Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Liquid Cell Hardware and Data Analysis Developments
Discussion Leader: Patricia Abellan (CNRS-IMN, France)
7:40 pm - 7:55 pm
Introduction by Discussion Leader
7:55 pm - 8:25 pm
Kristian Speranza Mølhave (Technical University of Denmark, Denmark)
"Exploring Nanofluidics in the TEM"
8:25 pm - 8:35 pm
Discussion
8:35 pm - 9:05 pm
Qian Chen (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
"Multimodal Liquid-Phase Electron Microscopy for Out-of-Equilibrium Crystallization and Reaction Dynamics"
9:05 pm - 9:15 pm
Discussion
9:15 pm - 9:25 pm
Adrien Moncomble (Laboratoire Matériaux et Phénomènes Quantiques, France)
"Deep Learning Assisted Denoising of In-Situ Liquid STEM Movies of Nanoparticle Nucleation and Growth"
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Theory and Simulation of Beam Effects and Liquid Dynamics
Discussion Leader: B. Layla Mehdi (University of Liverpool, United Kingdom)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:45 am
Jay LaVerne (University of Notre Dame, United States)
"Radiolysis of Water in the Electron Microscope"
9:45 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:10 am
Andreas Hutzler (Forschungszentrum Jülich GmbH, Germany)
"Tuning the Radiation Chemistry of Silver Nitrate Solutions via Flow in LP-STEM"
10:10 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:25 am
Marco Fontana (Polytechnic University of Turin, Italy)
"Electrochemical Liquid Phase TEM in Aqueous Electrolytes: The Role of Liquid Flow Configuration for Energy Applications"
10:25 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:30 am
Francesco Zerbetto (Università di Bologna, Italy)
"Brownian, Anomalous, and Ballistic Diffusional Processes: A Few Rules"
11:30 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 12:15 pm
Nigel Browning (University of Liverpool, United Kingdom)
"The Advantages of Sub-Sampling and Inpainting for Dose Control and Quantitative EM Observations"
12:15 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hourâ„¢
The GRC Power Hourâ„¢ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: Deb Kelly (Pennsylvania State University, United States) and M. Grace Burke (Idaho National Laboratory / University of Manchester, United States)
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Correlative and Complementary Techniques
Discussion Leader: Jim De Yoreo (PNNL/University of Washington , United States)
6:00 pm - 6:15 pm
Introduction by Discussion Leader
6:15 pm - 6:45 pm
Cheng Wang (LBNL, United States)
"Operando Resonant Soft X-Ray Scattering and Correlative Electron Microscopy of Structure and Dynamics of Complex Materials"
6:45 pm - 7:00 pm
Discussion
7:00 pm - 7:30 pm
Ashley Head (Brookhaven National Laboratory, United States)
"Correlating XPS and TEM Experiments in Complex Chemical Environments"
7:30 pm - 7:45 pm
Discussion
7:45 pm - 7:55 pm
Neil Mulcahy (Imperial College London, United Kingdom)
"Combining Operando LCTEM and Cryogenic APT to Directly Visualize and Characterise Nanoscale Electrochemical Systems"
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Biomaterials and Biological Systems
Discussion Leader: Nico Sommerdijk (Radboudumc, The Netherlands)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:45 am
Deb Kelly (Pennsylvania State University, United States)
"Advancing the "Real-Time Revolution" in Liquid-Electron Microscopy"
9:45 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:10 am
Alejandro Gomez-Perez (NanoMEGAS, Belgium)
"From Liquid Phase Electron Microscopy to Liquid Phase Electron Crystallography: Electron Diffraction From Lysozyme Crystals at Room Temperature"
10:10 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:25 am
Minyoung Lee (Seoul National University, South Korea)
"Graphene Functionalization for Optimal Protein Distribution Within Graphene Liquid Cells for Liquid-Phase Imaging of Biomolecules"
10:25 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:10 am
Huan Wang (Peking University, China)
"Single Molecule Analysis of Transient Protein Dynamics"
11:10 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:25 am
Tanya Prozorov (US DOE Ames National Laboratory, United States)
"Following the Metallization of DNA Origami Triangles in Liquid Phase: The Beauty and the Beam"
11:25 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Sara Fatima (Ùniversity of Limerick, Ireland)
"Exploring the Crystallisation of Pharmaceutical Molecules Using Liquid Phase Electron Microscopy"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 12:15 pm
Chikara Sato (AIST, Japan)
"Liquid-Phase ASEM of Gut-Microbiota Immune System and Brain"
12:15 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Soft Materials and Organic Nanostructures
Discussion Leader: Jennifer Cookman (University of Limerick, Ireland)
6:00 pm - 6:15 pm
Introduction by Discussion Leader
6:15 pm - 6:45 pm
Utkur Mirsaidov (National University of Singapore, Singapore)
"Low Dose, High Resolution Imaging of Organic Nanostructures"
6:45 pm - 7:00 pm
Discussion
7:00 pm - 7:30 pm
Joseph Patterson (University of California, Irvine, United States)
"Liquid EM: Just Go With the flow"
7:30 pm - 7:45 pm
Discussion
7:45 pm - 7:55 pm
Tyler Lott (University of Waterloo, Canada)
"High-Resolution Bio-Imaging via Liquid Phase-Electron Microscopy"
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Nucleation and Growth of Inorganic Nanomaterials
Discussion Leader: Matthew Jones (Rice University, United States)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:45 am
Eli Sutter (University of Nebraska Lincoln, United States)
"Real-Time Electron Microscopy of Nanocrystal Synthesis, Transformations, and Self-Assembly in Solution"
9:45 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:10 am
Takayuki Nakamuro (The University of Tokyo, Japan)
"Atomic-Resolution Analysis of Stochastic Behaviors in Crystallization"
10:10 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:25 am
Wen Wang (Zhengzhou University, China)
"Structure Evolution of Metal Nanocrystals Revealed by In-Situ Liquid Cell Transmission Electron Microscopy"
10:25 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:10 am
Jiwoong Yang (Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology, South Korea)
"Exploring Phase Transformation Dynamics in Semiconductor Nanocrystals Through In-Situ TEM"
11:10 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:45 am
Xingchen Ye (Indiana University, United States)
"Liquid-Phase TEM Imaging of Nanoparticle Assembly in Organic Solvents"
11:45 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:10 pm
Yuna Bae (Pacific Northwest National Laboratory, United States)
"Hierarchical Structure Formation by Oriented Aggregations of Pt Nanoparticles"
12:10 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:25 pm
Daewon Lee (Lawrence Berkeley National Laboratory & UC Berkeley, United States)
"Understanding Atomic Configurations at Interfaces in Palladium Nanocrystals During Hydrogen Absorption and Desorption"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Reactions and Dynamics of Nanomaterials
Discussion Leader: Robert Klie (University of Illinois Chicago, United States)
6:00 pm - 6:15 pm
Introduction by Discussion Leader
6:15 pm - 6:45 pm
Jungwon Park (Seoul National University, South Korea)
"High-Speed and High-Resolution Single Particle Dynamics in Graphene Liquid Cell EM"
6:45 pm - 7:00 pm
Discussion
7:00 pm - 7:30 pm
Sarah Haigh (University of Manchester, United Kingdom)
"2D Heterostructure Liquid Cells for Atomic Resolution Investigations at Solid-Liquid Interfaces"
7:30 pm - 7:45 pm
Discussion
7:45 pm - 7:55 pm
Judith C. Yang (Brookhaven National Laboratory, United States)
"In-Situ ETEM of Metal and Alloy Oxidation"
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Discuss Future Dates and Venue; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Imaging Material Transformations During Electrochemical Reactions
Discussion Leader: See Wee Chee (Fritz Haber Institute of the Max Planck Society - Berlin, Germany)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:45 am
Damien Alloyeau (University of Paris-Cité / CNRS, France)
"How Do We Make Liquid-Phase Electron Microscopy a Game-Changer for Nanochemistry?"
9:45 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:10 am
Madeline Dressel Dukes (Protochips, Inc., United States)
"Performing Bulk Studies at the Nanoscale: Advances Towards Optimization of Electrochemical Studies for Liquid-Phase Transmission Electron Microscopy"
10:10 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:25 am
Gin Pivak (Denssolutions, The Netherlands)
"A Versatile Eight-Contact Environmental Holder with a Removable Tip for In-Situ Liquid Cell TEM Across Multiple Platforms"
10:25 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:30 am
Ivan Moreno-Hernandez (Duke University, United States)
"Observation of Electrochemical Transformations via Redox-Mediated Liquid Phase Electron Microscopy"
11:30 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Morgan Binggeli (EPFL, Switzerland)
"Localized, Anodic Al Corrosion Phenomena Studied with Electrochemical Liquid Phase Electron Microscopy"
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:10 pm
Joanna Depciuch-Czarny (Institute of Nuclear Physics PAS, Poland)
"Synthesis and Dissolution of CexOy Nanoparticles for Catalytic Application by In-Situ Liquid Cell TEM"
12:10 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:25 pm
Amirhossein Hajizadeh (University of Antwerp, Belgium)
"In-Situ Electron Diffraction in Liquid to Study the Structural Transformation of Battery Cathode Materials During Electrochemical Reactions"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Facing Challenges via Next Generation Liquid Phase Electron Microscopy
Discussion Leader: German Sciaini (University of Waterloo, Canada)
6:00 pm - 6:15 pm
Introduction by Discussion Leader
6:15 pm - 6:45 pm
Vinayak Dravid (Northwestern University, United States)
"Seeing the Invisible: Ultra-Thin Membrane (UTM) Chip for In-Situ Microscopy"
6:45 pm - 7:00 pm
Discussion
7:00 pm - 7:10 pm
Govind Ummethala (Ernst Ruska-Center for Microscopy and Spectroscopy with Electrons, Forschungszentrum Juelich, Germany)
"Exploring the Applicability of Graphene Liquids Cells for Off-Axis Electron Holography Experiments"
7:10 pm - 7:15 pm
Discussion
7:15 pm - 7:45 pm
M. Grace Burke (Idaho National Laboratory / University of Manchester, United States)
"Liquid Phase TEM: A Structural Materials Perspective on the Role and Potential Future Directions in Research"
7:45 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure