Saturday
2:00 pm - 5:00 pm
Arrival and Check-in
3:30 pm - 3:45 pm
Introductory Comments by GRC Site Staff / Welcome from the GRS Chair
3:45 pm - 4:30 pm
Keynote Session: Translating the Microbiome
Discussion Leader: Jeanette Rimbey (Texas Tech University, USA)
3:45 pm - 4:15 pm
Colleen Cutcliffe (Whole Biome Inc, USA)
"Whole Biome: Translating the Microbiome"
4:15 pm - 4:30 pm
Discussion
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Harnessing Microbial Language to Solve the Problems of the Anthropocene
Discussion Leader: Michaeline Albright (Bioscience Division, Los Alamos National Laboratory, USA)
7:30 pm - 7:45 pm
Alexander Tveit (UiT, The Arctic University of Norway, Norway)
"Living on Air: A Widespread Bacterium that Grows at Atmospheric Methane Concentration"
7:45 pm - 7:50 pm
Discussion
7:50 pm - 8:05 pm
Katja Luxem (Princeton University, USA)
"Large Hydrogen Isotope Fractionation Distinguishes Nitrogenase-Derived Methane from Other Sources"
8:05 pm - 8:10 pm
Discussion
8:10 pm - 8:25 pm
Zhao Wang (Duke University, USA)
"Marine Microbial Population and Community Responses to the Climate Change Parameters: pH and Temperature"
8:25 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:45 pm
Alice Maina (Technical University of Kenya, Kenya)
"Vibrio cholerae Bacteriophages Isolated from the Environmental Waters of Kenya as Biocontrol Against the Pathogen"
8:45 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:05 pm
Aakansha Roberts (Rutgers, The State University of New Jersey, USA)
"Characterization of a Pseudomonas Integrative and Conjugative Element for Diphenylmethane and Biphenyl Degradation"
9:05 pm - 9:10 pm
Discussion
9:10 pm - 9:30 pm
General Discussion
Sunday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 11:00 am
Discovering the Microbial Rosetta Stone
Discussion Leader: Oliver Schmidt (University of Bayreuth, Germany)
9:00 am - 9:15 am
Alejandra Hernández-Terán (Universidad Nacional Autónoma de México, Mexico)
"Structure and Variation of the Rhizosphere Microbiome in Wild Metapopulations of Cotton in Mexico"
9:15 am - 9:20 am
Discussion
9:20 am - 9:35 am
Priscilla Hempel (University of Delaware, USA)
"Transcriptomic Response of Heterotrophic Freshwater Actinobacteria to Light"
9:35 am - 9:40 am
Discussion
9:40 am - 9:55 am
Garrett Smith (Ohio State University, USA)
"Metabolic Exchanges Influenced by Organic Nitrogen and Carbon Inputs Drive Biogeochemical Cycling in Columbia River Sediments"
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:15 am
Sherlynette Pérez Castro (Marine Biological Laboratory, USA)
"Microbial Community Dynamics and Coexistence in a Sulfide-Driven Phototrophic Bloom"
10:15 am - 10:20 am
Discussion
10:20 am - 10:35 am
Karin Yaniv (Ben-Gurion University of the Negev, Israel)
"Using Functional Screening of Environmental Metagenomic Libraries for Anti-Quorum Sensing Compounds as a Platform for Microbial Ecology Study and Drug Discovery"
10:35 am - 10:40 am
Discussion
10:40 am - 10:55 am
Lennart Schada von Borzyskowski (Max Planck Institute for Terrestrial Microbiology, Germany)
"Rediscovery of the Beta-Hydroxyaspartate Cycle Closes a Gap in the Marine Carbon Cycle"
10:55 am - 11:00 am
Discussion
11:00 am - 12:30 pm
Poster Session
Coffee will be served in the poster area from 11:00 am - 11:30 am
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 2:30 pm
Mentorship Component: Career Panel
Discussion Leader: Samuel Prudence (University of East Anglia, United Kingdom)
1:30 pm - 2:30 pm
Panel Discussion
Building a Career in Microbiology: Perspectives for Academia, Government and Industry
Romy Chakraborty (Lawrence Berkeley National Laboratory, USA)
Joel Kostka (Georgia Institute of Technology, USA)
Mollie Murnane (Vedanta Biosciences, USA)
Karsten Zengler (University of California, San Diego, USA)
2:30 pm - 3:00 pm
Evaluation Period
Fill in GRS Evaluation Forms
3:00 pm
Seminar Concludes