Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Earth Abundant Metals
Discussion Leader: Joshua Figueroa (University of California, San Diego, United States)
7:40 pm - 8:10 pm
Theodor Agapie (Caltech, United States)
"Carbide in an Iron-Sulfur Cluster: Impact on a Biological Cofactor for Dinitrogen Reduction"
8:10 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:50 pm
Connie Lu (University of Bonn, Germany)
"Organometallic Reactivity at Heterobimetallic Metal-Lewis Acid Sites"
8:50 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
9:10 pm - 9:15 pm
Discussion
9:15 pm - 9:25 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Early Career Investigator Presentations
Discussion Leaders: Glen Alliger (ExxonMobil Technology and Engineering Co, United States) and Linda Doerrer (Boston University, United States)
9:00 am - 9:05 am
Introduction by Discussion Leader
9:05 am - 9:35 am
Jonathan Axtell (Dow Chemical Co., United States)
"New Insights into the Role of Tin in Alkoxysilane Curing"
9:35 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 10:15 am
Junnian Wei (Peking University, China)
"From Dinitrogen Gas to N-Containing Organic Compounds Using Li2CN2 as a Bridge"
10:15 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 10:55 am
Coffee Break
10:55 am - 11:25 am
Megan Fieser (University of Southern California, United States)
"Molecular Catalysis to Address Polymer Sustainability"
11:25 am - 11:35 am
Discussion
11:35 am - 12:05 pm
Courtney Roberts (University of Minnesota, United States)
"Access to "Inaccessible" Arynes Using Nickel"
12:05 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:25 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hour™
The GRC Power Hour™ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: Matthew Nava (University of California, Los Angeles, United States) and Kay Xia (Caltech, United States)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
f Elements
Discussion Leader: Christopher Cummins (Massachusetts Institute of Technology, United States)
7:30 pm - 8:00 pm
Trevor Hayton (UC Santa Barbara, United States)
"Using NMR Spectroscopy to Evaluate Actinide-Ligand Bond Covalency"
8:00 pm - 8:10 pm
Discussion
8:10 pm - 8:40 pm
Wenliang Huang (Peking University, China)
"f-Block Metal–Arene Interaction: Dual Reactivity of Metal and Arene"
8:40 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:20 pm
Selvan Demir (Michigan State University, United States)
"Organometallic Single Molecule Magnets Containing Radicals and Bismuth"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Polymers
Discussion Leaders: Brian Long (University of Tennessee, Knoxville, United States) and Alexander Miller (University of North Carolina at Chapel Hill, United States)
9:00 am - 9:30 am
Loi Do (University of Houston , United States)
"Cations in Action: How Secondary Metals Can Play Leading Roles in Olefin Polymerization Catalysis"
9:30 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 10:15 am
Zhaomin Hou (RIKEN Center for Sustainable Resource Science, Japan)
"Making Polyolefin Self-Healable by Catalyst-Controlled Microstructure Regulation"
10:15 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:30 am
Parisa Mehrkhodavandi (University of British Columbia, Canada)
"Tuning Lewis Acidity of Cationic Group 13 Metal Complexes in Controlled Ring Opening Polymerization"
11:30 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:10 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:25 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
CO Chemistry
Discussion Leader: Alan Goldman (Rutgers University, United States)
7:30 pm - 8:00 pm
Sarah Tasker (Franklin & Marshall College, United States)
"Development of CO-Releasing Molecules Designed around a Thiol Carrier"
8:00 pm - 8:10 pm
Discussion
8:10 pm - 8:40 pm
Elon Ison (North Carolina State Universty, United States)
"New Adventures in Carbonylation Chemistry"
8:40 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:20 pm
Alex Carpenter (Tesla, United States)
"Binary Organometallics of PF3 and CO in Heterogenous Systems"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Electrochemistry
Discussion Leaders: Morris Bullock (Pacific Northwest National Laboratory, United States) and Daniel Mindiola (University of Pennsylvania, United States)
9:00 am - 9:30 am
Javier Concepcion (Brookhaven National Lab, United States)
"CO2 Reduction: From CO and Formate to Liquid Fuels"
9:30 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 10:15 am
Charles McCrory (University of Michigan, United States)
"Designing Molecular Catalysts that Break Scaling Relationships in Electrochemical CO2 Reduction"
10:15 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:30 am
Mu-Hyun Baik (KAIST, South Korea)
"Electrode as a Functional Group with an Adjustable Inductive Effect"
11:30 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:10 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:25 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
New Methods: From Machine Learning to New Characterization Methods
Discussion Leader: Christine Thomas (The Ohio State University, United States)
7:30 pm - 8:00 pm
Heather Kulik (Massachusetts Institute of Technology, United States)
"Machine Learning Accelerated DFT for Homogeneous Open-Shell Transition Metal Catalyst Discovery"
8:00 pm - 8:10 pm
Discussion
8:10 pm - 8:40 pm
Chong Liu (University of California, Los Angeles, United States)
"Mechanistic Investigations of Electrochemistry in Homogeneous Catalysis by Machine Learning and Automation"
8:40 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:20 pm
Frederic Perras (Ames National Laboratory, United States)
"Sensitivity Enhanced Solid-State NMR Spectroscopy for High-Resolution Surface Organometallic Site Elucidation"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Discuss Future Dates and Venue; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Main Group and Paramagnetic Compounds
Discussion Leaders: Alexander Spokoyny (University of California, Los Angeles, United States) and Bernadette Donovan-Merkert (University of North Carolina at Charlotte, United States)
9:00 am - 9:05 am
Introduction by Discussion Leader
9:05 am - 9:35 am
Gerard Parkin (Columbia University, United States)
"Metallacarbatranes of Main Group Metals: Synthesis, Structure and Reactivity"
9:35 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 10:15 am
Kazushi Mashima (Osaka University, Japan)
"Organosilicon Reducing Reagents for Salt-free Reduction of Metal Complexes"
10:15 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 10:55 am
Coffee Break
10:55 am - 11:25 am
Rebecca Melen (Cardiff University, United Kingdom)
"Single or Double? A Radical Approach to Frustrated Lewis Pairs"
11:25 am - 11:35 am
Discussion
11:35 am - 12:05 pm
Liviu Mirica (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States)
"A Radical Approach: Paramagnetic Ni and Pd Species in Organometallic Catalysis"
12:05 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:25 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Keynote Session: New Frontiers in Synthetic Organometallic Chemistry
Discussion Leaders: Oleg Ozerov (Texas A&M University, United States) and Jessica Klinkenberg (DuPont, United States)
7:30 pm - 7:45 pm
Closing Remarks
7:45 pm - 7:50 pm
Introduction by Discussion Leader
7:50 pm - 8:30 pm
Marinella Mazzanti (EPFL, Switzerland)
"Dinitrogen Activation and Functionalization Seen from the Bottom of the Periodic Table"
8:30 pm - 8:40 pm
Discussion
8:40 pm - 9:20 pm
T. Don Tilley (University of California, Berkeley, United States)
"Metal Mediated Ring Fusions in Scalable Syntheses of Conjugated Nanocarbons"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure