Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: Cellular Order and Morphogenesis
Discussion Leader: Sabine Mueller (University of Erlangen-Nuremberg, Germany)
7:40 pm - 7:50 pm
Introduction by Discussion Leader
7:50 pm - 8:25 pm
David Ehrhardt (Carnegie Institution for Science / Stanford University, United States)
"Organizing the Outside from Within - Cytoskeletal Organization and Function in Cellular Morphogenesis"
8:25 pm - 8:40 pm
Discussion
8:40 pm - 9:15 pm
Kathy Gould (Vanderbilt University School of Medicine, United States)
"At the Breaking Point: Molecular Control of Cytokinesis"
9:15 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Cell Polarity and Polar Growth
Discussion Leader: Maitreyi Das (Boston College, United States)
9:00 am - 9:20 am
Nils Johnsson (Ulm University, Germany)
"The Many Faces of the Polarisome"
9:20 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:40 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
9:40 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 9:55 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Magdalena Bezanilla (Dartmouth, United States)
"Probing the Interface between Actin and Trafficking during Polarized Growth in Plants"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Silvia Bulgheresi (University of Vienna, Austria)
"Taste the Difference: Cell Biology of Multicellular Oral Bacteria"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
Carolyn Rasmussen (University of California, Riverside, United States)
"Division Plane Positioning in Plant Cells"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hourâ„¢
The GRC Power Hourâ„¢ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizer: Magdalena Bezanilla (Dartmouth, United States)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Cytoskeletal Dynamics
Discussion Leader: Jie Xiao (Johns Hopkins University School of Medicine, United States)
7:30 pm - 7:50 pm
Michael Reese (University of Texas Southwestern Medical Center, United States)
"Regulating Turnover of The Toxoplasma Cytoskeleton and Invasion Machinery"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
8:10 pm - 8:15 pm
Discussion
8:15 pm - 8:35 pm
Andrei Smertenko (Washington State University, United States)
"The Rules of Microtubule Dynamics in the Phragmoplast"
8:35 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 8:55 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
8:55 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:20 pm
Scott Dawson (University of California, Davis, United States)
"Toward Understanding Non-Genetic Inheritance of Cytoskeletal Organelles in Giardia"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Dividing Genomes
Discussion Leader: Masayuki Onishi (Duke University, United States)
9:00 am - 9:20 am
Elizabeth Villa (University of California, San Diego and Howard Hughes Medical Institute, United States)
"Discovering New Jumbo Phage Biology with Cryo-Electron Tomography"
9:20 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:40 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
9:40 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 9:55 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Omaya Dudin (EPFL-SV, Switzerland)
"Multicellular Developmental Diversity at The Root of Animals"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Charles Asbury (University of Washington, United States)
"Kinetochores Grip Microtubules with Directionally Asymmetric Strength: A Mechanism for Avoiding Errors during Early Mitosis"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
Nika Pende (University of Vienna, Austria)
"Cell Division and Cytoskeletal Elements in Methanogenic Archaea"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Cell Division and Fertilisation
Discussion Leader: Carolyn Rasmussen (University of California, Riverside, United States)
7:30 pm - 7:50 pm
Caroline Laplante (NCSU, United States)
"Uncovering the Forces that Drive Cytokinesis: Measuring Dynamics at the Nanoscale"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
8:10 pm - 8:15 pm
Discussion
8:15 pm - 8:35 pm
Erin Goley (Johns Hopkins University School of Medicine, United States)
"Cell Division in Diverse Alphaproteobacteria"
8:35 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 8:55 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
8:55 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:20 pm
Tomokazu Kawashima (University of Kentucky, United States)
"Unlocking the Secrets: Sperm Nuclear Migration in Flowering Plant Fertilization"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Late-Breaking Topics
Discussion Leader: Kathy Gould (Vanderbilt University School of Medicine, United States)
9:00 am - 10:00 am
Late-Breaking Topic
10:00 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 12:00 pm
Late-Breaking Topic
12:00 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Forces and Mechanics
Discussion Leader: Anja Geitmann (McGill University, Canada)
7:30 pm - 7:50 pm
Fred Chang (University of California, San Francisco, United States)
"Regulation of Nuclear Size by Osmotic Forces"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
8:10 pm - 8:15 pm
Discussion
8:15 pm - 8:35 pm
Enrique Rojas (New York University, United States)
"Physical Requirements for Bacterial Cell Width Control"
8:35 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 8:55 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
8:55 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:20 pm
René Schneider (University of Potsdam / Institute of Biochemistry and Biology / Department Plant Physiology, Germany)
"Unraveling the Protein Machinery Controlling Cell Wall Patterning in the Vasculature of Plants"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Discuss Future Dates and Venue; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Cytoskeleton Interaction with Membranes and Organelles
Discussion Leader: Bruce Goode (Brandeis University, United States)
9:00 am - 9:20 am
Vaishnavi Ananthanarayanan (UNSW Sydney, Australia)
"The Intricate Interplay between Microtubule Stability and Mitochondrial Dynamics in Fission Yeast"
9:20 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:40 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
9:40 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 9:55 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
David Drubin (UC Berkeley, United States)
"Dynamic Interplay between Force and Membrane Geometry during Actin-Mediated Vesicle Formation"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Marie-Cecile Caillaud (ENS de Lyon, France)
"Investigating How A Non-Cell Autonomous Compass Orient Cell Division in Plants"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
Peter Novick (University of California San Diego, United States)
"The Roles of The Endocytic Machinery and ER-PM Tethers in cER-Phagy"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Motors and Motility
Discussion Leader: Alex Bisson (Brandeis University, United States)
7:30 pm - 7:50 pm
Geoffrey Wasteneys (University of British Columbia, Canada)
"Winding and Unwinding: Modelling the Finite Processivity of the Microtubule Polymerase MOR1"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
8:10 pm - 8:15 pm
Discussion
8:15 pm - 8:35 pm
Ke Hu (Arizona State University, United States)
"The Initiation and Symmetry Transition of a Highly Ordered Microtubule Array"
8:35 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 8:55 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
8:55 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:20 pm
Lillian Fritz-Laylin (University of Massachusetts, United States)
"Chytrid Fungi and the Development of Fungal Morphogenesis"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure