Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: Single-Cell and Spatial Genomics
Discussion Leader: Fei Chen (Broad Institute, United States)
7:40 pm - 8:25 pm
Stephen Quake (Stanford University, United States)
"Recent Advances in Whole Organism Cell Atlases"
8:25 pm - 8:35 pm
Discussion
8:35 pm - 9:20 pm
Joakim Lundeberg (KTH Royal Institute of Technology, Sweden)
"Tissue Ecosystem Captured in Two and Three Dimensions"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Single-Cell and Spatial Genomics and Transcriptomics: Spatially Resolved Single-Cell Omics and Analysis
Discussion Leader: Barbara Treutlein ( Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, Switzerland)
9:00 am - 9:25 am
Mats Nilsson (Stockholms universitet, Sweden)
"Characterizing the Molecular and Cellular Diversity of Normal and Disease Tissue by In Situ Sequencing"
9:25 am - 9:35 am
Discussion
9:35 am - 10:00 am
Jeffrey Moffitt (Boston Children's Hospital and Harvard Medical School, United States)
"Imaging the Microbe-Host Interface with MERFISH"
10:00 am - 10:10 am
Discussion
10:10 am - 10:20 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
10:20 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 10:50 am
Coffee Break
10:50 am - 11:15 am
Xiao Wang (The Broad Institute of Massachusetts Institute of Technology, United States)
"Translating Spatial Cell Atlas to Tissue Function"
11:15 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:50 am
Rahul Satija (New York University, United States)
"Integrated Analysis of Single-Cell Data Across Technologies, Modalities and Perturbations"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:10 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:25 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Group Photo / Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hourâ„¢
The GRC Power Hourâ„¢ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: Barbara Treutlein ( Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, Switzerland) and Lingyan Shi (University of California San Diego, United States)
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Single-Cell and Spatial Genomics and Transcriptomics: Single-Cell Omics and Analysis
Discussion Leader: Jeffrey Moffitt (Boston Children's Hospital and Harvard Medical School, United States)
6:00 pm - 6:25 pm
Fei Chen (Broad Institute, United States)
"Learning the Rules of Tissue Organization Through Genomics"
6:25 pm - 6:35 pm
Discussion
6:35 pm - 7:00 pm
Siyuan Wang (Yale University, United States)
"A Genome-Wide Single-Cell 3D Genome Atlas of Lung Cancer Progression"
7:00 pm - 7:10 pm
Discussion
7:10 pm - 7:20 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
7:20 pm - 7:25 pm
Discussion
7:25 pm - 7:35 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
7:35 pm - 7:40 pm
Discussion
7:40 pm - 7:50 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Single-Cell and Spatial Omics Applications: Whole Brain Cell Atlas
Discussion Leader: Rahul Satija (New York University, United States)
9:00 am - 9:25 am
Yong Yao (National Institute of Mental Health, United States)
"A Programmatic Perspective of the NIH BRAIN Initiative Cell Census and Atlas Networks"
9:25 am - 9:35 am
Discussion
9:35 am - 10:00 am
Hongkui Zeng (Allen Institute for Brain Science, United States)
"Cell Type Organization Across the Brain"
10:00 am - 10:10 am
Discussion
10:10 am - 10:40 am
Coffee Break
10:40 am - 11:05 am
Joe Ecker ( Salk Institute for Biological Studies and Howard Hughes Medical Institute , United States)
"Single-Cell DNA Methylation and 3D Genome Architecture in the Brain"
11:05 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:40 am
Meng Zhang (Harvard University and Howard Hughes Medical Institute, United States)
"Spatially Resolved Single-Cell Transcriptomics and Cell Atlas of the Brain"
11:40 am - 11:50 am
Discussion
11:50 am - 12:15 pm
Bing Ren (University of California, San Diego, United States)
"Unlocking the Genome's Regulatory Code using Single-Cell Epigenomics"
12:15 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Single-Cell and Spatial Omics Applications: Developmental and Adult Brain Cell Atlas
Discussion Leader: Evan Macosko (Broad Institute, United States)
6:00 pm - 6:25 pm
Sten Linnarsson (Karolinska Institute, Sweden)
"Human Brain Cell Atlases"
6:25 pm - 6:35 pm
Discussion
6:35 pm - 7:00 pm
Ed Lein (Allen Institute for Brain Science, United States)
"Human Brain Cell Atlasing and its Utility for Disease Research"
7:00 pm - 7:10 pm
Discussion
7:10 pm - 7:35 pm
Arnold Kriegstein (University of California, San Francisco, United States)
"Genomic Insights into Development and Disease of the Human Neocortex"
7:35 pm - 7:45 pm
Discussion
7:45 pm - 7:55 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Single-Cell and Spatial Genomics and Transcriptomics: Spatial Omics and Analysis
Discussion Leader: Xiao Wang (The Broad Institute of Massachusetts Institute of Technology, United States)
9:00 am - 9:45 am
Aviv Regev (Genentech, United States)
"Human Cell Atlas for Biology and Medicine"
9:45 am - 9:55 am
Discussion
9:55 am - 10:20 am
Gonçalo Castelo-Branco (Karolinska Institutet, Sweden)
"Dynamics of Disease-Associated Glia in Multiple Sclerosis: Insights from Single-Cell and Spatial Transcriptomics and Epigenomics"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:25 am
Evan Macosko (Broad Institute, United States)
"Single Cell and Spatial Genomics Tools for Next-Generation Neuroscience"
11:25 am - 11:35 am
Discussion
11:35 am - 12:00 pm
Yanxiang Deng (University of Pennsylvania, United States)
"Spatial Multi-Omics Profiling of Mammalian Tissues"
12:00 pm - 12:10 pm
Discussion
12:10 pm - 12:20 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Single-Cell and Spatial Proteomics and Metabolomics
Discussion Leader: Gonçalo Castelo-Branco (Karolinska Institutet, Sweden)
6:00 pm - 6:25 pm
Peng Yin (Harvard University, United States)
"Engineering DNA Probes for Multiplexed Imaging"
6:25 pm - 6:35 pm
Discussion
6:35 pm - 7:00 pm
Theodore Alexandrov (European Molecular Biology Laboratory, Germany)
"Spatial Single-Cell Metabolomics: A High-Throughput Approach to Reveal Metabolic States and Responses of Cells"
7:00 pm - 7:10 pm
Discussion
7:10 pm - 7:35 pm
Lingyan Shi (University of California San Diego, United States)
"Multi-Molecular Chemical Imaging of Metabolic Dynamics in Aging and Diseases"
7:35 pm - 7:45 pm
Discussion
7:45 pm - 7:55 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Discuss Future Dates and Venue; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Single-Cell and Spatial Omics Applications: Physiology and Diseases
Discussion Leader: Yanxiang Deng (University of Pennsylvania, United States)
9:00 am - 9:25 am
Ajay Pillai (National Institutes of Health, United States)
"The Human BioMolecular Atlas Program (HuBMAP)"
9:25 am - 9:35 am
Discussion
9:35 am - 10:00 am
Rafael Kramann (Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen University, Germany)
"Single Cell and Spatial Genomics to Dissect Mechanisms of Kidney and Heart Disease"
10:00 am - 10:10 am
Discussion
10:10 am - 10:20 am
Short Talk Selected from Poster Abstracts
10:20 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 10:50 am
Coffee Break
10:50 am - 11:15 am
Barbara Treutlein ( Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, Switzerland)
"Single-Cell Profiling of Brain Organoids and Development"
11:15 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:50 am
Giorgia Battistoni (University of Cambridge, United Kingdom)
"Light-Driven Combinatorial Barcoding for Tuneable Spatial Profiling"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:10 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:25 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Keynote Session: Single-Cell and Functional Genomics
Discussion Leader: Peng Yin (Harvard University, United States)
6:00 pm - 6:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
6:10 pm - 6:15 pm
Discussion
6:15 pm - 6:25 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
6:25 pm - 6:30 pm
Discussion
6:30 pm - 6:40 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
6:40 pm - 6:45 pm
Discussion
6:45 pm - 7:30 pm
Jonathan Weissman (Whitehead institute and Howard Hughes Medical Institute, United States)
"Single-Cell Transcriptome: Wide CRISPR Screening"
7:30 pm - 7:45 pm
Discussion
7:45 pm - 8:00 pm
Closing Remarks
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure