Gordon Research Conferences
PI_Conferences PI_Conferences_Past
Conference Program
 
Developmental Biology
June 30 - July 5, 2013
Renaissance Tuscany Il Ciocco Resort
Lucca (Barga), Italy
Chair:
Kathryn V. Anderson

Vice Chair:
Susan E. Mango

Developmental Biology lies at the crossroads of all the Life Sciences, integrating investigations at molecular, cellular, tissue, organismal and evolutionary levels. The 2013 Gordon Conference on Developmental Biology will present the most recent, cutting-edge research in the field. Because progress in Developmental Biology depends on cross-fertilization of ideas from complementary organisms, presentations will include studies in standard invertebrates such as Drosophila and C. elegans, classic vertebrate models including zebrafish, Xenopus and the mouse, as well as plants, non-standard animals and humans. Talks will include new experimental approaches in areas such as imaging and mathematical modeling. The nine sessions of oral presentations will cover classic topics and emerging areas in the field: Organogenesis; Cellular Mechanisms of Early Development; Developmental Genetics; Regulatory Networks of Gene Expression during Development; Evolution of Morphological Diversity: Epithelial Patterning and Morphogenesis; Stem Cell Biology; Patterning and Cell Fate. The sessions will include extended time for discussion. A portion of the session time has been kept uncommitted to choose speakers from abstracts submitted by the participants, particularly junior investigators. Afternoons and late evenings will be reserved for presentation of posters and informal interactions. The relaxed atmosphere and the rural setting of the meeting will encourage stimulating discussions between established and junior investigators in all aspects of the field.


Contributors

SUNDAY
4:00 pm - 8:00 pmArrival and Check-in
6:00 pmDinner
7:30 pm - 7:40 pmWelcome / Introductory Comments by GRC Site Staff
7:40 pm - 9:30 pmOrganogenesis
Discussion Leader: Nipam Patel (Berkeley)
7:40 pm - 7:55 pm Brant Weinstein (NIH)
"Pattern formation in the blood and lymphatic vasculature"
7:55 pm - 8:05 pm Discussion
8:05 pm - 8:20 pm Ottoline Leyser (Cambridge)
"Signal integration in the control of shoot branching"
8:20 pm - 8:30 pm Discussion
8:30 pm - 8:45 pm Tania Attie-Bitach (Paris)
"Lethal ciliopathies: a model for dissecting the primary cilia genetic network"
8:45 pm - 8:55 pm Discussion
8:55 pm - 9:10 pm Susan Mango (Harvard)
"Dynamic chromatin during development"
9:10 pm - 9:20 pm Discussion
9:20 pm - 9:30 pm General Discussion
MONDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmCellular Mechanisms of Early Development
Discussion Leader: Jean-Paul Vincent (NIMR)
9:00 am - 9:15 am Angela Nieto (Alicante)
"The reversibility of the EMT in development and cancer progression"
9:15 am - 9:25 am Discussion
9:25 am - 9:40 am Laura Machesky (Glasgow)
"The role of actin dynamics in melanoblast invasion and melanoma metastasis"
9:40 am - 9:50 am Discussion
9:50 am - 10:00 am Adam Martin (MIT)
"Apical domain polarization promotes actin-myosin assembly to drive ratchet-like apical constriction"
10:00 am - 10:05 am Discussion
10:05 am Group Photo / Coffee Break
10:35 am - 10:50 am Loydie Majewska (McGill)
"Alternative splicing and morphogenesis of the early mouse embryo"
10:50 am - 11:00 am Discussion
11:00 am - 11:10 am Andrea Pauli (Harvard)
"Identification of novel embryonic regulators by functional genomics"
11:10 am - 11:15 am Discussion
11:15 am - 11:30 am Bob Goldstein (UNC)
"Using C. elegans to dissect the cellular basis of morphogenesis"
11:30 am - 11:40 am Discussion
11:40 am - 11:55 am Martin Mikl (IMP, Vienna)
"Alternative 3'UTR selection controls cell polarity in C. elegans"
11:55 am - 12:05 pm Discussion
12:05 pm - 12:25 pm Flash poster talks: (Margot Williams; Gerard Limerick; Sara Caviglia; Elsa Denker)
12:25 pm - 12:30 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 5:30 pmPoster Session
5:30 pm - 7:30 pmRegulatory Networks of Gene Expression in Development
Discussion Leader: Susan Mango (Harvard)
5:30 pm - 5:45 pm Angela Stathopoulos (Caltech)
"Spatial and temporal control of dorsal-ventral axis patterning in Drosophila embryos"
5:45 pm - 5:55 pm Discussion
5:55 pm - 6:10 pm Chris Rushlow (NYU)
"Zelda promotes robust activation of the early zygotic genome in Drosophila"
6:10 pm - 6:20 pm Discussion
6:20 pm - 6:35 pm Ueli Grossniklaus (Zurich)
"Control of plant germline development"
6:35 pm - 6:45 pm Discussion
6:45 pm - 7:00 pm Anne Brunet (Stanford)
"Epigenetic regulation of aging"
7:00 pm - 7:10 pm Discussion
7:10 pm - 7:30 pm General Discussion
8:00 pmDinner
TUESDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmDevelopmental Genetics (in honor of Dr. Christiane Nüsslein-Volhard)
Discussion Leader: Brant Weinstein (NIH)
9:00 am - 9:15 am Anne Ephrussi (EMBL)
"RNA localization in the Drosophila oocyte"
9:15 am - 9:25 am Discussion
9:25 am - 9:40 am Stefan Schulte-Merkur (Utrecht)
"Angiogenesis and lymphangiogenesis in zebrafish"
9:40 am - 9:50 am Discussion
9:50 am Coffee Break
10:20 am - 10:35 am Darren Gilmour (EMBL)
"Self-generated directionality mechanisms during collective migration"
10:35 am - 10:45 am Discussion
10:45 am - 11:00 am Kathryn Anderson (Sloan-Kettering)
"Genetics and cell biology of the mouse embryo"
11:00 am - 11:10 am Discussion
11:10 am - 11:30 am Christiane Nüsslein-Volhard (Tubingen)
"Color pattern formation in the zebrafish"
11:30 am - 11:45 am Discussion
11:45 am - 12:05 pm Flash poster talks (Aynur Kaya-Copur; Maija Slaidina; Alexander Holtz; Paulina Strzyz)
12:05 pm - 12:20 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 5:30 pmPoster Session
5:30 pm - 7:30 pmEvolution of Morphological Diversity
Discussion Leader: Bob Goldstein (UNC)
5:30 pm - 5:45 pm Nipam Patel (Berkeley)
"The evolution of germline specification and regeneration"
5:45 pm - 5:55 pm Discussion
5:55 pm - 6:10 pm Michalis Averof (Crete)
"Axial patterning and regeneration: old questions; new models"
6:10 pm - 6:20 pm Discussion
6:20 pm - 6:35 pm Andrew Gillis (Dalhousie)
"The pharyngeal endoskeleton of cartilaginous fishes: development, serial homology and origin of the jawed vertebrate body plan"
6:35 pm - 6:45 pm Discussion
6:45 pm - 7:00 pm Javier Lopez-Rios (Basel)
"Alterations in Ptch1 Cis-Regulation underlie Loss of Antero-Posterior Identity and Digit Reductions in Bovine Limbs"
7:00 pm - 7:10 pm Discussion
7:10 pm - 7:30 pm General Discussion
8:00 pmDinner
WEDNESDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmModeling of Developmental Networks
Discussion Leader: Ueli Grossniklaus (Zurich)
9:00 am - 9:15 am Ben Simons (Cambridge)
"How do variant clones build an invariant retina?"
9:15 am - 9:25 am Discussion
9:25 am - 9:40 am Alexander Aulehla (EMBL)
"Self-organization of genetic oscillators during mesoderm patterning and scaling"
9:40 am - 9:50 am Discussion
9:50 am - 10:05 am Mark Biggin (Lawrence Berkeley)
"Modeling Spatial and Temporal Transcription from in vivo DNA Binding and Protein Expression Data"
10:05 am - 10:15 am Discussion
10:15 am Coffee Break
10:45 am - 11:00 am Joanna Wysocka (Stanford)
"Transcriptional enhancers in the regulation of developmental plasticity"
11:00 am - 11:10 am Discussion
11:10 am - 11:20 am Karen Alim (Harvard)
"Random network peristalsis in Physarum polycephalum organizes flows across an individual"
11:20 am - 11:25 am Discussion
11:25 am - 11:40 am Gerry Weinmaster (UCLA)
"Using optical tweezers to dissect mechanisms of Notch signaling"
11:40 am - 11:50 am Discussion
11:50 am - 12:05 pm General Discussion
12:05 pm - 12:20 pm Flash Poster Talks (Jeremy Gruel; Phing Chian Chai; Noemie Ammeux)
12:20 pm - 12:30 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 5:30 pmPoster Session
5:30 pm - 7:30 pmEpithelial Patterning and Morphogenesis
Discussion Leader: Angela Nieto (Alicante)
5:30 pm - 5:45 pm J.-P. Vincent (NIMR)
"The range of Wingless revisited, courtesy of a potent genome editing method"
5:45 pm - 5:55 pm Discussion
5:55 pm - 6:10 pm Yingzi Yang (NIH)
"The role of Wnt gradient in establishing PCP"
6:10 pm - 6:20 pm Discussion
6:20 pm - 6:30 pm Amin Ghabrial (Penn)
"Morphogenesis of intracellular tubes"
6:30 pm - 6:35 pm Discussion
6:35 pm - 6:45 pm Tatiana Sandoval-Guzman (Dresden)
"In vivo analysis of vascular endothelial cells during limb regeneration in Ambystoma"
6:45 pm - 6:50 pm Discussion
6:50 pm - 7:05 pm Matthew Gibson (Stowers)
"Mitosis and morphogenesis in proliferating epithelia"
7:05 pm - 7:15 pm Discussion
7:15 pm - 7:30 pm General Discussion
7:30 pm - 8:00 pmBusiness Meeting
Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair
8:00 pmDinner
THURSDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmStem Cell Biology
Discussion Leader: Nancy Papalopulu (Manchester)
9:00 am - 9:15 am Yukiko Yamashita (Michigan)
"Asymmetric cell division in Drosophila: cellular asymmetry and coordination"
9:15 am - 9:25 am Discussion
9:25 am - 9:40 am David Traver (UCSD)
"Developmental specification of hematopoietic stem cells"
9:40 am - 9:50 am Discussion
9:50 am - 10:00 am Costis Papanayotou (Paris)
"Nodal is regulated by the pluripotency machinery in mESCs and in the embryonic epiblast"
10:00 am - 10:05 am Discussion
10:05 am Coffee Break
10:30 am - 10:45 am Madeline Lancaster (IMBA, Vienna)
"Modeling human brain development and disease in cerebral organoids"
10:45 am - 10:55 am Discussion
10:55 am - 11:05 am Mary Donohoe (New York)
"The Role of Histone H3K27 Demethylation in Epigenetic Reprogramming"
11:05 am - 11:10 am Discussion
11:10 am - 11:25 am Jason Rock (UCSF)
"Stem cells in lung development, maintenance and disease"
11:25 am - 11:35 am Discussion
11:35 am - 11:50 am Valentina Greco (Yale)
"Cellular and Signaling Mechanisms that Regulate Hair Follicle Stem Cells by Live Imaging"
11:50 am - 12:00 pm Discussion
12:00 pm - 12:15 pm Flash Poster Talks (Li-Chun Cheng; Byoung-Il Bae; Amanda Amodeo)
12:15 pm - 12:30 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 5:30 pmPoster Session
5:30 pm - 7:30 pmPatterning and Cell Fate
Discussion Leader: Kathryn Anderson (Sloan-Kettering)
5:30 pm - 5:45 pm David Kimelman (Seattle)
"To divide or not to divide: Integration of proliferation and differentiation in the progenitor cells forming the vertebrate body"
5:45 pm - 5:55 pm Discussion
5:55 pm - 6:10 pm Kat Hadjantonakis (Sloan-Kettering)
"Morphogenetic behaviors in the early mouse embryo"
6:10 pm - 6:20 pm Discussion
6:20 pm - 6:30 pm Antonio Giraldez (Yale)
"How life begins: Identifying factors required for zygotic genome activation during Maternal to Zygotic Transition"
6:30 pm - 6:35 pm Discussion
6:35 pm - 6:50 pm Nancy Papalopulu (Manchester)
"Ultradian oscillations provide a cell intrinsic but tunable timer for differentiation"
6:50 pm - 7:00 pm Discussion
7:00 pm - 7:30 pm General Discussion
8:00 pmDinner
FRIDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 amDeparture

Supported in part by the March of Dimes Foundation Grant No. 4-FY12-555.

Funding for this conference was made possible (in part) by Grant 1 R13 HD076497-01 from the Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development (NICHD). The views expressed in written conference materials or publications and by speakers and moderators do not necessarily reflect the official policies of the Department of Health and Human Services; nor does mention by trade names, commercial practices or organizations imply endorsement by the U.S. Government.

 
© 2014 Gordon Research Conferences Search | Contact | Terms of Use | Privacy Policy | Follow us: Facebook Twitter