Sunday
2:00 pm - 8:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Site Staff / Welcome from the GRC Chair
7:40 pm - 9:30 pm
Quantum Chromodynamics at Hadron Collider
Discussion Leader: Christian Bauer (Lawrence Berkeley National Laboratory, USA)
7:40 pm - 8:10 pm
Fabrizio Caola (CERN, Switzerland)
"Theoretical Standard Model Predictions"
8:10 pm - 8:15 pm
Discussion
8:15 pm - 8:35 pm
Thomas Gehrmann (University of Zurich, Switzerland)
"Fixed-Order Predictions for Precision Observables"
8:35 pm - 8:40 pm
Discussion
8:40 pm - 9:00 pm
HuaXing Zhu (Zhejiang University, China)
"Resummed Calculations"
9:00 pm - 9:05 pm
Discussion
9:05 pm - 9:25 pm
Simone Alioli (CERN, Switzerland)
"Status and Recent Advances in Monte Carlo Event Generation"
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Higgs Physics
Discussion Leader: Ian Low (Northwestern University, USA)
9:00 am - 9:30 am
Andre David (CERN, Switzerland)
"Experimental Overview on Properties of the 125 GeV Higgs"
9:30 am - 9:35 am
Discussion
9:35 am - 10:00 am
Kirill Melnikov (Karlsruhe Institute of Technology, Germany)
"Theoretical Overview on the Production of the 125 GeV Higgs"
10:00 am - 10:05 am
Discussion
10:05 am - 10:30 am
Jure Zupan (University of Cincinnati, USA)
"Flavor and the Higgs"
10:30 am - 10:35 am
Discussion
10:35 am - 11:10 am
Group Photo / Coffee Break
11:10 am - 11:40 am
Jean-Baptiste de Vivie (IN2P3, CNRS, France)
"Experimental Overview on Searches for Additional Higgs Bosons"
11:40 am - 11:50 am
Discussion
11:50 am - 12:20 pm
John Ellis (King's College London, United Kingdom / CERN, Switzerland)
"State of the Higgs Address"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
The Naturalness Problem
Discussion Leader: David Kaplan (Johns Hopkins University, USA)
7:30 pm - 7:45 pm
Martin Schmaltz (Boston University, USA)
"Natural Dark Matter/Dark Radiation Candidates"
7:45 pm - 7:50 pm
Discussion
7:50 pm - 8:05 pm
Nemanja Kaloper (University of California, Davis, USA)
"Natural Cosmologies"
8:05 pm - 8:10 pm
Discussion
8:10 pm - 8:25 pm
Kiwoon Choi (Institute for Basic Science, South Korea)
"Beyond the SM with Naturalness"
8:25 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:45 pm
Hyung Do Kim (Seoul National University, South Korea)
"Signs of NNaturalness"
8:45 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:05 pm
James Scargill (University of California, Davis, USA)
"Unusual Vacuum Decay Events in the Early Universe"
9:05 pm - 9:10 pm
Discussion
9:10 pm - 9:30 pm
General Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Flavor Physics
Discussion Leader: Andrzej Buras (Technical University of Munich, Germany)
9:00 am - 9:35 am
Andreas Crivellin (Paul Scherrer Institut , Switzerland)
"Flavour Physics in the Light of the Recent Anomalies"
9:35 am - 9:40 am
Discussion
9:40 am - 10:10 am
Karim Trabelsi (High Energy Accelerator Research Organization, Japan)
"New Physics from Flavour (Experimental Highlights)"
10:10 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:25 am
Peter Cox (Kavli IPMU, Japan)
"Flavoured B-L Local Symmetry and Anomalous Rare B Decays"
10:25 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 10:55 am
Coffee Break
10:55 am - 11:15 am
Christoph Bobeth (Technical University of Munich, Germany)
"Rare Kaon and B Decays in Generic-Z and Vector-Like-Quark Models"
11:15 am - 11:20 am
Discussion
11:20 am - 11:45 am
Svjetlana Fajfer (University of Ljubljana / Jozef Stefan Institute, Slovenia)
"Leptoquarks in Flavour Physics"
11:45 am - 11:50 am
Discussion
11:50 am - 12:15 pm
Vincenzo Cirigliano (Los Alamos National Laboratory, USA)
"Right-Handed Currents, Epsilon Prime, EDMs"
12:15 pm - 12:20 pm
Discussion
12:20 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
2:00 pm - 4:00 pm
Poster Session
4:00 pm - 6:00 pm
Neutrino Physics
Discussion Leader: Nakaya Tsuyoshi (Kyoto University, Japan)
4:00 pm - 4:25 pm
Serguey Petcov (International School for Advanced Studies (SISSA) / National Institute for Nuclear Physics (INFN), Italy)
"Neutrino Mass, Mixing, the Nature of Massive Neutrinos and Leptonic CP Violation: Current Status and Future Prospects"
4:25 pm - 4:30 pm
Discussion
4:30 pm - 4:50 pm
Masahiro Kuze (Tokyo Institute of Technology, Japan)
"Current and Future Neutrino Experiments in Asia"
4:50 pm - 4:55 pm
Discussion
4:55 pm - 5:15 pm
Kam-Biu Luk (University of California, Berkeley, USA)
"Current and Future Neutrino Experiments in the U.S."
5:15 pm - 5:20 pm
Discussion
5:20 pm - 5:30 pm
Neus Lopez March (Instituto de Fisica Corpuscular, University of Valencia, Spain)
"Neutrino-Less Double Beta Decay Experiments"
5:30 pm - 5:35 pm
Discussion
5:35 pm - 5:45 pm
Kenji Kiuchi (RIKEN, Japan)
"Neutrino Mass from CMB Observation [Grand-Bird]"
5:45 pm - 5:50 pm
Discussion
5:50 pm - 6:00 pm
General Discussion
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Physics After LHC
Discussion Leader: Michelangelo Mangano (CERN, Switzerland)
9:00 am - 9:05 am
Introduction by Discussion Leader
9:05 am - 9:25 am
Andrea Wulzer (CERN / École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL), Switzerland)
"The Unique Role of Future High-Energy pp Colliders"
9:25 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:50 am
Tao Han (Tsinghua University, China / University of Pittsburgh, USA)
"The Unique Role of Future High-Energy ee Colliders"
9:50 am - 9:55 am
Discussion
9:55 am - 10:20 am
Lyn Evans (CERN, Switzerland)
"The Technology Landscape of Future Accelerators"
10:20 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 10:55 am
Coffee Break
10:55 am - 11:15 am
Lucie Linssen (CERN, Switzerland)
"Detectors for Future Collider Experiments"
11:15 am - 11:20 am
Discussion
11:20 am - 11:40 am
David Curtin (University of Maryland, USA)
"Searches for Unconventional Signatures at Future Accelerators"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 12:05 pm
Eder Izaguirre (Brookhaven National Laboratory, USA)
"Future Experiments to Complement High-E Colliders in the Search and Study of BSM"
12:05 pm - 12:10 pm
Discussion
12:10 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:00 pm - 7:30 pm
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair
7:30 pm - 9:30 pm
Baryon Asymmetry
Discussion Leader: Pasquale Di Bari (University of Southampton, United Kingdom)
7:30 pm - 7:45 pm
Thomas Konstandin (DESY, Germany)
"Electroweak Baryogenesis"
7:45 pm - 7:50 pm
Discussion
7:50 pm - 8:05 pm
Carlos Tamarit (Institute for Particle Physics Phenomenology, Durham University, United Kingdom)
"Unifying Inflation with the Axion, Dark Matter, Baryogenesis and the Seesaw Mechanism"
8:05 pm - 8:10 pm
Discussion
8:10 pm - 8:25 pm
Takehiko Asaka (Niigata University, Japan)
"Baryogenesis from Right-Handed Neutrino Oscillations"
8:25 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:45 pm
Chee Sheng Fong (University of Sao Paulo, Brazil)
"Leptogenesis from Realistic Models"
8:45 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:05 pm
Peihong Gu (Shanghai Jiao Tong University, China)
"Models on the Origin of Ordinary and Dark Matter"
9:05 pm - 9:10 pm
Discussion
9:10 pm - 9:30 pm
General Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Dark Matter
Discussion Leader: Jianglai Liu (Shanghai Jiao Tong University, China)
9:00 am - 9:25 am
Patrick Fox (USA)
"Particle Theories of Dark Matter"
9:25 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:55 am
Wolfgang Rau (Queen's University, Canada)
"Dark Matter Direct Detection Experiment"
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:35 am
Coffee Break
10:35 am - 11:00 am
Yannis Semertzidis (Center for Axion and Precision Physics Research, Institute for Basic Science, South Korea)
"Experimental Searches of Axions"
11:00 am - 11:05 am
Discussion
11:05 am - 11:30 am
Ning Zhou (Shanghai Jiao Tong University, China)
"Dark Matter Searches in Colliders"
11:30 am - 11:35 am
Discussion
11:35 am - 11:50 am
Shingo Kazama (University of Zurich, Switzerland)
"Recent Results from the XENON1T Experiment"
11:50 am - 11:55 am
Discussion
11:55 am - 12:10 pm
Hai-Bo Yu (University of California, Riverside, USA)
"Diversity Problem of Galaxies and Self-Interacting Dark Matter"
12:10 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Gravitational Waves and Particle Physics
Discussion Leader: Masahiro Takada (Kavli IPMU, Japan)
4:00 pm - 4:25 pm
Tomotake Matsumura (Kavli Institute for the Physics and Mathematics of the Universe (Kavli IPMU) The University of Tokyo, Japan)
"Lite (Light) Satellite for the Studies of B-Mode Polarization and Inflation from Cosmic Background Radiation Detection, LiteBIRD"
4:25 pm - 4:30 pm
Discussion
4:30 pm - 4:55 pm
Teruaki Suyama (The University of Tokyo, Japan)
"LIGO and Primordial Black Holes"
4:55 pm - 5:00 pm
Discussion
5:00 pm - 5:25 pm
Simeon Bird (Johns Hopkins University, USA)
"Did LIGO Detect Dark Matter?"
5:25 pm - 5:30 pm
Discussion
5:30 pm - 5:40 pm
Keisuke Inomata (University of Tokyo, Japan)
"Primordial Black Holes in Inflationary Cosmology"
5:40 pm - 5:45 pm
Discussion
5:45 pm - 5:55 pm
Razieh Emami Meibody (Institute for Advanced Study, Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong SAR China)
"The Implication of the PBH and UCMHs on Setting a Measurement Limit on the Primordial Power Spectrum"
5:55 pm - 6:00 pm
Discussion
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure