Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: Fungal Communication Highways
Discussion Leader: Eva Stukenbrock (Kiel University, Germany)
7:40 pm - 7:55 pm
Introduction by Discussion Leader
7:55 pm - 8:40 pm
Sophien Kamoun (The Sainsbury Laboratory, United Kingdom)
"Evolutionary Transitions: Key to Unlocking Molecular Mechanisms of Plant-Pathogen Interactions"
8:40 pm - 8:55 pm
Discussion
8:55 pm - 9:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
9:10 pm - 9:20 pm
Discussion
9:20 pm - 9:30 pm
General Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Intracellular Communication
Discussion Leader: Michelle Momany (University of Georgia, United States)
9:00 am - 9:10 am
Introduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:25 am
Ksenia Krasileva (University of California, Berkeley, United States)
"Fungi as Pathogens and Hosts: Understanding Evolution of Fungal Secreted Proteins and Innate Immune Responses"
9:25 am - 9:35 am
Discussion
9:35 am - 9:50 am
Martin Egan (University of Arkansas, United States)
"Understanding the Cell Biology of Appressorium Development by the Blast Fungus"
9:50 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:15 am
Michael McMurray (University of Colorado Anschutz Medical Campus, United States)
"Molecular Mechanisms of De Novo Polarity Establishment During the Biogenesis of Budding Yeast Spores"
10:15 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 10:50 am
Coffee Break
10:50 am - 11:05 am
Richard Garratt (São Carlos Institute of Physics, University of São Paulo, Brazil)
"Molecular Recognition and the Assembly of Septin Filaments from Fungi to Humans"
11:05 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:30 am
Joris Sprakel (Wageningen University, The Netherlands)
"Breaking and Entering: The Extreme Mechanobiology of Host Penetration"
11:30 am - 11:40 am
Discussion
11:40 am - 11:55 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
11:55 am - 12:05 pm
Discussion
12:05 pm - 12:20 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hour™
The GRC Power Hour™ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: Robert Todd (Bard College, United States) and Primrose Boynton (Wheaton College, United States)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Extracellular Communication
Discussion Leader: Bridget Barker (Northern Arizona University, United States)
7:30 pm - 7:40 pm
Introduction by Discussion Leader
7:40 pm - 7:55 pm
Ronelle Roth (University of Oxford, United Kingdom)
"Cross-Kingdom Communication in the Arbuscular Mycorrhizal Symbiosis"
7:55 pm - 8:05 pm
Discussion
8:05 pm - 8:20 pm
Caroline Gutjahr (Max-Planck-Institute of Molecular Plant Physiology, Germany)
"Communication of Arbuscular Mycorrhiza Fungi With Plant Hosts"
8:20 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:45 pm
Jessica Brown (University of Utah, United States)
"Shape Shifting into the Brain: How Cryptococcus Neoformans Responds to Environmental Cues During Infection"
8:45 pm - 8:55 pm
Discussion
8:55 pm - 9:10 pm
Kurt Dahlstrom (University of Georgia, United States)
"Bacterial Partner Acts as Toxin Sponge to Protect Aspergillus Calidoustus From Antimicrobial Molecules"
9:10 pm - 9:20 pm
Discussion
9:20 pm - 9:30 pm
General Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Genomic Perspectives on Fungal Communication
Discussion Leader: Daniel Croll (University of Neuchatel, Switzerland)
9:00 am - 9:10 am
Introduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:25 am
Megan McDonald (University of Birmingham, United Kingdom)
"A Transposon Within Transposons: An Investigation into How the Effector ToxA Has Been Captured Independently by Two Starships "
9:25 am - 9:35 am
Discussion
9:35 am - 9:50 am
Asiya Gusa (Duke University, United States)
"Stress-Induced Transposon Mobility in the Human Fungal Pathogen Cryptococcus : An Evolutionary Super-Tool for Adaptive Change?"
9:50 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:15 am
Chris Hittinger (University of Wisconsin-Madison, United States)
"Metabolic, Evolutionary, and Ecological Diversity of Yeast Genomes"
10:15 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 10:50 am
Coffee Break
10:50 am - 11:05 am
Christina Cuomo (Brown University, United States)
"Tracing Genomic Adaptation of Cryptococcus With Population Studies"
11:05 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:30 am
Alessia Buscaino (University of Kent, United Kingdom)
"Uncovering the Function of Non-Coding Transcripts to Fungal Adaptation and Pathobiology"
11:30 am - 11:40 am
Discussion
11:40 am - 11:55 am
Joey Spatafora (Oregon State University, United States)
"Basidiobolus, the Herptile Gut Fungus: A Natural System to Study Fungal and Bacteria Interactions"
11:55 am - 12:05 pm
Discussion
12:05 pm - 12:20 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Inter-Organism Fungal Communication
Discussion Leader: Reinhard Fischer (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany)
7:30 pm - 7:40 pm
Introduction by Discussion Leader
7:40 pm - 7:55 pm
Bart Thomma (University of Cologne, Germany)
"The Role of Fungal-Secreted Effector Proteins in Microbiota Manipulation"
7:55 pm - 8:05 pm
Discussion
8:05 pm - 8:20 pm
Henrik H. De Fine Licht (University of Copenhagen, Denmark)
"Tripartite Fungus-Virus-Host Interactions Underlying the Entomophthora Muscae Induced Zombiefly Syndrome"
8:20 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:45 pm
Lay-Sun Ma (Institute of Plant and Microbial Biology, Academia Sinica, Taiwan)
"Fungal Cell-Wall Effectors: Sensing and Countering Plant Defense"
8:45 pm - 8:55 pm
Discussion
8:55 pm - 9:10 pm
Aileen Berasategui (Vrije Universiteit Amsterdam, The Netherlands)
"Origin and Evolution of a Beetle-Fungal Defensive Symbiosis"
9:10 pm - 9:20 pm
Discussion
9:20 pm - 9:30 pm
General Discussion
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Host-Microbe Communication
Discussion Leader: Elizabeth Ballou (University of Exeter , United Kingdom)
9:00 am - 9:10 am
Introduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:25 am
Diana Gómez De La Cruz (The Sainsbury Laboratory, United Kingdom)
"Recognition of a Fungal Pathogen Through Structural Mimicry"
9:25 am - 9:35 am
Discussion
9:35 am - 9:50 am
Jesús Romo (The University of Texas at San Antonio, United States)
"Characterizing the Impact of Nakaseomyces Glabrata Gastrointestinal Colonization During Clostridioides Difficile Infection"
9:50 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:15 am
Carolyn Elya (Harvard University, United States)
"The Last of (Fung)Us: Mechanisms of Fruit Fly Behavioral Manipulation by the Killer Fungus Entomophthora Muscae "
10:15 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 10:50 am
Coffee Break
10:50 am - 11:05 am
Aleeza Gerstein (University of Manitoba, Canada)
"Genotypic Variability in Recurrent Vulvovaginal Candidiasis"
11:05 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:30 am
Teresa O'Meara (University of Michigan, United States)
"Candida Albicans and Its Friends: How Microbes Influence Each Other"
11:30 am - 11:40 am
Discussion
11:40 am - 11:55 am
Robert Cramer (Geisel School of Medicine, Dartmouth College, United States)
"Mechanisms of Aspergillus Fumigatus Biofilm Drug Resistance"
11:55 am - 12:05 pm
Discussion
12:05 pm - 12:20 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Sensing, Signaling and Developmental Communication
Discussion Leader: Lori Huberman (Cornell University, United States)
7:30 pm - 7:40 pm
Introduction by Discussion Leader
7:40 pm - 7:55 pm
Jin-Rong Xu (Purdue University, United States)
"Mechanisms for RNA Editing in Filamentous Ascomycetes"
7:55 pm - 8:05 pm
Discussion
8:05 pm - 8:20 pm
Laszlo G. Nagy (Biological Research Center, Hungary)
"Exploring Multicellular Morphogenesis in Mushroom-Forming Fungi, an Evo-Devo Perspective"
8:20 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:45 pm
Tom Richards (University of Oxford, United Kingdom)
"Insights Into How Fungal Zoospores Perceive Light and Navigate"
8:45 pm - 8:55 pm
Discussion
8:55 pm - 9:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
9:10 pm - 9:20 pm
Discussion
9:20 pm - 9:30 pm
General Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Discuss Future Dates and Venue; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Communication with the Environment
Discussion Leader: Blake Billmyre (University of Georgia, United States)
9:00 am - 9:10 am
Introduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:25 am
Johanna Rhodes (Radboudumc, The Netherlands)
"Evolution of Antifungal Drug Resistance in Human Pathogenic Fungi"
9:25 am - 9:35 am
Discussion
9:35 am - 9:50 am
Amelia Barber (University of Jena, Germany)
"Beyond Infection: Exploring the Ecology of Human Fungal Pathogens"
9:50 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:15 am
Douda Bensasson (University of Georgia, United States)
"Footprints of Human Migration in the Population Structure of Wild Yeast"
10:15 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 10:50 am
Coffee Break
10:50 am - 11:05 am
Andre Fleissner (Technische Universität Braunschweig, Germany)
"A Conserved Signaling Mechanism Mediates Intra and Interspecies Cell-Cell Interactions in Filamentous Fungi"
11:05 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:30 am
Mike Bromley (University of Manchester, United Kingdom)
"Antifungal Drug Resistance: An Inevitable Consequence of Evolution"
11:30 am - 11:40 am
Discussion
11:40 am - 11:55 am
Paul Magwene (Duke University, United States)
"Mixed Infections, Ploidy Variation, and Cellular Heterogeneity: The Complex Genomic and Phenotypic Landscape of Chronic Cryptococcosis"
11:55 am - 12:05 pm
Discussion
12:05 pm - 12:20 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Late-Breaking Topics
Discussion Leader: Elaine Bignell (The University of Exeter, United Kingdom)
7:30 pm - 7:40 pm
Late-Breaking Topic
7:40 pm - 7:45 pm
Discussion
7:45 pm - 7:55 pm
Late-Breaking Topic
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:10 pm
Late-Breaking Topic
8:10 pm - 8:15 pm
Discussion
8:15 pm - 8:25 pm
Late-Breaking Topic
8:25 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:40 pm
Late-Breaking Topic
8:40 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 8:55 pm
Late-Breaking Topic
8:55 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:10 pm
Late-Breaking Topic
9:10 pm - 9:15 pm
Discussion
9:15 pm - 9:25 pm
Late-Breaking Topic
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure