Gordon Research Conferences
PI_Conferences PI_Conferences_Past
Conference Program
 
Craniofacial Morphogenesis & Tissue Regeneration
February 10-15, 2008
Renaissance Tuscany Il Ciocco Resort
Lucca (Barga), Italy
Chair:
Irma Thesleff

Vice Chair:
Paul Trainor

The development of craniofacial tissues, i.e. structures of the head and face, involves extremely complex patterning and morphogenetic processes and their integration. Many specialized tissues such as bone, cartilage, muscle and brain differentiate and a multitude of organs including eyes, ears, teeth, hairs and various glands form in specific locations. The shapes, sizes, structures and numbers of the different craniofacial structures have changed during evolution, and they are affected in humans by gene mutations causing a variety of congenital malformation syndromes. The rapid increase in the understanding of the molecular and genetic mechanisms of craniofacial development during recent years is starting to be translated into novel possibilities in tissue regeneration and bioengineering. This meeting will highlight the many cutting-edge advancements in the field. It will bring together junior and senior scientists representing many different research areas including developmental biology, evolution, human genetics, stem cell research and tissue engineering. The talks will deal with the mechanisms underlying the development, regeneration and evolution of craniofacial tissues, and the genetic basis and pathogenesis of human syndromes affecting craniofacial structures. Focus will be on the molecular and genetic regulation of patterning, morphogenesis and cell differentiation. The topics include the neural crest, the signal pathways mediating cell communication, development of skeletal tissues such as bones, cartilages, and teeth, advances in stem cell biology and regeneration, and biological replacement of craniofacial tissues by tissue engineering. In addition to platform presentations, poster sessions will be scheduled to increase the interactions among participants.


Contributors

SUNDAY
4:00 pm - 9:00 pmArrival and Check-in (Office Closed 6:00 pm - 7:45 pm)
6:00 pmDinner
7:30 pm - 7:40 pmWelcome / Introductory Comments by GRC Site Staff
7:40 pm - 9:30 pmNEURAL CREST / EARLY EVENTS
Discussion Leader: Paul Trainor (Stowers Institute for Medical Research, Kansas City, MO, USA)
7:40 pm - 8:05 pm Laura Gammill (University of Minnesota, MN, USA)
"Molecular mechanisms of neural crest formation and migration"
8:05 pm - 8:15 pm Discussion
8:15 pm - 8:30 pm Jennifer Dennis (Stowers Institute, Kansas City, MO, USA)
"Germ cell nuclear factor (Gcnf/Nr6a1) plays a novel role in the induction of neural crest cells is the developing mouse embryo"
8:30 pm - 8:35 pm Discussion
8:35 pm - 8:50 pm Kristin Artinger (University of Colorado, Denver, CO, USA)
"Maintenance of progenitor fate at the neural plate border by zebrafish prdm1"
8:50 pm - 8:55 pm Discussion
8:55 pm - 9:20 pm Anthony Graham (King's College, London, UK)
"The emergence of ectomesenchymal neural crest"
9:20 pm - 9.30 pm Discussion
9.30 pm Get-together
MONDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmEVO-DEVO OF PATTERNING
Discussion Leader: Kathleen Smith (Duke University, Durham, USA)
9:00 am - 9:25 am Shigeru Kuratani (Center for Developmental Biology, RIKEN, Kobe, Japan)
"Craniofacial evolution of vertebrates viewed from cyclostome development"
9:25 am - 9:35 am Discussion
9:35 am - 10.00 am Rich Schneider (UCSF, San Fransisco, CA, USA)
"Mechanisms of musculoskeletal patterning during craniofacial development and evolution"
10:00 am - 10:10 am Discussion
10:10 am Coffee Break / Group Photo
10:50 am - 11:15 am Joan Richtsmeier (Penn State University, University Park, PA, USA)
"Brain-skull relationships in evolution and development"
11:15 am - 11:25 am Discussion
11:25 am - 11:50 am Kathleen Smith (Duke University, Durham, NC, USA)
"Heterochronies in mammalian craniofacial development: back to the source"
11:50 am - 12.00 pm Discussion
12:00 pm - 12:20 pm Elina Järvinen (University of Helsinki, Finland)
"Tooth replacement in mammals"
12:20 pm - 12:30 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 5:30 pmPoster Session 1
5:30 pm - 7:30 pmMORPHOGENESIS
Discussion Leader: Yang Chai (USC School of Dentistry, Los Angeles, USA)
5:30 pm - 5:55 pm Sally Moody (George Washington University, Washington DC)
"The role of Six1 in establishing placodal ectoderm and regulating placode differentiation"
5:55 pm - 6:05 pm Discussion
6:05 pm - 6:30 pm Antonio Baldini (Institute of Biosciences and Technology, Houston, TX, USA)
"Tbx1 and DiGeorge/22q syndrome"
6:30 pm - 6:40 pm Discussion
6:40 pm - 7:05 pm Paul Sharpe (King's College, London, UK)
"Tooth morphogenesis and initiation"
7:05 pm - 7:15 pm Discussion
7:15 pm - 7:25 pm Radhika Atit (Case Western Reserve University, Cleveland, OH, USA)
"Wnt signaling/beta-catenin in craniofacial dermal development"
7.25 pm - 7:30 pm Discussion
8:00 pmDinner
TUESDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmSIGNALLING
Discussion Leader: Irma Thesleff (University of Helsinki, Finland)
9:00 am - 9:25 am David Wilkinson (NIMR, London, UK)
"Regulation of cell migration and neurogenesis in the zebrafish hindbrain"
9:25 am - 9:35 am Discussion
9:35 am - 10:00 am Trevor Williams (University of Colorado, Aurora, CO, USA)
"Transcriptional control of craniofacial patterning"
10:00 am - 10:10 am Discussion
10:10 am Coffee Break
10:40 am - 11:05 am Yang Chai (USC School of Dentistry, Los Angeles, USA)
"Smad-dependent and independent MAP kinase pathways mediating craniofacial organogenesis"
11:05 am - 11:15 am Discussion
11:15 am - 11:40 am Xiu-Ping Wang (Harvard University, Boston, MA, USA)
"Wnt signaling and tooth regeneration"
11:40 am - 11:50 am Discussion
11:50 am - 12:00 pm Samantha Brugmann (Stanford University, CA, USA)
"The role of cilia in growth and patterning of the craniofacial complex"
12:00 pm - 12:10 pm Discussion
12:10 pm - 12:20 pm Jeffrey Bush (Fred Hutchinson Cancer Research Center, Seattle, WA, USA)
"Ephrin-B1 forward and reverse signaling contribute to distinct aspects of craniofrontonasal syndrome"
12.20 pm - 12:30 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 5:30 pmPoster Session 2
5:30 pm - 7:30 pmSKELETAL DEVELOPMENT
Discussion Leader: Bjorn Olsen (Harvard University, Boston, MA, USA)
5:30 pm - 5:55 pm Arkhat Abzhanov (Harvard University, Cambridge, MA, USA)
"Pecking at the Origin of Vertebrate Craniofacial Diversity"
5:55 pm - 6:05 pm Discussion
6:05 pm - 6:30 pm Yingzi Yang (NHGRI, Bethesda, MD, USA)
"Wnt and Hedgehog signaling in skeletal development and homeostasis"
6:30 pm - 6:40 pm Discussion
6:40 pm - 6:50 pm Benoit St-Jaques (Shriners Hospital, Toronto, Canada)
"Sonic and Indian Hedgehog signaling are both required for normal intramembranous ossification of the skull"
6:50 pm - 6:55 pm Discussion
6:55 pm - 7:20 pm Stefan Mundlos (Max Planck Institute for Molecular Genetics, Berlin, Germany)
"Human genetic disorders of skeletal development"
7.20 pm - 7:30 pm Discussion
8:00 pmDinner
WEDNESDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmCLEFT LIP AND PALATE
Discussion Leader: Mike Dixon (University of Manchester, UK)
9:00 am - 9:25 am Rulang Jiang (University of Rochester, NY, USA)
"The molecular network controlling palate development"
9:25 am - 9:35 am Discussion
9:35 am - 10:00 am Karen Liu (King's College, London, UK)
"Regulation of craniofacial development by GSK-3beta signaling"
10:00 am - 10:10 am Discussion
10:10 am Coffee Break
10:40 am - 11:05 am Hans van Bokhoven (Radboud University, Nijmegen, Netherlands)
"Abnormal craniofacial development caused by p63 mutations: Genotype-phenotype associations"
11:05 am - 11:15 am Discussion
11:15 am - 11:40 am Mike Dixon (University of Manchester, UK)
"The role of IRF6 in normal and abnormal palatal development"
11:40 am - 11:50 am Discussion
11:50 am - 12:00 pm Michella Ghassibe (Duve Institute, Brussels, Belgium)
"Identification of a novel gene for cleft lip and palate"
12:00 pm - 12:10 pm Discussion
12:10 pm - 12:20 pm Johann Eberhart (Institute of Neuroscience, Eugene, OR)
"MicroRNA Mirn140 modulates Pdgf signaling during zebrafish palatogenesis"
12.20 pm - 12:30 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 5:30 pmPoster Session 3
5:30 pm - 7:30 pmSTEM CELLS
Discussion Leader: Paul Sharpe (King's College, London, UK)
5:30 pm - 5:55 pm Freda Miller (Hospital for Sick Children Research Institute, Toronto, Canada)
"SKPs: from hair to nerver and back again"
5.55 pm - 6:05 pm Discussion
6:05 pm - 6:30 pm Paolo Bianco (La Sapienza University, Rome, Italy)
"Postnatal stem cells for bone and other mesodermal tissues"
6.30 pm - 6:40 pm Discussion
6:40 pm - 7:05 pm Hans-Peter Howaldt (University of Giessen, Germany)
"Surgery on craniofacial defects and possible need or use of stem cells"
7:05 pm - 7:15 pm Discussion
7:15 pm - 7:25 pm Hayato Ohshima (Graduate School of Medical and Dental Sciences, Niigata, Japan)
"Responses of dental pulp stem cells to exogenous stimuli in rat and mouse molars"
7:25 pm - 7:30 pm Discussion
7:30 pm - 8:00 pmBusiness Meeting
(Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair)
8:00 pmDinner
THURSDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmTISSUE ENGINEERING
Discussion Leader: Malcolm Snead (USC School of Dentistry, Los Angeles, CA, USA)
9:00 am - 9:30 am Samuel I. Stupp (Northwestern University, IL, USA)
"Nanostructures in tissue engineering"
9:30 am - 9:45 am Discussion
9:45 am - 10:15 am Linda Griffith (MIT, Boston, USA)
"Biomaterials and scaffolds in tissue engineering"
10:15 am - 10:30 am Discussion
10:30 am Coffee Break
11:00 am - 11:30 am Songtao Shi (USC School of Dentistry, Los Angeles, CA, USA)
"Mesenchymal stem cell - mediated tissue regeneration and therapies"
11:30 am - 11:45 am Discussion
11:45 am - 11:55 am Il-Hyuk Chung (Center for Craniofacial Molecular Biology, University of Southern California, CA, USA)
"Post-migratory cranial neural crest cells maintain stem cell characteristics and support tooth germ survival"
11:55 am - 12:00 pm Discussion
12:00 pm - 12:30 pm General Discussion of the future of stem cells and tissue engineering
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 5:30 pmPoster Session 4
5:30 pm - 7:30 pmKEYNOTES
Discussion Leader: Irma Thesleff (University of Helsinki, Finland)
5:30 pm - 6:20 pm Bjorn Olsen (Harvard University, Boston, MA)
"Molecular regulation of bone development"
6:20 pm - 6:30 pm Discussion
6:30 pm - 7:20 pm Jukka Jernvall (University of Helsinki, Finland)
"Towards the laws of the genome to reconstruct the entire animal (or at least the teeth)"
7:20 pm - 7:30 pm Discussion
8:00 pmDinner
FRIDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 amDepart

Funding for this conference was made possible (in part) by NIH R13 DE015783 from NIDCR and NICHD. The views expressed in written conference materials or publications and by speakers and moderators do not necessarily reflect the official policies of the Department of Health and Human Services; nor does mention by trade names, commercial practices, or organizations imply endorsement by the U.S. Government.

 
© 2014 Gordon Research Conferences Search | Contact | Terms of Use | Privacy Policy | Follow us: Facebook Twitter