SUNDAY |
4:00 pm - 9:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | Advances in Polymer Characterization |
| Discussion Leader: Jimmy Mays (University of Tennessee / Oak Ridge National Lab) |
7:40 pm - 8:25 pm | Taihyun Chang (Postech, Korea) "Two-Dimensional Liquid Chromatography for Polymer Characterization" |
8:25 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:20 pm | Simon Ross-Murphy (King's College, UK) "Chain Stiffness Estimation for Water-Soluble Polysaccharides" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am | Group Photo |
9:00 am - 12:30 pm | Rheology, Gels, Microfluidics |
| Discussion Leader: Willem de Groot (Dow Chemical) |
9:00 am - 9:45 am | Ronald Larson (University of Michigan) "Microfluidics, Polymer Rheology, and DNA-protein Interactions" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:15 am | Julia Kornfield (Cal Tech) "Liquid Crystal Gels" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | Eugenia Kumacheva (University of Toronto, Canada) "Polymers and Microfluidics" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Controlled Polymer Architectures |
| Discussion Leader: Geoff Coates (Cornell University) |
7:30 pm - 8:15 pm | Robert Grubbs (California Institute of Technology) "Synthesis of Polymers with Well-defined Structures" |
8:15 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:15 pm | Nikos Hadjichristidis (University of Athens, Greece) "New Polymers from Old Monomers" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Polymers for Microelectronics and Optics |
| Discussion Leader: Christine Landry-Coltrain (Kodak) |
9:00 am - 9:45 am | Lynn Loo (University of Texas) "Engineering Water-Dispersible, Directly- Patternable Conductive Polyaniline" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:15 am | Ned Thomas (MIT) "Deaf, Blind and Tough - Having Fun with Periodic Polymers" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | Ken Carter (University of Massachusetts, Amherst) "Polymer-Polymer Graft Interface at Surfaces: New Routes toward Unique Materials" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Block Copolymers |
| Discussion Leader: Erica Martin (Rohm and Haas) |
7:30 pm - 8:15 pm | Yves Gnanou (University of Bordeaux) |
8:15 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:15 pm | Barney Grubbs (Dartmouth) "Assembling Nanometer-scale Materials from New Block Copolymers" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Nanoparticles and Nanotechnology |
| Discussion Leader: Guojun Liu (Queen's University, Canada) |
9:00 am - 9:45 am | Sergei Sheiko (University of North Carolina) "Adsorption-Induced Mechanochemistry: Physical Principles and Molecular Design" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:15 am | Chris Soles (NIST) "Stresses and Viscoelastic Effects in Nanoimprint Lithography Patterning" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | Bin Zhao (University of Tennessee) "Environmentally Responsive Hairy Nanoparticles" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| (Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair) |
7:30 pm - 9:30 pm | Polymers for Energy Needs |
| Discussion Leader: David Lohse (Exxon / Mobil) |
7:30 pm - 8:15 pm | Rigoberto Advincula (University of Houston) "Conjugated Polymer Precursors: Ultrathin Films and Nanoparticles" |
8:15 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:15 pm | Steven Holdcroft (Simon Fraser University, Canada) "Ionic, Fluorous Block Copolymers: Model Polymers for Elucidating the Role of Morphology on Proton Conduction in Fuel Cell Membranes" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Bioactive Polymers |
| Discussion Leader: John Pochan (Kodak / Cornell) |
9:00 am - 9:45 am | Greg Tew (University of Massachusetts, Amherst) "Designing Polymers with Strong Similarities to Biology" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:15 am | Darrin Pochan (University of Delaware) "Materials for Tissue Regeneration and Beyond Through Molecular Self-Assembly" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | Grant Smith (University of Utah) "Molecular Simulation Studies of Polymer-Grafted Nanoparticles: PEO-Fullerene and PEO-Carbon Nanotube Complexes in Aqueous Solution" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Polymer Films and Interfaces |
| Discussion Leader: Darrin Pochan (University of Delaware) |
7:30 pm - 8:15 pm | Mike Kilbey (Clemson University) "Responsive Polymer Brushes by Surface Initiated Polymerization" |
8:15 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:15 pm | Mark Dadmun (University of Tennessee) "Understanding Superglue Fuming to Develop Latent Fingerprints: The Polymerization of Ethylcyanoacrylate from Surfaces" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Depart |