Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: Human Craniofacial Development
Discussion Leader: Paul Trainor (Stowers Institute for Medical Research, United States)
7:40 pm - 7:50 pm
Introduction by Discussion Leader
7:50 pm - 8:30 pm
Marco Trizzino (Imperial College London, United Kingdom)
"The Role of Chromatin Remodelers in Cranial Neural Crest Specification and Migration"
8:30 pm - 8:40 pm
Discussion
8:40 pm - 9:20 pm
Peter Claes (KU Leuven, Belgium)
"Exploration and Assessment of 3D Facial Phenotyping in GWAS"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Craniofacial Patterning
Discussion Leader: Lindsey Barske (Cincinnati Children's Hospital Medical Center, United States)
9:00 am - 9:05 am
Introduction by Discussion Leader
9:05 am - 9:25 am
Katrin Henke (Emory University, United States)
"Novel Zebrafish Model of Syndromic Craniosynostosis"
9:25 am - 9:35 am
Discussion
9:35 am - 9:45 am
Kristin Artinger (University of Minnesota, United States)
"Investigating the Role of Brg1(smarca4a) in Zebrafish Craniofacial Development"
9:45 am - 9:50 am
Discussion
9:50 am - 10:00 am
Lisa Leinhos (University of Oxford , United Kingdom)
"A Mouse Model for KCTD15-Related Frontonasal Dysplasia Syndrome"
10:00 am - 10:05 am
Discussion
10:05 am - 10:25 am
Martín García-Castro (University of California, Riverside, United States)
"TGFß Signaling During Neural Crest Formation"
10:25 am - 10:35 am
Discussion
10:35 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Tatjana Haitina (Uppsala University, Sweden)
"The Role of Conserved Non-Coding Regulatory Elements in Craniofacial Development"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Timothy Nguyen (University of Iowa, United States)
"TFAP2 Transcription Factors Reinforce the Midfacial Neural Crest Positional Program"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Yoshihiro Komatsu (McGovern Medical School at UTHealth, United States)
"Molecular Etiology of Craniofacial Ciliopathies"
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
Jennifer Fish (University of Massachusetts Lowell, United States)
"Fgf8 Dosage Impacts on Patterning and Morphogenesis of the First Pharyngeal Pouch, Cleft, and Arch"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hour™
The GRC Power Hour™ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: D'Juan Farmer (University of California, Los Angeles, United States) and Anita Quintana (The University of Texas El Paso, United States)
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Metabolic Regulation of Craniofacial Growth and Repair
Discussion Leader: Katherine Fantauzzo (University of Colorado Anschutz Medical Campus, United States)
6:00 pm - 6:20 pm
Peter Fabian (Masaryk University, Czech Republic)
"Alkaptonuria in Zebrafish: Impact on Bone Health and Metabolic Pathways"
6:20 pm - 6:30 pm
Discussion
6:30 pm - 6:40 pm
Ross Poché (Baylor College of Medicine, United States)
"The Role of Vitamin B12-Dependent Metabolic Pathways in Neural Crest Development"
6:40 pm - 6:45 pm
Discussion
6:45 pm - 7:05 pm
Anita Quintana (The University of Texas El Paso, United States)
"Investigating the Mechanisms Underlying Facial Phenotypes in Genetic Metabolic Disorders"
7:05 pm - 7:15 pm
Discussion
7:15 pm - 7:25 pm
Qiwen Li (Sichuan University, China)
"Metabolic Rewiring Underlies the Pathogenesis of tRNA m7G-Associated Primordial Dwarfism"
7:25 pm - 7:30 pm
Discussion
7:30 pm - 7:50 pm
Russell Reid (University of Chicago, United States)
"Effective Bone Regeneration from a Craniofacial Surgeon's Lens"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Palates and Sutures
Discussion Leader: Heather C. Etchevers (INSERM - Aix-Marseille Université, France)
9:00 am - 9:05 am
Introduction by Discussion Leader
9:05 am - 9:25 am
Amy Merrill (University of Southern California, United States)
"Regional Regulation of Cranial Suture Development and Maintenance"
9:25 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:40 am
Xiaolei Zhao (University of Texas Health Science Center at Houston, United States)
"Yap/Taz: New Mediators of FGF Signaling Regulating Neural Crest-Derived Cranial Suture Mesenchymal Cells"
9:40 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 9:55 am
Jesse Goldstein (University of Pittsburgh, United States)
"Particle-Based Shape Modeling of Cranial Morphology in Craniosynostosis"
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:10 am
Junjun Jing (Sichuan University, China)
"Tnn+ Cells in the Suture Support Homeostasis and Injury Repair of Craniofacial Bones"
10:10 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:25 am
Marius Didziokas (University College London, United Kingdom)
"Mechanics of the Mouse Craniofacial System Under External Loads"
10:25 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:05 am
Coffee Break
11:05 am - 11:25 am
Jeffrey Bush (University of California San Francisco, United States)
"Cell Adhesive and Contractile Networks Driving Lip and Secondary Palate Tissue Fusion: Insights From Live Imaging"
11:25 am - 11:35 am
Discussion
11:35 am - 11:45 am
Emily Bates (University of Colorado Anschutz Medical Campus, United States)
"Depolarization Induces Calcium-Dependent BMP4 Release From Mouse Palate Mesenchyme Cells"
11:45 am - 11:50 am
Discussion
11:50 am - 12:00 pm
Brittany Hufft-Martinez (University of Kansas Medical Center, United States)
"Improved Response to Nutrients May Underlie the Protective Effect of Thm1 Heterozygous Female Mice Against Cleft Palate in Offspring"
12:00 pm - 12:05 pm
Discussion
12:05 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Emergence of Novelty in the Craniofacial Complex
Discussion Leader: Clare Baker (University of Cambridge, United Kingdom)
6:00 pm - 6:05 pm
Introduction by Discussion Leader
6:05 pm - 6:25 pm
Marcelo Sánchez-Villagra (University of Zurich, Switzerland)
"Tameness, Ornamentation, and Craniofacial Variation: Experimental and Comparative Studies of the Domestication Process in Fishes"
6:25 pm - 6:30 pm
Discussion
6:30 pm - 6:40 pm
Melanie Debiais-Thibaud (ISEM, Université de Montpellier, France)
"Coordinated Development in a Shark Head: Epidermal Scales, Sensory Organs, and a Skull without Bones"
6:40 pm - 6:45 pm
Discussion
6:45 pm - 6:55 pm
Joy Richman (University of British Columbia, Canada)
"Resilience of the Replacing Dentition in Adult Reptiles"
6:55 pm - 7:00 pm
Discussion
7:00 pm - 7:10 pm
Late-Breaking Topic
7:10 pm - 7:15 pm
Discussion
7:15 pm - 7:25 pm
Ann Huysseune (Ghent University, Belgium)
"Dynamics of the Periderm in the Craniofacial Region of Sturgeon and Axolotl"
7:25 pm - 7:30 pm
Discussion
7:30 pm - 7:50 pm
Licia Selleri (University of California, San Francisco, United States)
"Cell Cycle Arrest of a ‘Zippering’ Epithelial Cell Cluster Promotes Face Morphogenesis in Mice and Humans and Is Dysregulated in Craniofacial Disorders"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Genomics Approaches to Development and Disease
Discussion Leader: Matthew Harris (Harvard Medical School; Boston Children's Hospital, United States)
9:00 am - 9:10 am
Introduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:30 am
Hannah Long (MRC Human Genetics Unit, Institute of Genetics and Cancer, University of Edinburgh, United Kingdom)
"Insights Into Gene Regulatory Mechanisms at a Human Craniofacial Disease Locus"
9:30 am - 9:40 am
Discussion
9:40 am - 9:50 am
Emma Wentworth Winchester (University of Connecticut School of Dental Medicine, United States)
"Developmental Cell Type Specific Enhancers in Craniofacial Morphology and Disease"
9:50 am - 9:55 am
Discussion
9:55 am - 10:05 am
Arthur Lander (University of California, Irvine, United States)
"Improved Feature Selection and Correlation Detection for Single Cell Transcriptomics"
10:05 am - 10:10 am
Discussion
10:10 am - 10:20 am
Andrea Streit (King's College London, United Kingdom)
"Making Neural Crest Cells and Placode Progenitors from Multipotent Precursors"
10:20 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Filippo Rijli (Friedrich Miescher Institute for Biomedical Research, Switzerland)
"Shaping Faces by 3D Genome Regulation"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Rulang Jiang (Cincinnati Children's Hospital Medical Center, United States)
"Modeling in Human Pluripotent Stem Cells and Mutant Mice Reveal Chromatin Domain Fusion and Enhancer-Promoter Rewiring Underlying SIX2-Related Frontonasal Dysplasia"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Andre Tavares (University of Delaware, United States)
"Dissecting the Role of SIX1 and SIX1 Co-Factors in Craniofacial Development and Disease"
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:10 pm
Late-Breaking Topic
12:10 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:25 pm
Ophir Klein (Cedars-Sinai and University of California San Francisco, United States)
"Gas6-Axl Signaling Drives Oral Regenerative Wound Repair"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Congenital Anomalies
Discussion Leader: Michael Dixon (University of Manchester, United Kingdom)
6:00 pm - 6:05 pm
Introduction by Discussion Leader
6:05 pm - 6:25 pm
Loydie Jerome-Majewska (McGill University, Canada)
"What are the Common Mechanisms that Underlie Craniofacial Spliceosomopathies?"
6:25 pm - 6:30 pm
Discussion
6:30 pm - 6:40 pm
Kristin Watt (University of Colorado - Anschutz Medical Campus, United States)
"RNA Polymerase III Transcription in Cranial Neural Crest Cell Development"
6:40 pm - 6:45 pm
Discussion
6:45 pm - 6:55 pm
Lorena Maili (Stowers Institute for Medical Research, United States)
"Ribosome Biogenesis is Essential for Craniofacial Cartilage and Bone Development"
6:55 pm - 7:00 pm
Discussion
7:00 pm - 7:10 pm
Scott Parnell (University of North Carolina at Chapel Hill, United States)
"Genetic Variation Mediating Susceptibility to Environmental Teratogens of the Brain and Face"
7:10 pm - 7:15 pm
Discussion
7:15 pm - 7:25 pm
Anne Calof (Center for Complex Biological Systems, University of California, Irvine, United States)
"Tracing the Origins of Structural Birth Defects to Gastrulation in a Mouse Model of Cornelia de Lange Syndrome"
7:25 pm - 7:30 pm
Discussion
7:30 pm - 7:50 pm
Timothy Cox (University of Missouri-Kansas City, United States)
"Dietary Factors as Modifiers of Risk and Penetrance of Craniofacial Anomalies"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Discuss Future Dates and Venue; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Stem Cells for Craniofacial Repair
Discussion Leader: Abigail Tucker (King's College London, United Kingdom)
9:00 am - 9:10 am
Introduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:30 am
Sarah Knox (University of California, San Francisco, United States)
"Neuronal Control of Glandular Regeneration and Rejuvenation"
9:30 am - 9:40 am
Discussion
9:40 am - 9:50 am
Jan Krivanek (Masaryk University, Czech Republic)
"How is the Renewal of Ever-Growing Teeth Controlled? Integrating the Concepts of Regeneration and Repair"
9:50 am - 9:55 am
Discussion
9:55 am - 10:05 am
Tingwei Guo (University of Southern California, United States)
"P53-PDGF Signaling Differentially Regulates Different Vasculatures to Control the Heterogeneity of Mesenchymal Stem Cells in the Adult Mouse Incisor"
10:05 am - 10:10 am
Discussion
10:10 am - 10:20 am
Late-Breaking Topic
10:20 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:10 am
Joanna Smeeton (Columbia University, United States)
"Dynamic Cell Plasticity During Craniofacial Joint Regeneration in Adult Zebrafish"
11:10 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:25 am
Katie Hixon (Dartmouth College, United States)
"Electrically-Stimulated MXene-Cryogels to Induce Osteogenesis in Irradiated Jawbone"
11:25 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Mildred Embree (Columbia University Medical Center, United States)
"TMJ Cartilage Progenitors and their Regulatory Niche"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Late-Breaking Topic
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
Rena D'Souza (NIDCR/NIH, United States)
"New Directions for NIH/NIDCR"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Mineralized Tissue Biology
Discussion Leader: Brian Eames (University of Saskatchewan, Canada)
6:00 pm - 6:05 pm
Introduction by Discussion Leader
6:05 pm - 6:25 pm
Zhonghan Li (Sichuan University, China)
"A Bilamilar Stem Cell Core Governs Tooth Establishment"
6:25 pm - 6:30 pm
Discussion
6:30 pm - 6:40 pm
Kei Katsura (Children's Hospital of Philadelphia, United States)
"Connecting Neural and Tooth Development in Tbck Syndrome"
6:40 pm - 6:45 pm
Discussion
6:45 pm - 6:55 pm
Jung-Mi Lee (University at Buffalo School of Dental Medicine, United States)
"Kmt2d Regulates Tooth Enamel Development"
6:55 pm - 7:00 pm
Discussion
7:00 pm - 7:10 pm
Late-Breaking Topic
7:10 pm - 7:15 pm
Discussion
7:15 pm - 7:25 pm
Qamariya Nasrullah (King's College London, United Kingdom)
"Manipulating the Hedgehog Signaling Pathway to Make Mice Replace Teeth Like Sharks"
7:25 pm - 7:30 pm
Discussion
7:30 pm - 7:50 pm
Gareth Fraser (University of Florida, United States)
"The Chondrichthyan Conundrum: Cartilaginous Fishes as Models for Dental and Craniofacial Development"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure