Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Site Staff / Welcome from the GRC Chair
7:40 pm - 9:30 pm
Channels and Transporters in Chloroplasts
Discussion Leader: Ildiko Szabo (University of Padova, Italy)
7:40 pm - 7:45 pm
Opening Remarks
7:45 pm - 8:05 pm
Jürgen Soll (Universität München, Germany)
"Metabolite Fluxes Between Cytosol and Chloroplast"
8:05 pm - 8:15 pm
Discussion
8:15 pm - 8:35 pm
Jirong Huang (Shanghai Normal University, China)
"Role of the Magnesium Transporter MGT10 in Chloroplast Development and Photosynthesis"
8:35 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 9:05 pm
Andreas Weber (Heinrich Heine University Duesseldorf, Germany)
"Metabolite Transport in Photosynthesis"
9:05 pm - 9:15 pm
Discussion
9:15 pm - 9:25 pm
Selected from Poster Abstracts: Lital Davidi (University of California, Los Angeles, USA)
"Isolation of Acidocalcisomes from Dunaliella bardawil "
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Channels and Transporters in Mitochondria
Discussion Leader: Elizabeth Jonas (Yale University, USA)
9:00 am - 9:20 am
Ulrich Brandt (Radboud Institute for Molecular Life Sciences, Radboud University Medical Center, The Netherlands)
"Structure and Function of Mitochondrial Complexes: The Molecular Mechanism of Complex I"
9:20 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:50 am
Karin Busch (University of Münster, Germany)
"Spatiotemporal Dynamics of OXPHOS Complexes in Live Cells"
9:50 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Joseph Baur (University of Pennsylvania, USA)
"NAD+ Transport into Mitochondria"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Eric Taylor (The University of Iowa, USA)
"Mitochondrial Carboxylate Transporters and Regulation of Macronutrient Metabolism"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Selected from Poster Abstracts: Anna Wredenberg (Karolinska Institutet, Sweden)
"Mitochondrial Import of S-Adenosyl Methionine and the Mitochondrial Methylproteome"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Selected from Poster Abstracts: Ambre Bertholet (University of California, San Francisco, USA)
"Molecular Identity and Regulatory Mechanisms of the Mitochondrial Uncoupling Protein of Regular Somatic Tissues"
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
Orian Shirihai (David Geffen School of Medicine at UCLA, USA)
"Unique Functional Properties of Mitochondria Bound to Lipid Droplets"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hourâ„¢
The GRC Power Hourâ„¢ is designed to address challenges women face in science and issues of diversity and inclusion. The program supports the professional growth of all members of our communities by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: Ildiko Szabo (University of Padova, Italy) and Elizabeth Jonas (Yale University, USA)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Ion Homeostasis Established by Organelle Transporters
Discussion Leader: Elsbeth Walker (University of Massachusetts, USA)
7:30 pm - 7:50 pm
Thomas Jentsch (Leibniz-Forschungsinstitut für Molekulare Pharmakologie (FMP) / Max Delbrück Center (MDC), Germany)
"Physiological Roles of Endo-Lysosomal Chloride/Proton Exchangers"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:20 pm
Catherine Curie (CNRS, France)
"Organellar Transporters Controlling Iron and Manganese Homeostasis in Plants"
8:20 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:50 pm
Jian Feng Ma (Okayama University, Japan)
"Ion Homeostasis in Rice"
8:50 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:20 pm
Eduardo Blumwald (University of California, Davis, USA)
"Roles of Vacuolar NHX-Type Transporters in Plant Growth and Development"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Channels and Transporters in Vacuoles and Endo-Lysosomes
Discussion Leader: Michael Zhu (University of Texas Health Science Center at Houston, USA)
9:00 am - 9:20 am
Stephan Wilkens (SUNY Upstate Medical University, USA)
"Structure and Regulation of the Yeast Vacuolar H+ -ATPase"
9:20 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:50 am
Andreas Mayer (University of Lausanne, Switzerland)
"Control of Phosphate Homeostasis by Acidocalcisome-Like Vacuoles"
9:50 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Christopher Brett (Concordia University, Canada)
"A New Pathway for Degrading Lysosomal Transporters"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Christian Grimm (Ludwig Maximilian University of Munich, Germany)
"Agonist-Selective Permeability in an Intracellular Ion Channel"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Selected from Poster Abstracts: Ming Li (University of Michigan, USA)
"Down-Regulation of Lysosome Membrane Transporters in Yeast"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Selected from Poster Abstracts: Shawn Ferguson (Yale University School of Medicine, USA)
"PQLC2 Signals Lysosomal Cationic Amino Acid Abundance to the C9orf72 Complex"
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
Yamuna Krishnan (University of Chicago, USA)
"Organellar DNA Reporters for Discovery Biology"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Organelle Membrane Transport in Calcium Signaling
Discussion Leader: Mohamed Trebak (Pennsylvania State University, USA)
7:30 pm - 7:50 pm
Seok-Yong Lee (Duke University School of Medicine, USA)
"Cryo-EM Study of the Mitochondrial Calcium Uniporter"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:20 pm
Liang Feng (Stanford University, USA)
"X-Ray and Cryo-EM Study of the Mitochondrial Calcium Uniporter"
8:20 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:50 pm
Israel Sekler (Ben-Gurion University of the Negev, Israel)
"Unique Mode of Regulation of the Mitochondrial Na+ /Ca2+ Exchanger NCLX"
8:50 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:20 pm
Simon Gilroy (University of Wisconsin-Madison, USA)
"Calcium and Long-Distance Signaling in Plants"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Transferring Lipids Across and Between Organelle Membranes
Discussion Leader: Alessio Accardi (Weill Cornell Medicine, USA)
9:00 am - 9:20 am
Karin Reinisch (Yale University School of Medicine, USA)
"VPS13 and Chorein_N Motif Proteins Function in Lipid Transfer"
9:20 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:50 am
Youngsook Lee (Pohang University of Science and Technology, South Korea)
"Lipid Transporting ABC Transporters in Plant"
9:50 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Hongwu Qian (Princeton University, USA)
"Structural Investigation of SSD Proteins in Sterol Sensing and Transport"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Xiaochun Li (University of Texas Southwestern Medical Center, USA)
"Transduction of the Hedgehog Signal from Patched to Smoothened"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Selected from Poster Abstracts: Yunxiao Zhang (Stanford University, USA)
"Structural Basis for Sterol Transporter-Like Activity of the Hedgehog Receptor PTCH1"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Selected from Poster Abstracts: Ji Jing (Texas A&M Health Science Center, USA)
"Remote Control of Inter-Organellar Membrane Contact Sites Using Optogenetic Tools"
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
Jakob Ulstrup (Aarhus University, Denmark)
"Structural Insights and Autoregulation of a P4-ATPase Lipid Flippase"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:00 pm - 7:30 pm
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair
7:30 pm - 9:30 pm
Channels and Transporters in the Nucleus and Secretory Pathway
Discussion Leader: Myriam Charpentier (John Innes Centre, United Kingdom)
7:30 pm - 7:50 pm
Christine Ziegler (University of Regensburg, Germany)
"Molecular Insights into the Regulation of the TRP Channel Polycystin-2"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:10 pm
Selected from Poster Abstracts: Xuexin Zhang (Pennsylvania State University, USA)
"A Calcium/cAMP Signaling Loop at the ORAI1 Mouth Drives Channel Inactivation to Shape NFAT Induction"
8:10 pm - 8:15 pm
Discussion
8:15 pm - 8:25 pm
Selected from Poster Abstracts: Thamiya Vasanthakumar (The Hospital for Sick Children, Canada)
"Comparison of the Vacuolar and Golgi V-ATPases from Saccharomyces cerevisiae "
8:25 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:50 pm
Yoshinori Moriyama (Matsumoto Dental University, Japan)
"Vesicular Nucleotide Transporter (VNUT) as a Target for Drug Discovery"
8:50 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:20 pm
Robert Edwards (University of California, San Francisco, USA)
"Different Modes of Ionic Coupling by a Family of Organic Anion Transporters"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Organellar Transport Proteins in Human Diseases
Discussion Leader: Haoxing Xu (University of Michigan, USA)
9:00 am - 9:20 am
Luis A. Pardo (Max Planck Institute for Experimental Medicine, Germany)
"The Role of Primary Cilium Ion Channels in Cancer"
9:20 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:50 am
Edward Chouchani (Harvard Medical School, USA)
"Why Succinate? A Model for Systemic Bioenergetic Signaling"
9:50 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Varda Shoshan-Barmatz (Ben-Gurion University of the Negev, Israel)
"The Mitochondrial Protein VDAC1 as a Target for Cancer, Neurodegenerative, Diabetes and Autoimmune Diseases"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Alessandro Luciani (Institute of Physiology, University of Zurich, Switzerland)
"Pathophysiology of Endolysosomal Disorders in the Kidney"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Selected from Poster Abstracts: Amalia Dolga (Groningen Research Institute of Pharmacy, University of Groningen, The Netherlands)
"SK Channel Activation Prevents Ferroptosis by Metabolic Reprogramming"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Selected from Poster Abstracts: Myungjun Ko (The Johns Hopkins School of Medicine, USA)
"Endosomal pH Regulator Sodium Hydrogen Exchanger Isoform 9 Maintains Glioblastoma Stem Cells by Stabilizing Multiple Receptor Tyrosine Kinases"
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
Joseph Mindell (National Institute of Neurological Disorders and Stroke, NIH, USA)
"Protons to Patients: Insights into ClC-7 Function from a Novel Disease Mutation"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Organelle Integration of Metabolism and Signaling
Discussion Leader: Roberto Zoncu (University of California, Berkeley, USA)
7:30 pm - 7:50 pm
Ge Yang (Carnegie Mellon University, USA)
"Dynamic Organization of Intracellular Organelle Networks"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:20 pm
Barry Pogson (Australian National University, Australia)
"Integration of Retrograde, ROS and ABA Signalling Across Evolutionary Scales"
8:20 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:50 pm
Patrick Jouandin (Harvard Medical School, USA)
"Crosstalk Between Lysosomes and Mitochondria in mTOR Signaling"
8:50 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:20 pm
Anissa Kempf (University of Oxford, United Kingdom)
"Metabolic Control of Sleep"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure