Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Big Data in Polymer Science
Discussion Leaders: Richard Vaia (U.S. Air Force Research Laboratory, United States) and Debra Audus (National Institute of Standards and Technology, United States)
7:40 pm - 8:20 pm
Bradley Olsen (Massachusetts Institute of Technology, United States)
"Tools for Helping People and Computers Collaborate in Polymer Discovery"
8:20 pm - 8:35 pm
Discussion
8:35 pm - 9:15 pm
Juan de Pablo (University of Chicago, United States)
"AI-Enabled Design of Polymeric Materials"
9:15 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Polymer Upcycling
Discussion Leaders: Thomas Epps (University of Delaware, United States) and Lynn Walker (University of Minnesota, United States)
9:00 am - 9:40 am
LaShanda Korley (University of Delaware, United States)
"Convergent Tools and Strategies to Valorize Plastics Waste"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:10 am
Brett Helms (Lawrence Berkeley National Laboratory, United States)
"Enabling Circularity in Plastics by Designing Reactions to Transform Polymers"
11:10 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:10 pm
Megan Robertson (University of Houston, United States)
"Enabling Polyolefin Circularity Through Upcycling and Compatibilization of Plastic Waste"
12:10 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hourâ„¢
The GRC Power Hourâ„¢ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: Adrianne Rosales (University of Texas at Austin, United States), Lisa Hall (Ohio State University, United States) and Konane Bay (University of Colorado Boulder, United States)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Patterning with Polymers or Hierarchical Structure in Polymers
Discussion Leader: Bryan Boudouris (Purdue University, United States)
7:30 pm - 8:10 pm
Ilja Voets (Eindhoven University of Technology, The Netherlands)
"On Complex(ed) Relations: the Power and Peculiarities of Nanoscopic Polymer Particles"
8:10 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 9:10 pm
Christopher Bates (UC Santa Barbara, United States)
"Automated Chromatography: A Powerful Technique to Sculpt the Properties of Materials"
9:10 pm - 9:30 pm
Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Structure, Dynamics and Properties of Functional Polymers
Discussion Leaders: Zhen-Gang Wang (California Institute of Technology, United States) and Danielle Mai (Stanford University, United States)
9:00 am - 9:20 am
Ralm Ricarte (FAMU-FSU College of Engineering, United States)
"Polystyrene Vitrimer"
9:20 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:50 am
Michelle Calabrese (University of Minnesota, United States)
"A Novel Mechanism for Controlling Block Copolymer Phase Behavior Using Magnetic Fields"
9:50 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Emily Davidson (Princeton University, United States)
"Directed Self-Assembly of Thermoplastic Elastomers via 3D Printing for Mechanically Tailored Soft Architecture"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Sveta Morozova (Case Western Reserve University, United States)
"Polymer Dynamics Near Complex Surfaces"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:50 am
Amanda Marciel (Rice University, United States)
"The Role of Monomer Sequence in Polyampholyte Chain Conformation and Dynamics"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
Xi Chen (Oak Ridge National Laboratory, United States)
"Conductivity Enhancement (Finally) in Composite Polymer Electrolytes with Superionic Ceramics"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Polymer Phase Behavior
Discussion Leaders: Rebekah Feist (Dow, Inc, United States) and Robert Riggleman (University of Pennsylvania, United States)
7:30 pm - 8:10 pm
Chinedum Osuji (University of Pennsylvania, United States)
"Self-Assembly and Confined Ion Transport in Nanostructured Liquid Crystals"
8:10 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 9:10 pm
Tim Lodge (University of Minnesota, United States)
"How Do Block Copolymer Particles Adjust Their Aggregation Number?"
9:10 pm - 9:30 pm
Discussion
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Physics of Zwitterions, Coacervates, and Charge Neutral Complexes
Discussion Leaders: Charles Sing (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States) and Allie Obermeyer (Columbia University, United States)
9:00 am - 9:40 am
Samanvaya Srivastava (UCLA, United States)
"PEC/Covalent Interpenetrating Polymer Network Hydrogels"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:10 am
Jennifer Laaser (University of Pittsburgh, United States)
"How Chemistry Impacts Physics in Coacervate Rheology"
11:10 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:10 pm
Murugappan Muthukumar (University of Massachusetts, United States)
"Dipole-Driven Self-assembly, Dynamics, and Transport in Solutions of Charged Macromolecules"
12:10 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Polymer Structure and Mechanics
Discussion Leaders: Ryan Hayward (University of Colorado, United States) and Jacinta Conrad (University of Houston, United States)
7:30 pm - 8:10 pm
Zhigang Suo (Harvard University, United States)
"Resist Fatigue Crack Growth by Deconcentrating Stress"
8:10 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 9:10 pm
Costantino Creton (ESPCI Paris - PSL, France)
"Insights into Molecular Scission Occurring During Fracture of Elastomers"
9:10 pm - 9:30 pm
Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Discuss Future Dates and Venue; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Ion and Electron Conducting Polymers
Discussion Leaders: Moon Jeong Park (Pohang University of Science and Technology, South Korea) and Michael Hickner (Michigan State University, United States)
9:00 am - 9:40 am
Alexei Sokolov (University of Tennessee, Knoxville, United States)
"Polymer Electrolytes: From Fundamentals of Ion Transport to Superionic Polymers"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:10 am
Alberto Salleo (Stanford University, United States)
"Operando Studies of Organic Mixed Conductors: Do Charges and Electrolyte Alter Their Microstructure?"
11:10 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:10 pm
Jodie Lutkenhaus (Texas A&M University, United States)
"Redox-Active Polymers for Organic Batteries and Opportunities for Polymer Physicists"
12:10 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Polymer Physics of Transport and Membranes
Discussion Leaders: Benny Freeman (The University of Texas at Austin, United States) and Carl Willis (Self, United States)
7:30 pm - 8:10 pm
Zachary Smith (Massachusetts Institute of Technology, United States)
"Chasing a Moving Target: Time and Composition Dependent Gas Separation Membranes"
8:10 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 9:10 pm
Sujit Datta (Princeton University, United States)
"All Stirred Up: Using Polymers to Chaotically Mix Fluids"
9:10 pm - 9:30 pm
Discussion
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure