SUNDAY |
2:00 pm - 11:00 pm | Arrival and Check-in |
5:00 pm | Welcome Reception |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | MATERIALS FOR ENERGY |
| Discussion Leader: Bernard Raveau (CRISMAT Caen, France) |
7:40 pm - 8:25 pm | Joachim Maier (MPI Stuttgart, Germany) "Size effects on ion transport and storage" |
8:25 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:20 pm | Claude Delmas (University Bordeaux I, France) "The alkali metal layered cobalt oxides: old materials, new properties" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
8:00 am - 9:00 am | Breakfast |
9:00 am - 10:00 am | FASCINATING CHEMISTRY OF NITRIDES |
| Discussion Leader: Martin Jansen (MPI Stuttgart, Germany) |
9:00 am - 9:50 am | Rüdiger Kniep (MPI Dresden, Germany) "New developments in nitrido-metallates and metal-rich nitrides containing alkaline earth elements as the electropositive components" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break / Group Photo |
10:30 am - 12:30 pm | SPIN CORRELATION IN SOLIDS |
| Discussion Leader: Colin Greaves (University of Birmingham, UK) |
10:30 am - 11:20 am | Frank Steglich (MPI Dresden, Germany) "Experimental evidence for different types of unconventional superconductivity in heavy fermions" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:20 pm | Antoine Maignan (CRISMAT Caen, France) "Important role of the spins contribution to the thermoelectric power in metal transition oxides" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session 1 |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | FRAMEWORK AND CAGE COMPOUNDS |
| Discussion Leader: Hanno zur Loye (University of South Carolina, USA) |
7:30 pm - 8:20 pm | Andrei Shevelkov (Moscow State University, Russia) "Exploration of unconventional clathrates: fundamentals and search for materials" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Sven Lidin (Stockholm University, Sweden) "Clusterization of lone pairs in solids" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
8:00 am - 9:00 am | Breakfast |
9:00 am - 10:00 am | MOLECULAR SOLIDS |
| Discussion Leader: Arnold Guloy (University of Houston, USA) |
9:00 am - 9:50 am | Marina Petrukhina (University at Albany, USA) "Fullerene fragments: molecular geometry, solid state packing, and reactivity" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:15 am - 12:30 pm | ADVANCES IN THEORY OF SOLIDS |
| Discussion Leader: Juri Grin (MPI Dresden, Germany) |
10:15 am - 10:55 am | Jean-François Halet (CNRS-University of Rennes 1, France) "The electron count in metal boride carbide compounds. How it governs structure and properties?" |
10:55 am - 11:00 am | Discussion |
11:00 am - 11:40 am | Miroslav Kohout (MPI Dresden, Germany) "Bonding in solids from the viewpoint of correlation of electronic motion" |
11:40 am - 11:45 am | Discussion |
11:45 am - 12:25 pm | Gabriel Kotliar (Rutgers University, USA) "Dynamic mean field theory (DMFT) of correlated solids" |
12:25 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session 1 |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | MAGNETIC MATERIALS |
| Discussion Leader: Paul Attfield (University of Edinburgh, UK) |
7:30 pm - 8:20 pm | Vitalij Pecharsky (Ames Laboratories, USA) "Extraordinarily responsive R5T4 intermetallics" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Daniil Khomski (University of Cologne, Germany) "How to combine magnetism and ferroelectricity: problems and possibilities" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
8:00 am - 9:00 am | Breakfast |
9:00 am - 10:00 am | SOLIDS UNDER EXTREME CONDITIONS |
| Discussion Leader: Evgeny Antipov (Moscow State University, Russia) |
9:00 am - 9:50 am | Leonid Dubrovinsky (University of Bayreuth, Germany) "Chemistry in diamond anvil cell: from geosciences to synthesis of new materials" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:15 am - 12:30 pm | SOLIDS ON THE NANOSCALE |
| Discussion Leader: Mercouri Kanatzidis (Northwestern University, USA) |
10:15 am - 10:55 am | Jing Li (Rutgers University, USA) "Nanostructured crystals: A unique class of hybrid semiconductors with systematically tunable structures and properties" |
10:55 am - 11:00 am | Discussion |
11:00 am - 11:40 am | Malcolm Green (Oxford University, UK) "The chemistry of single wall carbon nanotubes" |
11:40 am - 11:45 am | Discussion |
11:45 am - 12:25 pm | Andreas Stein (University of Minnesota, USA) "Synthesis of hierarchical porous structures and shaped nanoparticles by templated assembly and disassembly of solids" |
12:25 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session 2 |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| (Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair) |
7:30 pm - 9:30 pm | NEW MATERIALS FOR HETEROGENEOUS CATALYSIS |
| Discussion Leader: Miguel Alario-Franco (Madrid Complutence University, Spain) |
7:30 pm - 8:20 pm | Kenneth Poeppelmeier (Northwestern University, USA) "Discovering new oxides and oxide-fluorides" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 8:50 pm | Poster Talk 1: James Dye (Michigan State University, USA) "Alkali Metals in Porous Metal Oxides: Where are the Electrons?" |
8:50 pm - 9:00 pm | Discussion |
9:00 pm - 9:20 pm | Poster Talk 2: Martin Schulz-Dobrick (MPI Stuttgart, Germany) "Supramolecular Intercluster Compounds" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
8:00 am - 9:00 am | Breakfast |
9:00 am - 11:00 am | BIOSOLIDS |
| Discussion Leader: Wolfgang Tremel (University of Mainz, Germany) |
9:00 am - 9:50 am | Helmut Cölfen (MPI of Colloids and Interfaces, Golm, Germany) "Non classical crystallization in Bio-and biomimetic mineralization" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:15 am - 10:55 am | Elena Boldyreva (Institute of Solid State Chemistry and Mechanochemistry, Russia) "Solid drugs and biomimetics at extreme conditions" |
10:55 am - 11:00 am | Discussion |
11:00 am - 12:30 pm | NEW HORIZONS FOR OXIDES |
| Discussion Leader: Peter Battle (Oxford University, UK) |
11:00 am - 11:40 am | Martha Greenblatt (Rutgers University, USA) "Tuning the properties of low-dimensional transition metal oxides" |
11:40 am - 11:45 am | Discussion |
11:45 am - 12:25 am | Patrick Woodward (Ohio State University, USA) "Structure, bonding and properties in complex perovskites: The search for new multiferroic, half-metallic and/or magnetoresistant materials" |
12:25 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 5:30 pm | Poster Session 2 |
5:30 pm - 6:00 pm | Cloister Lawn Reception |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | ADVANCED CHARACTERIZATION |
| Discussion Leader: Gustaaf Van Tendeloo (University of Antwerp, Belgium) |
7:30 pm - 8:20 pm | Juan Manuel Perez-Mato (Vasco Pais University, Spain) "Unified description of homologous series and modular structures using the superspace approach" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Joke Hadermann (University of Antwerp, Belgium) "Structure solution and refinement through electron microscopy" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
FRIDAY |
8:00 am - 9:00 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |