Gordon Research Conferences
Meeting Details
Search:
  GO

Neural Development
Gordon Research Conference

From Stem Cells to Circuits

Dates

August 10-15, 2014

Location

Salve Regina University
Newport, RI

Organizers

Chair:
Fiona Doetsch

Vice Chair:
Marc R. Freeman

Meeting Description

The 2014 Gordon Conference on Neural Development, in Newport, Rhode Island, will present cutting-edge research on the molecular, cellular and functional aspects of brain development and plasticity. Sessions will cover neural stem cells, cellular heterogeneity, transcriptional and epigenetic control of cell fate, wiring the brain, synapse formation and elimination, development and refinement of circuits, CNS-periphery interactions, brain evolution and regeneration, and neurodevelopmental disorders. The meeting will highlight diverse model systems and novel technological advances in molecular genetics and in vivo imaging that have led to recent breakthroughs in the field. The Conference will bring together investigators at the forefront of their field and will provide ample opportunities for discussion in informal settings and for junior scientists and graduate students to exchange ideas with leaders in the field. Some poster presenters will be selected for short talks. Informal mentoring workshops for students, postdoctoral fellows and junior faculty will also be held on topics such as funding, obtaining independent positions, and publishing. In addition, this year, the first Neural Development Gordon Research Seminar will be held in conjunction with this long standing GRC to facilitate participation among young investigators. Members of underrepresented minority groups are especially encouraged to attend.

Related Meeting

This GRC was held in conjunction with the "Neural Development" Gordon Research Seminar (GRS). Refer to the associated GRS program page for more information.

Contributors

Meeting Program

SUNDAY
2:00 pm - 9:00 pmArrival and Check-in
6:00 pmDinner
7:30 pm - 7:40 pmWelcome / Introductory Comments by GRC Site Staff
7:40 pm - 9:30 pmKeynote Session
Discussion Leader: Fiona Doetsch (Columbia University)
7:40 pm - 8:20 pm Arnold Kriegstein (UCSF)
"Genes Expressed by Human Cortical Radial Glia Help Explain Developmental and Evolutionary Cortical Expansion"
8:20 pm - 8:35 pm Discussion
8:35 pm - 9:15 pm Rosalind Segal (Harvard Medical School)
"There and Back: Neurotrophin Regulation of Axonal Viability"
9:15 pm - 9:30 pm Discussion
MONDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmNeural Stem Cells
Discussion Leader: Jane Johnson (UT Southwestern Medical Center)
9:00 am - 9:20 am Juergen Knoblich (Institute of Molecular Biotechnology, Vienna)
"Proliferation Control in Drosophila Neural Stem Cell Lineages"
9:20 am - 9:30 am Discussion
9:30 am - 9:50 am Laura Johnston (Columbia University)
"Social Interactions Between Cells: Sensing and Responding to Fitness Differences During Growth"
9:50 am - 10:00 am Discussion
10:00 am Coffee Break
10:30 am - 10:50 am Ryoichiro Kageyama (Kyoto University)
"Dynamic Control of bHLH Genes in Multipotency and Fate Choice of Neural Progenitors"
10:50 am - 11:00 am Discussion
11:00 am - 11:20 am Laure Bally-Cuif (CNRS France)
"Formation and Homeostasis of Neural Stem Cell Pools in the Adult Zebrafish Telencephalon"
11:20 am - 11:30 am Discussion
11:30 am - 11:50 am Jaehoon Shin (Johns Hopkins University)
"Single-Cell Analyses of Neural Stem Cells in the Adult Mouse Dentate Gyrus"
11:50 am - 12:00 pm Discussion
12:00 pm - 12:15 pm Simon Hippenmeyer (IST Austria)
"Unitary Production and Organization of Excitatory Neurons in the Neocortex"
12:15 pm - 12:20 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 6:00 pmPoster Session
6:00 pmDinner
7:30 pm - 9:30 pmCellular Heterogeneity / Cell Fate Specification
Discussion Leader: Rosalind Segal (Harvard Medical School)
7:30 pm - 7:50 pm Chris Doe (University of Oregon)
"Generation of Neuronal Diversity by Temporal Patterning"
7:50 pm - 8:00 pm Discussion
8:00 pm - 8:20 pm Nicholas Spitzer (UCSD)
"Mechanism of Activity-Dependent Neurotransmitter Switching"
8:20 pm - 8:30 pm Discussion
8:30 pm - 8:50 pm Ulrich Mueller (Scripps)
"Lineage Origins of Glutamatergic Neurons in the Neocortex"
8:50 pm - 9:00 pm Discussion
9:00 pm - 9:20 pm David Rowitch (UCSF)
"Heterogeneous Origins and Functions of Astrocytes"
9:20 pm - 9:30 pm Discussion
TUESDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
8:30 amGroup Photo
9:00 am - 12:30 pmTranscriptional and Epigenetic Control of Cell Fate
Discussion Leader: Megan Corty (UMass Med School)
9:00 am - 9:20 am Oliver Hobert (Columbia University)
"Homeotic Transformation of Neuronal Identity in C.elegans"
9:20 am - 9:30 am Discussion
9:30 am - 9:50 am Jane Johnson (UT Southwestern Medical Center)
"Transcription Networks Controlling the Generation of Excitatory and Inhibitory Neurons in Somatosensation"
9:50 am - 10:00 am Discussion
10:00 am Coffee Break
10:30 am - 10:50 am Daniel Lim (UCSF)
"Long Non-Coding RNA Regulation of Neural Stem Cells"
10:50 am - 11:00 am Discussion
11:00 am - 11:15 am Bin Chen (UC Santa Cruz)
"Early Fezf2+ and Cux2+ Radial Glial Cells Are Multipotent Neural Stem Cells"
11:15 am - 11:20 am Discussion
11:20 am - 11:35 am Sean Megason (Harvard Medical School)
"Canalization of Fate and Pattern in the Developing Spinal Cord"
11:35 am - 11:40 am Discussion
11:40 am - 11:55 am Pelin Volkan (Duke)
"Mechanisms of Development and Evolution of the Olfactory System"
11:55 am - 12:00 pm Discussion
12:00 pm - 12:15 pm Helen Lai (UT Southwestern)
"Atoh1-Lineage Neurons Relay Proprioceptive Information Through Atypical Routes Critical for Coordinated Motor Tasks"
12:15 pm - 12:20 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 6:00 pmPoster Session
6:00 pmDinner
7:30 pm - 9:30 pmWiring the Brain: Development of Axons and Dendrites
Discussion Leader: Kelsey Martin (UCLA)
7:30 pm - 7:50 pm Bing Ye (University of Michigan)
"Mechanisms Underlying the Basic Morphology Types of Neurons"
7:50 pm - 8:00 pm Discussion
8:00 pm - 8:20 pm Sonia Garel (ENS Paris)
"Neuronal and Immune Orchestrators of Forebrain Wiring"
8:20 pm - 8:30 pm Discussion
8:30 pm - 8:50 pm Beth Stevens (Boston Children's Hospital, Harvard)
"Pruning CNS Synapses: An Active Role for Glia and the Complement Cascade"
8:50 pm - 9:00 pm Discussion
9:00 pm - 9:20 pm Yishi Jin (UCSD)
"Crosstalk in Synapse and Axon Development"
9:20 pm - 9:30 pm Discussion
WEDNESDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmWiring the Brain: From Synaptogenesis to Circuitry
Discussion Leader: Ben Barres (Stanford)
9:00 am - 9:20 am Kelsey Martin (UCLA)
"Spatial Regulation of Gene Expression During Synapse Formation and Synaptic Plasticity"
9:20 am - 9:30 am Discussion
9:30 am - 9:50 am Franck Polleux (Columbia University)
"Molecular Mechanisms Underlying Mitochondria Function in Axon Morphogenesis and Presynaptic Release"
9:50 am - 10:00 am Discussion
10:00 am Coffee Break
10:30 am - 10:50 am Julia Kaltschmidt (Sloan Kettering)
"Molecular Specialization in the Assembly of Presynaptic Inhibitory Synapses"
10:50 am - 11:00 am Discussion
11:00 am - 11:20 am Silvia Arber (Biozentrum, University of Basel, FMI)
"Specificity and Modules in Circuits for Motor Control"
11:20 am - 11:30 am Discussion
11:30 am - 11:45 am Won-Suk Chung (Stanford University)
"The Phagocytic Role of Astrocytes in Synapse Elimination"
11:45 am - 11:50 am Discussion
11:50 am - 12:10 pm Azad Bonni (Washington University School of Medicine)
"Neural Circuitry of the Cerebellar Cortex"
12:10 pm - 12:20 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 6:00 pmPoster Session
6:00 pmDinner
7:00 pm - 7:30 pmBusiness Meeting
Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair
7:30 pm - 9:30 pmNeurodevelopmental Disorders
Discussion Leader: Bing Ye (University of Michigan)
7:30 pm - 7:50 pm Anthony Barnes (Oregon Health and Science University)
"STRAD Pseudokinases Are Required for Neural Morphogenesis in the Developing Cerebral Cortex"
7:50 pm - 8:00 pm Discussion
8:00 pm - 8:15 pm Alvaro Rada-Iglesias (University of Koln)
"Uncovering Human Neural Crest Enhancers and Its Implications for Human Neurocristopathies"
8:15 pm - 8:20 pm Discussion
8:20 pm - 8:40 pm Orly Reiner (Weizmann Institute)
"Unorthodox Activities of Components of the Complement Pathway in Regulation of Radial Neuronal Migration"
8:40 pm - 8:50 pm Discussion
8:50 pm - 9:10 pm Yimin Zou (UCSD)
"Assembly and Plasticity of Glutamate Synapses by Cell Polarity Signaling Pathways"
9:10 pm - 9:20 pm Discussion
9:20 pm - 9:30 pm General Discussion
THURSDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmInteractions Within and Beyond the CNS
Discussion Leader: Marc Freeman (U Mass Med School)
9:00 am - 9:20 am Chenghua Gu (Harvard Medical School)
"Cross-Talk Between Nervous and Vascular Systems in the Developing CNS"
9:20 am - 9:30 am Discussion
9:30 am - 9:50 am Stephen Noctor (UC Davis)
"Microglia Regulate Cell Genesis in the Prenatal Forebrain"
9:50 am - 10:00 am Discussion
10:00 am Coffee Break
10:30 am - 10:50 am Adam Miller (Fred Hutchinson Cancer Research Center)
"Postsynaptic Neurobeachin Is Required for Electrical and Chemical Synaptogenesis"
10:50 am - 11:00 am Discussion
11:00 am - 11:15 am Violeta Silva-Vargas (Columbia University)
"Cerebrospinal Fluid Regulation of Adult Neural Stem Cells"
11:15 am - 11:20 am Discussion
11:20 am - 11:35 am Kelly Monk (Washington University)
"Molecular Mechanisms that Govern Glial Cell Development and Myelination"
11:35 am - 11:40 am Discussion
11:40 am - 11:55 am Oren Schuldiner (Weizmann Insititute)
"A Molecular Switch in the Transition Between Developmental Axon Pruning and Regrowth"
11:55 am - 12:00 pm Discussion
12:00 pm - 12:15 pm Allie Muthukumar (UMass Med School)
"Activity-Dependent Regulation of the Astrocyte GABA Transporter Modulates Excitatory/Inhibitory Neuronal Balance"
12:15 pm - 12:20 pm Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:00 pmFree Time
4:00 pm - 6:00 pmPoster Session
6:00 pmDinner
7:30 pm - 9:30 pmBrain Evolution and Regeneration
Discussion Leader: Franck Polleux (Columbia University)
7:30 pm - 7:50 pm Caghan Kizil (DZNE, CRTD, Dresden)
"Molecular Mechanisms Underlying the Induced Plasticity and Regeneration in Adult Vertebrate Brains"
7:50 pm - 8:00 pm Discussion
8:00 pm - 8:15 pm Debra Silver (Duke University)
"A Human Accelerated Enhancer of FZD8 Regulates Corticogenesis"
8:15 pm - 8:20 pm Discussion
8:20 pm - 8:35 pm Samantha Butler (UCLA)
"Using Developmental Mechanisms to Promote Peripheral Nerve Regeneration"
8:35 pm - 8:40 pm Discussion
8:40 pm - 9:00 pm Peter Reddien (Whitehead Institute)
"Regeneration of the Planarian Nervous System"
9:00 pm - 9:10 pm Discussion
9:10 pm - 9:30 pm Concluding Remarks
FRIDAY
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 amDeparture

Research reported in this publication was supported by the National Institute Of Neurological Disorders And Stroke of the National Institutes of Health under Award Number R13NS087769. The content is solely the responsibility of the authors and does not necessarily represent the official views of the National Institutes of Health.
© 2017 Gordon Research Conferences Search | Contact | Terms of Use | Privacy Policy | Follow us: Facebook Twitter