SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | OPENING SESSION |
| Discussion Leaders: Peter Pearson (Utrecht)
Malcolm Ferguson-Smith (Cambridge, UK) |
7:30 pm - 7:45 pm | Welcome and opening comments |
7:45 pm - 8:45 pm | Keynote speaker: Janet Rowley (Chicago)
"Chromosome Translocations: Dangerous Liaisons" |
8:45 pm - 9:30 pm | Peter Lichter (DKFZ, Heidelberg)
"Single cell analysis of genomic changes in tumors" |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am | Group Photo |
9:00 am - 12:30 pm | COMPARATIVE CYTOGENETICS |
| Discussion Leader: Malcolm Ferguson-Smith (Cambridge, UK) |
9:00 am - 9:15 am | Introduction |
9:15 am - 9:55 am | Lisa Stubbs (Lawrence-Livermore)
"Evolutionary conservation and change in vertebrate gene repertoire and regulatory networks" |
9:55 am - 10:35 am | Fengtang Yang (Cambridge, UK)
"Equid phylogenetics by chromosome painting" |
10:35 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:40 am | Terry Robinson (Stellenbosch)
"Afrotheria: Origins of placental mammals" |
11:40 am - 12:20 pm | Ian Greaves (Canberra)
"Ordered and conserved chromosome arrangement in sperm of mammals - but not birds" |
12:20 pm - 12:30 pm | General Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Setting up posters |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | LIVE IMAGING OF CHROMOSOME STRUCTURE AND BEHAVIOUR |
| Discussion Leaders: Hans Tanke (Leiden)
Marc LaLande (Univ Connecticut) |
7:30 pm - 8:15 pm | Hans Tanke (Leiden)
"Instrumentation for live cell imaging" |
8:15 pm - 9:00 pm | Roland Eils (DKFZ, Heidelberg)
"Analysis of functional changes in nuclear architecture" |
9:00 pm - 9:45 pm | Donna Arndt-Jovin (Goettingen)
"Temporal changes in repression-inactivation complexes and chromosome localization in Drosophila development" |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | EPIGENETIC PHENOMENA |
| Discussion leader: Marc LaLande (Univ Connecticut) |
9:00 am - 9:15 am | Introduction |
9:15 am - 9:55 am | Hunt Willard (Cleveland)
"Epigenetic features of X-inactivation" |
9:55 am - 10:35 am | Peter Warburton (Mnt. Sinai, New York)
"Assembly of neo-centromeres" |
10:35 am | Coffee Break |
11:00 - 11:40 am | Anne Ferguson-Smith (Cambridge, UK)
"Genomic features of imprinted domains" |
11:40 am - 12:00 pm | Janine LaSalle (UC Davis, California)
"The paradoxical role of MeCP2 in Rett Syndrome" |
12:00 pm - 12:30 pm | General discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:45 pm | PRE AND POST-IMPLANTATION CHROMOSOME ANALYSIS |
| Discussion Leaders: Santiago Munné (St Barnabas, New Jersey)
Peter Pearson (Utrecht) |
7:30 pm - 8:10 pm | Santiago Munné (St Barnabas, New Jersey)
"The precision of chromosome analysis in pre-implantation genetic diagnosis" |
8:10 pm - 8:50 pm | Giampiero Palermo (Cornell, New York)
"Nuclear transplantation and somatic cell haploidization as a potential means to solve oocyte aneuploidy" |
8:50 pm - 9:30 pm | Dennis Lo (Hong Kong)
"The biology and diagnostic applications of fetal DNA in maternal plasma" |
9:30 pm - 9:45 pm | General discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | GENOMIC MICRO-ARRAY ANALYSIS |
| Discussion Leader: Dan Pinkel (San Francisco) |
9:00 am - 9:15 am | Introduction |
9:15 am - 9:55 am | Nigel Carter (Sanger Centre)
"Use of genome micro-arrays in chromatin replication studies and breakpoint mapping" |
9:55 am - 10:35 am | Jim Piper (Consultant, Mid-Lothian)
"Issues on quantitative analysis of CGH micro-arrays" |
10:35 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:40 am | Stefan Joos (DKFZ, Heidelberg)
"Micro-array analysis of human neoplasms" |
11:40 am - 12:20 pm | Donna Albertson (San Francisco)
"Genome-wide analysis of DNA copy number by array CGH" |
12:20 am - 12:30 pm | General Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
4:00 pm - 6:00 pm | Workshop Discussion
"Cost effective and efficient distribution of reagents for micro-array analysis" |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | CHROMATIN STRUCTURE |
| Discussion Leaders: Bernard Dutrillaux (Paris)
Malcolm Ferguson-Smith (Cambridge, UK) |
7:30 pm - 8:10 pm | Bernard Dutrillaux (Paris)
"DNA methylation status and chromosome structure and compaction in somatic cells" |
8:10 pm - 8:50 pm | Jacqueline Bernardino (Fontenay-aux-Roses)
"DNA methylation status and chromosome structure and compaction in germ cells" |
8:50 pm - 9:30 pm | Bill Earnshaw (Edinburgh)
"Chromosome passenger proteins" |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | MOLECULAR MECHANISMS OF MEIOTIC NON-DISJUNCTION |
| Discussion Leader: Ursula Eichenlaub-Ritter (Bielefeld) |
9:00 am - 9:15 am | Introduction |
9:15 am - 9:55 am | Terry Hassold (Cleveland)
"Trisomy, Recombination and Maternal Age in Mammalian Meiosis" |
9:55 am - 10:35 am | Terry Ashley (Newhaven)
"Factors which can negatively or positivey affect meiotic recombination" |
10:35 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:40 am | Mark Petronczki (Vienna)
"Novel genes in meiosis: their role in centromere cohesion and segregation" |
11:40 am - 12:20 pm | Don Cleveland (La Jolla)
"Chromosome Segregation: Kinetochores, Microtubules and the Mitotic Checkpoint" |
12:20 - 12:30 pm | General Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | CLOSING SESSION Best of the posters |
| Discussion Leader: Beverly Emanuel (Philadelphia) |
7:30 pm - 8:30 pm | Platform presentations of 4 best posters |
8:30 pm - 8:40 pm | Prize-giving for best combined poster(s) and presentation(s) |
8:40 pm - 9:00 pm | Scientific Wrap-up of Conference |
9:00 pm - 9:30 pm | Business Meeting |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |