SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and Check-in (Office Closed 6:00 pm - 7:00 pm) |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | NEW ADVANCES IN ULTRAFAST RADIATION STUDIES |
7:40 pm - 7:45 pm | Discussion Leader: Ian Carmichael (Univ. of Notre Dame, Radiation Lab) |
7:45 pm - 8:25 pm | Margaret Murname (JILA/University of Colorado) "Attosecond processes using short wavelength lasers" |
8:25 pm - 8:40 pm | Discussion |
8:40 pm - 9:15 pm | James Wishart (Brookhaven National Laboratory) "Evolving detection methods at LEAF and what they show about early events in ionic liquid radiolysis" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am | Group Photo |
9:00 am - 12:30 pm | ULTRAFAST PROCESSES IN WATER |
9:00 am - 9:05 am | Discussion Leader: Dan Chipman (Univ. of Notre Dame, Radiation Lab) |
9:05 am - 9:45 am | Thomas Rescigno (Lawrence Livermore National Laboratory) "Dissociative Electron Attachment in Water: A Theoretical Description" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am - 10:35 am | Coffee Break |
10:35 am - 11:15 am | Ali Belkacem (Lawrence Berkeley National Laboratory) "A full angle- and energy-resolved measurement of dissociative electron attachment of water" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Simon Pimblott (University of Manchester, United Kingdom) "Monte Carlo simulations of ultrafast processes during radiolysis" |
12:10 pm - 12:25 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session I |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | LOW-ENERGY ELECTRONS AND BIOMOLECULES |
7:30 pm - 7:35 pm | Discussion Leader: Michael Sevilla (Univ. of Oakland) |
7:35 pm - 8:15 pm | Darel Hunting (Univ. of Sherbrooke) "DNA damage by low energy electrons: What we have learned and what we wish to know" |
8:15 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Qing-Bin Lu (Univ. of Waterloo) "DNA damage induced by dissociative electron transfer of ultrashort-lived, weakly-bound prehydrated electrons: Implications for cancer radiotherapy" |
9:10 pm - 9:25 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | DNA DAMAGE |
9:00 am - 9:05 am | Discussion Leader: J. Milligan (Univ. of California, San Diego) |
9:05 am - 9:40 am | Amanda Friedrich-Bryant (Univ. of Toledo) "Generation of deoxyribose radicals by low energy electrons" |
9:40 am - 9:50 am | Discussion |
9:50 am -10:25 am | Robert Anderson (Univ. of Aukland, New Zealand) "Hole migration in DNA: the role of GC" |
10:20 am - 10:35 am | Discussion |
10:35 am - 10:50 am | Coffee Break |
10:50 am - 12:30 pm | CELLULAR RESPONSE |
10:50 am - 11:30 am | Kevin Prise (Queens University, Belfast) "Application of micro-beams to understanding cellular response" |
11:30 am - 11:40 am | Discussion |
11:40 am - 12:20 pm | Katrhyn Held (Massachusetts Gen. Hospital) "Radiation chemistry initiates the bystander effects" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session 2 |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | YOUNG INVESTIGATOR SESSION |
| Discussion Leader: William Bernhard (University of Rochester) |
7:30 pm - 7:45 pm | Julia Stähler (Fritz-Haber-Institut der Max-Planck-Gesellschaft) "Ultrafast electron transfer across polar molecule-metal interfaces: strong coupling vs. molecular screening" |
7:45 pm - 7:50 pm | Discussion |
7:50 pm - 8:05 pm | Laurent Bernau (Swiss Federal Labs for Materials Research & Technology) "Electron-impact dissociation of Co2(CO)8: Direct nano-scale patterning of high-sensitivity magnetic material using focused electrons beams" |
8:05 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:25 pm | Ondrej Marsálek (IOCB, The Academy of Sciences of the Czech Republic) "Localization and Reactivity of the Hydrated Electron" |
8:25 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 8:45 pm | Erika Procel (Université Paris Sud) "The use of nanoparticles as auger emitters for improvement of cancer treatments" |
8:45 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:05 pm | Susan Howett (University of Western Ontario) "Aqueous-Ionic Liquid Interfacial Reactions and Transport under γ-Irradiation" |
9:05 pm - 9:10 pm | Discussion |
9:10 pm - 9:25 pm | Ross Larsen (University of California at Los Angeles) "Does the hydrated electron occupy a cavity?" |
9:25 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | RADIATION EFFECTS IN ASTROCHEMISTRY AND ASTROBIOLOGY |
9:00 am - 9:05 am | Discussion Leader: Perry Gerakines (Univ. of Alabama) |
9:05 am - 9:40 am | Karin Oberg (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) "Nonthermal production of complex prebiotic molecules in the astrophysical environment" |
9:40 am - 9:50 am | Discussion |
9:50 am - 10:25 am | Richard Rosenberg (Argonne National Laboratory) "Chiral-selective chemistry induced by spin-polarized electrons" |
10:25 am - 10:35 am | Discussion |
10:35 am - 10:50 am | Coffee Break |
10:50 am - 11:30 am | Raul Baragiola (Univ. of Virginia) "Ion-beam irradiation studies on minerals and icy bodies" |
11:30 am - 11:40 am | Discussion |
11:40 am - 12:20 pm | Robert Carlson (Jet Propulsion Laboratory) "Radiation Chemistry in the Solar System and Beyond" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session 3 |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| (Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair) |
7:30 pm - 9:30 pm | POLYMERS AND NTERFACIAL ENERGY TRANSFER |
7:30 pm - 7:35 pm | Discussion Leader: Mehran Mostafavi (University of Paris-Sud) |
7:35 pm - 8:20 pm | Greg. A. Kimmel (Pacific Northwest National Laboratory) "Probing interfacial energy exchange and non-thermal reactions on water covered surfaces using low-energy electron beams" |
8:20 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:15 pm | Laurens Siebbeles (Delft University of Technology) "Interfacial charge generation in polymer/fullerene /quantum dot blend films" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | NANOSCALE PATTERNING USING RADIATION |
9:00 am - 9:05 am | Discussion Leader: Jay LaVerne (Notre Dame Univ. Radiation Lab) |
9:05 am - 9:45 am | C. W. Hagen (Delft Univ.) "Electron-beam induced formation of nanostructures" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:15 am | Kathy Dunn (SUNY-Albany) "Electron-beam induced nanostructure patterning at cryogenic temperatures" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | Seiichi Tagawa (Osaka Univ.) "Advances in EUV lithography" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session 4 |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | NUCLEAR WASTE AND REACTOR RADIATION CHEMISTRY |
7:30 pm - 7:35 pm | Discussion Leader: Mohamad Al-Sheikhly (Univ. of Maryland) |
7:35 pm - 8:15 pm | Barbara Pastina (Saanio & Rieckola, Finland) "Short and long term radiation chemistry challenges in spent fuel management" |
8:15 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:15 pm | David Bartels (Notre Dame Radiation Laboratory) "Radiation-induced reactions in water at high temperature and pressure" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Depart |