SUNDAY |
2:00 pm - 11:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | NOISE IN BIOLOGICAL SYSTEMS |
| Discussion Leader: Andre Longtin (University of Ottawa) |
7:30 pm - 8:20 pm | Peter Swain (McGill University)
"Stochasticity and designs of genetic networks" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Paul Miller (Brandeis University)
"Stability to noise fluctuations in memory systems in the brain" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am | Group Photo |
9:00 am - 12:30 pm | BIOLOGICAL POLYMERS AND MEMBRANES |
| Discussion Leader: Alex Levine (UCLA) |
9:00 am - 9:50 am | Jeffery J. Fredberg (Harvard University)
"Are we built of glass? Cytoskeletal remodeling and slow dynamics in the living cell" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:20 am | Fredrick C. Mackintosh (Vrije Universiteit Amsterdam)
"Cytoskeletal networks and solutions: polymer physics and cell mechanics" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:20 pm | Robijn Bruinsma (UCLA)
"Physics and the Life of a Virus" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | BIOLOGICAL NETWORKS |
| Discussion Leader: Reka Albert (Penn State) |
7:30 pm - 8:20 pm | Marc Vidal (Harvard Medical School)
"Interactome maps from yeast to human" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Hamid Bolouri (Institute for Systems Biology)
"Genetic regulatory network building blocks in animal embryos" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
9:30 pm | Poster Session |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | CANCER |
| Discussion Leader: Helen Byrne (University of Nottingham) |
9:00 am - 9:50 am | Alexander Anderson (University of Dundee)
"Hybrid Multiscale Models of Cancer: An Invasion of Equations" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:20 am | Natalia Komarova (UCI)
"Mathematical modelling of drug resistance in cancer" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:20 pm
| Kristin Swanson (University of Washington)
"Brain Tumor Growth and Invasion:Using Mathematical Modeling to Integrate Clinical Imaging Results" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | ECOLOGICAL STOICHIOMETRY |
| Discussion Leader: Roger Nisbet (UCSB) |
7:30 pm - 8:05 pm | Christopher Kalusmeier (Michigan State)
"Phytoplankton Stoichiometry" |
8:05 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:45 pm | Edward McCauley (University of Calgary)
"Stoichiometry and Herbivore Dynamics" |
8:45 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:25 pm | Tom Andersen (University of Oslo)
"Stoichiometry of Ecosystems" |
9:25 pm - 9:30 pm | Discussion |
9:30 pm | Poster Session |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | CALCIUM DYNAMICS |
| Discussion Leader: James Sneyd (University of Auckland) |
9:00 am - 9:50 am | Andrew Thomas (University of Medicine and Dentistry New jersey)
"Calcium oscillations and IP3 Dynamics: New insights from IP3 buffers" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:20 am | Martin Falcke (Hahn-Meitner-Institut)
"Geometry and time scales of intracellular Ca2+ dynamics" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:20 pm | Greg Smith (College of William and Mary)
"Modeling the Dynamics of Locally and Globally Coupled Intracellular Calcium Channels" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| (Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair) |
7:30 pm - 9:30 pm | SOCIAL INSECTS |
| Discussion Leader: Fred Adler (University of Utah) |
7:30 pm - 8:20 pm | Martin Burd (Monash University)
"Collective decisions, individual decisions, and the fitness value of rationally consistent decisions" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Kern Reeve (Cornell)
"Transactions and Tugs-of-war in Animal Societies: A Synthesis" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
9:30 pm | Poster Session |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | SYNAPTIC PLASTICITY |
| Discussion Leader: Jonathan Rubin (University of Pittsburgh) |
9:00 am - 9:50 am | Amitabha Bose (New Jersey Institute of Technology)
"Functional Roles for Short-term Synaptic Plasticity" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:20 am | Rajesh Rao (University of Washington)
"Synaptic Plasticity and Probabilistic Inference in Neuronal Networks" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:20 pm | Ila Fiete (UCSB)
"A model of birdsong learning by optimization in spiking neural networks" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | SPECIAL SESSION IN HONOR OF LEE SEGEL |
| Discussion Leader: Rob de Boer (University of Utrecht) |
7:30 pm - 8:05 pm | Stephanie Forrest (University of New Mexico)
"Computer Immune Systems" |
8:05 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:45 pm | Stan Maree (University of Utrecht)
"Computing an organism" |
8:45 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:25 pm | Rami Tzafriri (Harvard-MIT)
"Minimal Simplification of Kinetic Equations" |
9:25 pm - 9:30 pm | Discussion |
9:30 pm | Poster Session |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Depart |