
"Superoxide and Metalloenzymes: Pulse Radiolysis Studies" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | NANOSYSTEMS II |
| Discussion Leader: S. Pimblott (University of Notre Dame) |
7:30 pm - 8:30 pm | A. Trifunac (Argonne National Laboratory)
"Nanoconfined Water in Porous Silica; H Atom Dynamics" |
8:30 pm - 9:30 pm | M. Mostafavi (University of Paris-Sud)
"Reactivity of Solvated Electrons Toward Earth Alkaline Metal Cations" |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 pm | Breakfast |
9:00 am | Departure |