Sunday
2:00 pm - 8:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Site Staff / Welcome from the GRC Chair
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: New Materials and Neutron Sciences Facilities: Past, Present and Future
Discussion Leader: Masatoshi Arai (European Spallation Source, Sweden)
7:40 pm - 7:50 pm
Opening Remarks
7:50 pm - 8:25 pm
Robert McGreevy (Rutherford Appleton Laboratory, STFC, United Kingdom)
"Materials Matter - Do Neutrons?"
8:25 pm - 8:35 pm
Discussion
8:35 pm - 9:10 pm
Hesheng Chen (Chinese Academy of Sciences, China)
"Recent Progress at the China Spallation Neutron Source"
9:10 pm - 9:20 pm
Discussion
9:20 pm - 9:30 pm
General Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
New Magnetic Materials
Discussion Leaders: Stephen Nagler (Oak Ridge National Laboratory, USA) and Jun Zhao (Fudan University, China)
9:00 am - 9:30 am
Lucy Clark (University of Liverpool, United Kingdom)
"New Realizations of Frustrated Spin Systems"
9:30 am - 9:40 am
Discussion
9:40 am - 10:10 am
Taku Sato (Tohoku University, Japan)
"Magnons in Noncentrosymmetric Magnets"
10:10 am - 10:20 am
Discussion
10:20 am - 10:50 am
Group Photo / Coffee Break
10:50 am - 11:20 am
Kirrily Rule (Australian Nuclear Science and Technology Organisation, Australia)
"Neutron Scattering as a Tool for Investigating Low Dimensional Quantum Magnets"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:00 pm
Christian Pfleiderer (Technical University of Munich, Germany)
"Stability of Skyrmion Lattices in Chiral Magnets"
12:00 pm - 12:10 pm
Discussion
12:10 pm - 12:25 pm
Laura Chaix (Laboratoire Leon Brillouin, CEA Saclay, France)
"Helical Bunching and Symmetry Lowering Inducing Multiferroicity in Fe Langasites"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Soft and Polymeric Materials
Discussion Leader: Victoria Garcia Sakai (ISIS Pulsed Neutron and Muon Source, STFC, United Kingdom)
7:30 pm - 8:00 pm
Elliot Gilbert (Australian Nuclear Science and Technology Organisation, Australia)
"QUOKKA’s Guide to Food (and Non-Food) Structure"
8:00 pm - 8:10 pm
Discussion
8:10 pm - 8:40 pm
Sung-Min Choi (KAIST, South Korea)
"Soft Matter Guided Formation of Hierarchical Nanoparticle Superlattices: Small Angle Scattering Studies"
8:40 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:20 pm
Mitsuhiro Shibayama (University of Tokyo, Japan)
"Neutron Scattering of Model Polymer Networks"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Thermoelectric and New Energy Materials
Discussion Leaders: Katharina Fritsch (Helmholtz-Zentrum Berlin, Germany) and Evvy Kartini (National Nuclear Energy Agency (BATAN), Indonesia)
9:00 am - 9:30 am
Olivier Delaire (Duke University, USA)
"Neutron Scattering and Simulations of Phonons in Thermoelectrics: Thermal Transport, Strong Anharmonicity, and Emergent Quasiparticles"
9:30 am - 9:40 am
Discussion
9:40 am - 10:10 am
Andrew Goodwin (University of Oxford, United Kingdom)
"Crafting Phonons with Correlated Disorder"
10:10 am - 10:20 am
Discussion
10:20 am - 10:50 am
Coffee Break
10:50 am - 11:20 am
Craig Brown (NIST Center for Neutron Research, USA)
"Probing Small Molecule Adsorption in Microporous Materials Using Neutron Scattering"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:00 pm
Jie Ma (Shanghai Jiao Tong University, China)
"Neutron Scattering Study of the Phonon Scattering Mechanism in the IV-VI Rocksalt Alloys and Complicated Oxides"
12:00 pm - 12:10 pm
Discussion
12:10 pm - 12:25 pm
Si Lan (Nanjing University of Science and Technology / City University of Hong Kong, China)
"Time-Resolved Neutron Diffraction Study of the Transition of Nucleation Mode in Zr-Based Bulk Metallic Glasses and Its Correlation to Glass-Forming Ability"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
2:00 pm - 4:00 pm
Poster Session
4:00 pm - 6:00 pm
Disordered and Engineering Materials
Discussion Leader: Yuntao Liu (China Institute of Atomic Energy, China)
4:00 pm - 4:30 pm
Claire White (Princeton University, USA)
"Uncovering the Atomic Structure and Mesoscale Morphology of Amorphous Materials by Combining Multiscale Simulations and Neutron Scattering"
4:30 pm - 4:40 pm
Discussion
4:40 pm - 5:10 pm
Xun-Li Wang (City University of Hong Kong, Hong Kong SAR China)
"Beyond Dislocations – In-Situ Study of Low-Temperature Deformation Mechanisms in High Entropy Alloys"
5:10 pm - 5:20 pm
Discussion
5:20 pm - 5:50 pm
Ronald Rogge (Canadian Nuclear Laboratories, Canada)
"Seeing the Unseen: Using Neutrons to Solve Problems and Mysteries"
5:50 pm - 6:00 pm
Discussion
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Superconducting and Topological Materials
Discussion Leaders: Raymond Osborn (Argonne National Laboratory, USA) and Wei Bao (Renmin University of China, China)
9:00 am - 9:30 am
Collin Broholm (Johns Hopkins University, USA)
"The Continuing Story of Simple Cubic SmB6"
9:30 am - 9:40 am
Discussion
9:40 am - 10:10 am
Pengcheng Dai (Rice University, USA)
"Spin, Lattice, and Orbital Coupling in Iron Pnictides"
10:10 am - 10:20 am
Discussion
10:20 am - 10:50 am
Coffee Break
10:50 am - 11:20 am
Taka-Hisa Arima (University of Tokyo, Japan)
"How to Observe Magnetic Skyrmions"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:00 pm
Philippe Bourges (CEA Saclay, France)
"Loop Currents in Superconducting Cuprates and Iridates"
12:00 pm - 12:10 pm
Discussion
12:10 pm - 12:25 pm
Alistair Overy (University of Oxford, United Kingdom)
"Influence of Strongly-Correlated Disorder on the Emergence of Band Gaps"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:00 pm - 7:30 pm
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair
7:30 pm - 9:30 pm
Biological Materials
Discussion Leader: Dean Myles (Oak Ridge National Laboratory, USA)
7:30 pm - 8:00 pm
John Katsaras (Oak Ridge National Laboratory, USA)
"The In Vivo Structure of a Biological Membrane"
8:00 pm - 8:10 pm
Discussion
8:10 pm - 8:40 pm
Antonio Benedetto (Paul Scherrer Institut, Switzerland / University College Dublin, Ireland)
"Biomolecules, Water, and Room-Temperature Ionic Liquids: Challenges and Opportunities in Basic Science and Applications"
8:40 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:20 pm
Yun Liu (University of Delaware / National Institute of Standards and Technology, USA)
"Emerging Opportunities of Using Neutron Scattering to Study Protein Structures in Solutions"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
The Role of Neutron Scattering in Materials Synthesis and Discovery
Discussion Leader: Bruce Gaulin (McMaster University, Canada)
9:00 am - 9:30 am
Hiroshi Kageyama (Kyoto University, Japan)
"How to Use Neutron Sources to Explore Mixed-Anion Compounds"
9:30 am - 9:35 am
Discussion
9:35 am - 10:05 am
Tyrel McQueen (Johns Hopkins University, USA)
"A Synthetic Chemists Exploration of the Utility of Neutron Scattering"
10:05 am - 10:10 am
Discussion
10:10 am - 10:40 am
Coffee Break
10:40 am - 11:10 am
John Mitchell (Argonne National Laboratory, USA)
"Highly Reduced Nickelates: Using Neutrons and X-Rays to Explore Spin and Charge States"
11:10 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:45 am
Raymond Osborn (Argonne National Laboratory, USA)
"Three Dimensional PDF Analysis of Diffuse Scattering"
11:45 am - 11:50 am
Discussion
11:50 am - 12:25 pm
Paul Langan (Oak Ridge National Laboratory, USA)
"Innovative Neutron Scattering Capabilities at Oak Ridge for Solving Cutting Edge Research Problems"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
New Instrumentation Enabling New Science
Discussion Leaders: Toby Perring (ISIS Neutron Source, Rutherford Appleton Laboratory, STFC, United Kingdom) and Frank Klose (Australian Nuclear Science and Technology Organisation, Australia)
4:00 pm - 4:30 pm
Ken Andersen (European Spallation Source, Sweden)
"ESS: The Next-Generation Neutron Source"
4:30 pm - 4:40 pm
Discussion
4:40 pm - 5:10 pm
Kenji Nakajima (J-PARC Center, Japan)
"New Opportunities of Neutron Sciences Provided by MLF, J-PARC"
5:10 pm - 5:20 pm
Discussion
5:20 pm - 5:50 pm
Helmut Schober (Institut Laue-Langevin (ILL), France)
"A Tour of Recent Scientific Highlights Made Possible Thanks to ILL's Modernisation Programmes"
5:50 pm - 6:00 pm
Discussion
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure