Gordon Research Conferences
PI_Conferences PI_Conferences_Past
Conference Program
 
Salt & Water Stress in Plants
September 7-12, 2008
Big Sky Resort
Big Sky, MT

The conference will explore the bases for plant tolerance to salt and water stress, relevant to the worldwide impact that salinity and water deficit stresses have on crop productivity. Bringing together conventional and biotechnological methodologies to understand and improve tolerance to these abiotic stresses, sessions include evolution, stress perception and signal transduction, transcriptional responses and networks, protein expression, modification and interaction, metabolic responses, ion and water homeostasis, oxidative stress, co-ordination of the whole plant response, and strategies for crop improvement.


Contributors

SUNDAY
4:00 pm - 9:00 pmArrival and Check-in
6:00 pmDinner
7:30 pm - 7:40 pmWelcome / Introductory Comments by GRC Site Staff
7:40 pm - 9:30 pmTHE EVOLUTIONARY CONTEXT
7:40 pm - 7:50 pm Discussion Leader: Maarten Koornneef (Laboratory of Genetics, Wageningen University, The Netherlands)
7:50 pm - 8:20 pm Eviatar Nevo (Institute of Evolution, University of Haifa, Israel)
"Allelic diversity in wild cereals: implications for drought tolerance"
8:20 pm - 8:30 pm Discussion
8:30 pm - 9:00 pm Francois Tardieu (INRA - AGRO M, Place Viala, Montpellier, France)
"Growth maintenance under water deficit: Genetic variability of mechanisms and of dynamic responses"
9:00 pm - 9:10 pm Discussion
9:10 pm - 9:25 pm Andrew Wood (Southern Illinois University, Carbondale, IL)
"Bryogenomics: Using the Physcomitrella patens genome to better understand the evolution of drought tolerance in land plants"
9:25 pm - 9:30 pm Discussion
MONDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
8:30 amGroup Photo
9:00 am - 12:30 pmSTRESS PERCEPTION AND SIGNAL TRANSDUCTION
9:00 am - 9:10 am Discussion Leader: Julian Schroeder (University of California, San Diego, La Jolla, CA)
9:10 am - 9:40 am Teun Munnik (University of Amsterdam, Swammerdam Institute for Life Sciences, The Netherlands)
"Visualizing phosphoinositol stress signaling in plants"
9:40 am - 9:50 am Discussion
9:50 am - 10:05 am Jorg Kudla (Institut fur Botanik, Münster, Germany)
"Regulation and function of calcium sensor proteins in salt stress responses"
10:05 am - 10:10 am Discussion
10:10 am Coffee Break
10:30 am - 11:00 am Sheng Luan (Department of Plant and Microbial Biology, University of California-Berkeley, Berkeley, CA)
"A Calcium Signaling Network Coupling Plant Stress Responses to Ion Channel Regulation"
11:00 am - 11:10 am Discussion
11:10 am - 11:40 am José Luis Reyes (Instituto de Biotecnologia, Universidad Nacional Autonoma de Mexico, Cuernavaca, Morelos, Mexico)
"miRNAs that regulate the plant response to water stress and ABA"
11:40 am - 11:50 am Discussion
11:50 am - 12:05 pm Tina Romeis (Free University of Berlin, Berlin, Germany)
"Function of CDPKs in salt stress signal transduction"
12:05 pm - 12:10 pm Discussion
12:10 pm - 12:25 pm Gonzalo Estavillo (The Australian National University, Acton, Australia)
"A mutation in the nucleotidase/phosphatase SAL1 confers drought tolerance to Arabidopsis plants and rescues ABA insensitive and deficient phenotypes under water limiting conditions"
12:25 pm - 12:30 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 6:00 pmPoster Session
6:00 pmDinner
7:30 pm - 9:30 pmTRANSCRIPTIONAL RESPONSES AND NETWORKS
7:30 pm - 7:40 pm Discussion Leader: Jian-Kang Zhu (University of California-Riverside, Riverside, CA)
7:40 pm - 8:05 pm Weixiong Zhang (Washington University in St. Louis, MO)
"Identifying and understanding transcriptional and posttranscriptional stress response networks in Arabidopsis thaliana"
8:05 pm - 8:15 pm Discussion
8:15 pm - 8:40 pm Philip Benfey (Duke University, Durham, NC)
"Salinity stress in discrete root cell lineages"
8:40 pm - 8:50 pm Discussion
8:50 pm - 9:15 pm Elizabeth Weretilnyk (McMaster University, Ontario, Canada)
"Transcriptional profiling of hormonal and abiotic stress responses in Thellungiella"
9:15 pm - 9:25 pm Discussion
TUESDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmPROTEIN EXPRESSION, MODIFICATION, AND INTERACTION
9:00 am - 9:10 am Discussion Leader: Anna Amtmann (University of Glasgow, Glasgow, United Kingdom)
9:10 am - 9:40 am Carlotta Peters (University of Missouri - St. Louis, St. Louis, MO)
"Non-specific Phospholipase C: New Players In Plant Water and Salt Stress Signaling"
9:40 am - 9:50 am Discussion
9:50 am - 10:05 am Jianxiang Liu (Iowa State University, Ames, IA)
"A new stress response pathway in plants"
10:05 am - 10:10 am Discussion
10:10 am Coffee Break
10:30 am - 11:00 am Mike Deyholos (University of Alberta, Edmonton, Canada)
"Expression profiling of osmotic stresses in wheat and Arabidopsis"
11:00 am - 11:10 am Discussion
11:10 am - 11:40 am Mineo Yamaguchi (University of Missouri, Columbia, MO)
"Proteomic analysis reveals region-specific regulation of phenylpropanoid metabolism in the growth zone of water-stressed soybean primary roots"
11:40 am - 11:50 am Discussion
11:50 am - 12:05 pm Arun Lahiri Majumder (Bose Institute, Kolkata, India)
"Bioprospecting salt-tolerance genes from Porteresia coarctata, a halophytic wild rice: A genomic and proteomic approach"
12:05 pm - 12:10 pm Discussion
12:10 pm - 12:25 pm Ahmed Debez (Leibniz University of Hannover)
"Deciphering salt tolerance mechanisms in the halophyte Cakile maritima using a multidisciplinary approach"
12:25 pm - 12:30 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 6:00 pmPoster Session
6:00 pmDinner
7:30 pm - 9:30 pmMETABOLIC RESPONSES
7:30 pm - 7:40 pm Discussion Leader: Ute Roessner (University of Melbourne, Victoria 3010, Australia)
7:40 pm - 8:10 pm Joachim Kopka (Max Planck Institute of Molecular Plant Physiology, Potsdam-Golm, Germany)
"Advances in metabolite phenotyping: exploration of the metabolic complement of the salt stress acclimation in plants"
8:10 pm - 8:20 pm Discussion
8:20 pm - 8:50 pm Olivier Leprince (Université d'Angers/INH/INRA, Angers, France)
“Regulatory and metabolic processes in seedlings associated with tolerance to extreme water stress”
8:50 pm - 9:00 pm Discussion
9:00 pm - 9:15 pm Diego Hernan Sanchez (Max Planck Institute for Molecular Plant Physiology, Golm, Germany)
"Molecular physiology of salt acclimation: testing the use of model legumes"
9:15 pm - 9:20 pm Discussion
WEDNESDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmION AND WATER HOMEOSTASIS
9:00 am - 9:10 am Discussion Leader: Mark Tester (Australian Centre for Plant Functional Genomics, The University of Adelaide, Australia)
9:10 am - 9:40 am Tomoaki Horie (Okayama University, Kurashiki, Japan)
"Physiological roles of HKT-type transporters/channels in salinity tolerance and growth in plants"
9:40 am - 9:50 am Discussion
9:50 am - 10:05 am Natasha Teakle (University of Western Australia, Perth, Australia)
"Cation-chloride co-transporters in plants: do they play a role in salt tolerance?"
10:05 am - 10:10 am Discussion
10:10 am Coffee Break
10:30 am - 11:00 am Inge Møller (The University of Adelaide, Glen Osmond, Australia)
"Sodium transport and exclusion"
11:00 am - 11:10 am Discussion
11:10 am - 11:40 am Alonso Rodríguez-Navarro (Universidad Politécnica de Madrid, Madrid, Spain)
"Sodium tolerance and high-affinity potassium and sodium transport systems"
11:40 am - 11:50 am Discussion
11:50 am - 12:05 pm Francisco Rubio (Centro de Edafología y Biología Aplicada del Segura-Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CEBAS-CSIC), Murcia, Spain)
"Differential regulation of the genes encoding the HAK5 high-affinity K+ transporters in Thellungiella halophila and Arabidopsis thaliana"
12:05 pm - 12:10 pm Discussion
12:10 pm - 12:25 pm Christopher Maurel (Institut de Biologie Intégrative des Plants, Montpellier, France)
"Salt-induced down-regulation of root water transport involves reactive oxygen species-activated cell signalling and phosphorylation-dependent plasma membrane intrinsic protein internalization"
12:25 pm - 12:30 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 6:00 pmPoster Session
6:00 pmDinner
7:00 pm - 7:30 pmBusiness Meeting
(Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair)
7:30 pm - 9:30 pmOXIDATIVE STRESS
7:30 pm - 7:40 pm Discussion Leader: Ron Mittler (University of Nevada, Reno, Reno, NV)
7:40 pm - 8:05 pm Gad Miller (University of Nevada-Reno, Reno, NV)
"Fast occurring local and systemic ROS signals in response to stress stimuli"
8:05 pm - 8:15 pm Discussion
8:15 pm - 8:40 pm Sandy Vanderauwera (Ghent University, Belgium Vlaams Instituut voor Biotechnologie (VIB), Zwijnaarde, Belgium)
"Transcriptome analysis of oxidative stress in Arabidopsis"
8:40 pm - 8:50 pm Discussion
8:50 pm - 9:15 pm Diane Bassham (Iowa State University, Ames, IA)
"Role of autophagy during oxidative stress"
9:15 pm - 9:25 pm Discussion
THURSDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmCO-ORDINATION OF THE WHOLE PLANT RESPONSE
9:00 am - 9:10 am Discussion Leader: Bill Davies (University of Essex, Colchester, UK)
9:10 am - 9:40 am Renee Lafitte (Pioneer Hi-Bred International, Woodland, CA)
"Whole plant responses to drought in maize"
9:40 am - 9:50 am Discussion
9:50 am - 10:05 am Bingru Huang (Rutgers University, New Brunswick, NJ)
"Cytokinin regulation of drought tolerance in creeping bentgrass through transformation with a gene controlling cytokinin synthesis"
10:05 am - 10:10 am Discussion
10:10 am Coffee Break
10:30 am - 11:00 am Rana Munns (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO) Plant Industry, Canberra, Australia)
"Cation transporters and their role in sodium exclusion and salt tolerance in wheat"
11:00 am - 11:10 am Discussion
11:10 am - 11:40 am John Mullet (Texas A&M University, College Station, TX)
"Understanding complex drought resistance traits in Sorghum"
11:40 am - 11:50 am Discussion
11:50 am - 12:05 pm Aleksandra Skirycz (Ghent University, Belgium)
"Revealing signalling networks underlying reduction of leaf growth upon water limitation in Arabidopsis thaliana"
12:05 pm - 12:10 pm Discussion
12:10 pm - 12:25 pm Rachid Serraj (International Rice Research Institute (IRRI), Metro Manila, Philippines)
"Drought resistance research in rice: from genes to farmers' livelihood in rainfed systems"
12:25 pm - 12:30 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 6:00 pmPoster Session
6:00 pmDinner
7:30 pm - 9:30 pmCROP IMPROVEMENT
7:30 pm - 7:40 pm Discussion Leader: Greg Rebetzke (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO) Plant Industry, Canberra, Australia)
7:40 pm - 8:05 pm Andy Pereira (Virginia Polytechnic Institute and State University, Blacksburg, VA)
"Improvement of water use efficiency in rice"
8:05 pm - 8:15 pm Discussion
8:15 pm - 8:40 pm Rosa M. Rivero (University of California-Davis, Davis, CA)
"Delayed leaf senescence induces extreme drought tolerance in a flowering plant"
8:40 pm - 8:50 pm Discussion
8:50 pm - 9:15 pm Michael Luethy (Monsanto Company, Mystic, CT)
"Molecular approaches to drought tolerance in Maize"
9:15 pm - 9:25 pm Discussion
FRIDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 amDepart

 
© 2014 Gordon Research Conferences Search | Contact | Terms of Use | Privacy Policy | Follow us: Facebook Twitter