Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: Endothelial Cell Specification and Angiogenesis
Discussion Leader: Victoria Bautch (University of North Carolina at Chapel Hill, United States)
7:40 pm - 7:50 pm
Introduction by Discussion Leader
7:50 pm - 8:10 pm
Karen Hirschi (University of Virginia School of Medicine, United States)
"Regulation of Endothelial Cell Specialization"
8:10 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:40 pm
Ben Hogan (Peter MacCallum Cancer Centre, Australia)
"Controlling Lymphatic Vascular Growth and Fate"
8:40 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:10 pm
Holger Gerhardt (Max Delbrück Center for Molecular Medicine, Germany)
"Breaking Symmetry in Vascular Networks"
9:10 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Endothelial Phenotypes Underlying Central Nervous System Health and Disease
Discussion Leader: Eric Camerer (Paris Cardiovascular Research Center, France)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:35 am
David Silver (Duke-NUS Medical School, Singapore)
"Essential Fatty Acid Transport Across Blood-Brain Barrier Endothelium"
9:35 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 9:55 am
Ayman ElAli (Université Laval, Canada)
"Mechanisms Underlying Cerebrovascular Adaptation in Brain Diseases"
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:10 am
Avishek Ghosh (Boston Children's Hospital, United States)
"Novel VE-Cadherin Regulators in Endothelial Adherens Junctions"
10:10 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:45 am
Coffee Break
10:45 am - 11:05 am
Xuri Li (Sun Yat-Sen University, China)
"VEGFB in the Storm or Drought of Angiogenesis"
11:05 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:35 am
Przemyslaw (Mike) Sapieha (University of Montreal, Canada)
"Targeting Endothelial Senescence in Retinopathies"
11:35 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 12:05 pm
Peetra Magnusson (Uppsala University, Sweden)
"Endothelial Diversity in Cerebral Cavernous Malformations"
12:05 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hourâ„¢
The GRC Power Hourâ„¢ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizer: Mariona Graupera (Josep Carreras Leukaemia Research Institute, Spain)
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Endothelial Phentoypes Underlying Infection, Respiratory Distress and Sepsis
Discussion Leader: Timothy Hla (Boston Children's Hospital and Harvard Medical School, United States)
6:00 pm - 6:15 pm
Introduction by Discussion Leader
6:15 pm - 6:35 pm
Eric Schmidt (Massachusetts General Hospital, United States)
"Endothelial Glycocalyx Degradation During Sepsis: Lessons From Randomized, Controlled Human Trials"
6:35 pm - 6:45 pm
Discussion
6:45 pm - 7:05 pm
James Leiper (University of Glasgow, United Kingdom)
"Endogenous NO Inhibitors: Biology, Pathology, Therapeutic Potential"
7:05 pm - 7:15 pm
Discussion
7:15 pm - 7:25 pm
Daniela Pirri (Imperial College London, United Kingdom)
"Loss of ERG Function Contributes to Primary Lymphoedema"
7:25 pm - 7:30 pm
Discussion
7:30 pm - 7:50 pm
Pipsa Saharinen (University of Helsinki, Finland)
"Mechanisms Governing Endothelial Barrier Permeability"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Endothelial Roles in Metabolic and Lymphatic Disorders
Discussion Leader: Mariona Graupera (Josep Carreras Leukaemia Research Institute, Spain)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:35 am
Andreas Fischer (Göttingen University, Germany)
"Endothelial Regulation of Adipose Tissue Function"
9:35 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 9:55 am
Marleen Gloger (Uppsala University, IGP, Sweden)
"Spatio-Temporal Control of Lymphatic Endothelial Cell Proliferation"
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Tatiana Petrova (University of Lausanne and Ludwig Institute for Cancer Research Lausanne, Switzerland)
"A New Regulator of Metabolism"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Yajaira Suarez (Yale University School of Medicine, United States)
"Molecular Regulation of Endothelial Cell Metabolism and Function"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Bilal Sheikh (Helmholtz Munich, Germany)
"Impact of Obesity on Blood Vessels"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 12:05 pm
Zoltan Arany (University of Pennsylvania, United States)
"Endothelial Metabolism in Metabolic Syndrome"
12:05 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Endothelial Phenotypes in Vascular Development, Ageing and Regeneration
Discussion Leader: Kenneth Walsh (University of Virginia, United States)
6:00 pm - 6:15 pm
Introduction by Discussion Leader
6:15 pm - 6:35 pm
Jennifer Gamble (Centenary Institute, Australia)
"The Ageing Endothelium in Alzheimer’s Disease"
6:35 pm - 6:45 pm
Discussion
6:45 pm - 6:55 pm
Giovanna Pontarin (University of Padova and Fondazione per la Ricerca Biomedica Avanzata Onlus - VIMM, Italy)
"Senescent Endothelium in Doxorubicin-Induced Cardiotoxicity Sustains Inflammation Via Mitochondrial DNA Synthesis"
6:55 pm - 7:00 pm
Discussion
7:00 pm - 7:20 pm
Eckhard Lammert (Heinrich Heine University Düsseldorf, Germany)
"Angiocrine Signal Diversity in Liver Regeneration and Non-Alcoholic Fatty Liver Disease"
7:20 pm - 7:30 pm
Discussion
7:30 pm - 7:40 pm
Andrew Benest (University of Nottingham, United Kingdom)
"Regulation of Lymphatic Junctional Integrity by ZEB1"
7:40 pm - 7:45 pm
Discussion
7:45 pm - 7:55 pm
Coert Margadant (Institute of Biology/Leiden University, The Netherlands)
"Dynamic Endothelial Behavior and Extracellular Matrix Remodeling in Sprouting Angiogenesis"
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Sex Differences in Cardiovascular Disease
Discussion Leader: Luisa Iruela-Arispe (Northwestern University, United States)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:35 am
Saravana Ramasamy (Imperial College London, United Kingdom)
"Sex Differences in Ageing of Blood Vessels"
9:35 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 9:55 am
Ruhul Abid (Brown University Alpert Medical School, United States)
"Metabolic Shift From Glycolysis to OxPhos in Ischemic Coronary Endothelium"
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Tara Haas (York University, Canada)
"Sex Dimorphic Endothelial Cell Phenotypes in Adipose Tissue"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Hester Den Ruijter (UMC Utrecht, The Netherlands)
"Sex Differences in Endothelial Cells Originating From Atherosclerotic Plaques"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Martina Rudnicki (University College London (UK), United Kingdom)
"NRP1 Regulation of Endothelial Cell Metabolism and Nutrient Delivery"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 12:05 pm
Brian Annex (Medical College of Georgia, United States)
"Sex Differences in Peripheral Artery Disease"
12:05 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Transcriptional and Epigenetic Regulation of EC Phenotypes
Discussion Leader: Michael Simons (Yale University School of Medicine, United States)
6:00 pm - 6:15 pm
Introduction by Discussion Leader
6:15 pm - 6:35 pm
Courtney Griffin (Oklahoma Medical Research Foundation, United States)
"Transcriptional Regulation of Capillary Regression"
6:35 pm - 6:45 pm
Discussion
6:45 pm - 6:55 pm
Pauline Bougaran (University of North Carolina at Chapel Hill, United States)
"Nuclear SUN2 Regulates Endothelial Flow Responses and Barrier Function Via Cell-Matrix Interactions"
6:55 pm - 7:00 pm
Discussion
7:00 pm - 7:20 pm
Anna Randi (Imperial College London, United Kingdom)
"ERG Regulation of the Endothelial Transcriptome"
7:20 pm - 7:30 pm
Discussion
7:30 pm - 7:50 pm
Mark Hatley (St. Jude Children's Research Hospital, United States)
"Endothelial Progenitor Reprogramming and Transformation Into Myogenic Rhabdomyosarcoma Mediated by PAX3-FOXO1"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Discuss Future Dates and Venue; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Bioengineering and Big Data
Discussion Leader: Joanna Kalucka (Aarhus University, Denmark)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:35 am
Miguel Bernabeu (The University of Edinburgh, United Kingdom)
"Vascular Complexity loci in Retina and Myocardial Infarction"
9:35 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 9:55 am
Hisamichi Naito (Kanazawa University, Japan)
"Endothelial Changes in the Vascular Wall Preceding the Onset of Aortic Dissection at Single-Cell Resolution"
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Patrycja Nowak-Sliwinska (University of Geneva, Switzerland)
"Optimized Drug Combinations and Vascular Anergy in Cancer Treatment"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Boris Kholodenko (University College Dublin, Ireland)
"State Transition Analysis of ECs: Causal Networks in Disease and Health"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Oleksii Rukhlenko (University College Dublin, Ireland)
"Understanding Vascularization and Vessel Remodelling Using Explainable Machine Learning"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 12:05 pm
Sara Vasconcelos (University Health Network, Canada)
"Engineering Vascular Networks In Vitro and In Vivo"
12:05 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Endothelial Interactions with Haematopoiesis and Inflammation
Discussion Leader: Alessandro Fantin (Universita' Degli Studi di Milano, Italy)
6:00 pm - 6:15 pm
Introduction by Discussion Leader
6:15 pm - 6:35 pm
Pilar Alcaide (Tufts University School of Medicine, United States)
"Endothelial Modulation of Cardiac Remodeling in Heart Failure"
6:35 pm - 6:45 pm
Discussion
6:45 pm - 7:05 pm
Edward Botchwey (The Wallace H. Coulter Department of Biomedical Engineering at Georgia Tech and Emory University , United States)
"Endothelial S1P and Immune Cross Talk in Volumetric Muscle Loss"
7:05 pm - 7:15 pm
Discussion
7:15 pm - 7:25 pm
Quenten Schwarz (University of South Australia, Australia)
"Angiocrine Control of Epidermal Stratification"
7:25 pm - 7:30 pm
Discussion
7:30 pm - 7:50 pm
Tatiana Byzova (The Cleveland Clinic, United States)
"Innate Immunity of Endothelium"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure