Gordon Research Conferences
Meeting Details
Search:
  GO

Neural Development
Gordon Research Conference

Dates

August 15-20, 2010

Location

Salve Regina University
Newport, RI

Organizers

Chair:
Piali Sengupta

Vice Chair:
Franck Polleux

Meeting Description

The 2010 Gordon Conference on Neural Development in beautiful Newport, Rhode Island, will bring together an international group of scientists with the common research goal of exploring the molecular, cellular and functional basis of neural development. Invited speakers will present cutting-edge research in areas of brain patterning, neuronal stem cells, synaptic development, epigenetic regulation of neuronal gene expression, cell fate specification, neuronal migration and polarity, circuit development, and degeneration and regeneration. Each talk will be followed by discussion sessions in which students and postdocs are especially encouraged to participate. The meeting will highlight the diversity of experimental approaches and model systems (eg. mammals, zebrafish, C. elegans, Drosophila) that have led to major breakthroughs in the field. Recent technical achievements in molecular genetics and imaging relevant to research in neural development will also be discussed. Poster sessions and informal gatherings will provide additional opportunities for informal interactions among junior and senior researchers, and foster collaborations and further discussion. Some short talks by participants will be selected from the poster abstracts. Informal mentoring workshops for students, postdoctoral fellows and junior faculty will also be held on issues such as funding, obtaining independent positions, and publishing. Members of underrepresented minority groups are especially encouraged to attend.

Contributors

Meeting Program

SUNDAY
2:00 pm - 9:00 pmArrival and Check-in (Office Closed 6:00 pm - 7:00 pm)
6:00 pmDinner
7:30 pm - 7:40 pmWelcome / Introductory Comments by GRC Site Staff
7:40 pm - 9:30 pmKEYNOTE TALKS
Discussion Leader: Piali Sengupta (Brandeis University)
7:40 pm - 8:20 pmMichael Greenberg (Harvard Medical School)
"Signaling networks that control synapse development and cognitive function"
8:20 pm - 8:35 pm Discussion
8:35 pm - 9:15 pmCori Bargmann (Rockefeller University)
"A fixed wiring diagram and flexible behaviors in C. elegans"
9:15 pm - 9:30 pm Discussion
MONDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmPATTERNING THE BRAIN
Discussion Leader: Fiona Doetsch (Columbia University)
9:00 am - 9:25 amAlex Joyner (Sloan-Kettering Institute)
"Engrailed transcription factors as master regulators of cerebellum development"
9:25 am - 9:35 am Discussion
9:35 am - 10:00 amCorinne Houart (King’s College, London)
"Temporal regulation of signalling centres and forebrain evolution"
10:00 am - 10:10 am Discussion
10:10 am - 10:55 am Coffee Break / Group Photo (10:15 am)
10:55 am - 11:20 amNenad Sestan (Yale University)
"Molecular control of cortical projection neuron identity and connectivity"
11:20 am - 11:30 am Discussion
11:30 am - 11:55 amGord Fishell (New York University)
"FoxG1 coordinates the postmitotic integration of pyramidal neurons into the cortical layers"
11:55 am - 12:05 pm Discussion
12:05 pm - 12:20 pmShubha Tole (Tata Institute of Fundamental Research)
"Organizing the development of the hippocampus"
12:20 pm - 12:25 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 6:00 pmPoster Session I (presenter last names A-L)
6:00 pmDinner
7:30 pm - 9:30 pmNEUROGENESIS
Discussion Leader: Corinne Houart (King’s College, London)
7:30 pm - 7:55 pmFiona Doetsch (Columbia University)
"Stem cells and their niche in the adult mammalian brain"
7:55 pm - 8:05 pm Discussion
8:05 pm - 8:30 pmPierre Vanderhaeghen (University of Brussels)
"From pluripotent stem cells to cortical circuits"
8:30 pm - 8:40 pm Discussion
8:40 pm - 8:50 pmSohyun Ahn (NIH/NICHD)
"The role of Gli3 in forebrain neurogenesis"
8:50 pm - 8:55 pm Discussion
8:55 pm - 9:20 pmLi-Huei Tsai (MIT)
"DISC1 and Wnt signaling in neurogenesis and psychiatric disease"
9:20 pm - 9:30 pm Discussion
TUESDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmCELL FATE SPECIFICATION
Discussion Leader: Isabelle Mansuy (University of Zurich)
9:00 am - 9:25 amOliver Hobert (Columbia University)
"Terminal selectors controlling neuronal identity"
9:25 am - 9:35 am Discussion
9:35 am - 10:00 amStefan Thor (Linkoping University)
"Neuronal sub-type specification by multi-step combinatorial coding"
10:00 am - 10:10 am Discussion
10:10 am - 10:40 am Coffee Break
10:40 am - 11:05 amNicholas Spitzer (UCSD)
"Molecular mechanisms for activity-dependent transmitter specification"
11:05 am - 11:15 am Discussion
11:15 am - 11:40 amMarc Freeman (UMass Medical School)
"Cellular and molecular basis of astrocyte development"
11:40 am - 11:50 am Discussion
11:50 am - 12:05 pmTim Cherry (Cepko Lab; Harvard Medical School)
"Studying retinal amacrine interneuron development at single cell resolution"
12:05 pm - 12:10 pm Discussion
12:10 pm - 12:25 pm Robert Johnston (Desplan Lab; NYU)
"An unusual cis-regulatory logic controls stochastic gene expression in the fly eye"
12:25 pm - 12:30 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 6:00 pmPoster Session I (presenter last names A-L)
6:00 pmDinner
7:30 pm - 9:30 pmWIRING THE NERVOUS SYSTEM I
Discussion Leader: Yimin Zou (UCSD)
7:30 pm - 7:55 pmAlex Kolodkin (Johns Hopkins University)
"Molecular mechanisms underlying the establishment of neuronal connectivity"
7:55 pm - 8:05 pm Discussion
8:05 pm - 8:30 pmHitoshi Sakano (University of Tokyo)
"Spatiotemporal regulation of olfactory map formation during development"
8:30 pm - 8:40 pm Discussion
8:40 pm - 8:50 pmDaniel Colon-Ramos (Yale University)
"Netrin guides presynaptic assembly through the actin cytoskeleton"
8:50 pm - 8:55 pm Discussion
8:55 pm - 9:20 pmJeff Lichtman (Harvard University)
"An ordered connectivity matrix in the developing neuromuscular system"
9:20 pm - 9:30 pm Discussion
WEDNESDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmNEURONAL MORPHOGENESIS
Discussion Leader: Franck Polleux (University of North Carolina, Chapel Hill)
9:00 am - 9:25 amYuh-Nung Jan (UCSF)
"Dendrite morphogenesis"
9:25 am - 9:35 am Discussion
9:35 am - 10:00 amDavid Solecki (St. Jude Children's Research Hospital)
"Seven in absentia regulation of Pard3A controls neuronal polarity and cell adhesion during cerebellar granule neuron germinal zone exit"
10:00 am - 10:10 am Discussion
10:10 am - 10:40 am Coffee Break
10:40 am - 11:05 amNils Brose (Max Planck Institute)
"Regulation of nerve cell differentiation and function by HECT-type ubiquitin ligases of the Nedd4 family"
11:05 am - 11:15 am Discussion
11:15 am - 11:40 amKyunsoo Hong (New York University)
"Concerted ion channel function in guiding growth cone and polarizing neurites"
11:40 am - 11:50 am Discussion
11:50 am - 12:15 pmLarry Zipursky (UCLA)
"Dscam and dendritic morphogenesis"
12:15 pm - 12:25 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 6:00 pmPoster Session II (presenter last names M-Z)
6:00 pmDinner
7:00 pm - 7:30 pmBusiness Meeting
(Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair)
7:30 pm - 9:30 pmDEGENERATION AND REGENERATION
Discussion Leader: Ben Barres (Stanford University)
7:30 pm - 7:55 pmStephen Strittmatter (Yale University)
"Nogo Receptor and Cortical Plasticity"
7:55 pm - 8:05 pm Discussion
8:05 pm - 8:30 pmYishi Jin (UCSD)
"Axon regeneration in C. elegans"
8:30 pm - 8:40 pm Discussion
8:40 pm - 8:50 pmYongchao Ma (Northwestern University)
"Regulation of Spinal Motor Neuron Differentiation and Dysfunction in Spinal Muscular Atrophy"
8:50 pm - 8:55 pm Discussion
8:55 pm - 9:20 pmSusan Ackerman (Jackson Laboratories)
"Novel mechanisms of neurodegeneration revealed by forward genetics"
9:20 pm - 9:30 pm Discussion
THURSDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmWIRING THE NERVOUS SYSTEM II
Discussion Leader: David Ginty (Johns Hopkins University)
9:00 am - 9:25 amLiqun Luo (Stanford)
"Wiring up the olfactory circuit"
9:25 am - 9:35 am Discussion
9:35 am - 10:00 amSam Pfaff (Salk Institute)
"Development of spinal cord circuitry for locomotion"
10:00 am - 10:10 am Discussion
10:10 am - 10:40 am Coffee Break
10:40 am - 11:05 amSilvia Arber (University of Basel)
"Mechanisms controlling synaptic specificity in the motor system"
11:05 am - 11:15 am Discussion
11:15 am - 11:40 amRita Balice-Gordon (University of Pennsylvania)
"Astrocytes secrete proteins that selectively modulate inhibitory axon length, branching and synapse formation"
11:40 am - 11:50 am Discussion
11:50 am - 12:15 pmDavid Anderson (Caltech)
"Genetic dissection of emotion circuits in mice and flies"
12:15 pm - 12:25 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 6:00 pmPoster Session II (presenter last names M-Z)
6:00 pmDinner
7:30 pm - 9:30 pmEPIGENETIC REGULATION
Discussion Leader: Sohyun Ahn (NIH)
7:30 pm - 7:55 pmIsabelle Mansuy (University of Zurich)
"Epigenetic regulation of complex brain functions"
7:55 pm - 8:05 pm Discussion
8:05 pm - 8:30 pmMichael Meaney (McGill University)
"Epigenenetic influences on behavior"
8:30 pm - 8:40 pm Discussion
8:40 pm - 9:05 pmCatherine Dulac (Harvard University)
"Widespread parental influence on the mouse adult and developing brain"
9:05 pm - 9:15 pm Discussion
FRIDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 amDeparture

Funding for this conference was made possible (in part) by 1 R13 MH090598-01 from the National Institute of Mental Health. The views expressed in written conference materials or publications and by speakers and moderators do not necessarily reflect the official policies of the Department of Health and Human Services; nor does mention by trade names, commercial practices, or organizations imply endorsement by the U.S. Government.
© 2017 Gordon Research Conferences Search | Contact | Terms of Use | Privacy Policy | Follow us: Facebook Twitter