SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:45 pm | Yoshinori Naruta Welcome and opening remarks |
7:45 pm - 9:25 pm | Organic Crystal Structures-From Design to Synthesis |
| Discussion Leader: Susumu Kitagawa (Kyoto University) |
7:45 pm - 8:35 pm | Peter J. Stang (University of Utah)
"Recent Developments in the Self-assembly of Finite and Infinite Ensembles via Coordination" |
8:35 pm - 9:25 pm | Omar M. Yaghi (University of Michigan)
"Reticular Chemistry: Bottom up Synthesis of Crystals by Top Down Design" |
MONDAY |
8:00 am - 9:00 am | Breakfast |
9:00 am - 12:00 pm | Supramolecular Chemistry and Molecular Recognition-1 |
| Discussion Leader: Koji Kano (Doshisha University) |
9:00 am - 9:50 am | Seiji Shinkai (Kyushu University)
"Dynamic Sugar Interfaces Aiming at Sensing and DNA/RNA Binding" |
9:50 am | Coffee Break |
10:20 am - 11:10 am | Andrew Hamilton (Yale University)
"Toward Artificial Antibodies: Protein Surface Recognition by Synthetic Receptors" |
11:10 am - 12:00 pm | Kimoon Kim (Pohang University of Science and Technology) "Supramolecular Chemistry of Cucurbituril Homologues and Derivatives" |
12:00 pm - 12:30 pm | Conference Picture |
12:30 pm - 1:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:05 pm | Young Investigator's Session |
| Discussion Leader: Jürg Hulliger (University of Berne) |
4:00 pm - 4:25 pm | Alberto Credi (University of Bologna)
"Functional Supramolecular Systems: Toward Molecular-level Devices and Machines" |
4:25 pm - 4:50 pm | Satoru Karasawa (Kyushu University)
"Magnetic Properties after Photolysis of Assemblies Consisting of Pyridine Derivatives Carrying Diazo Units and Metal Ions in Frozen Solutions" |
4:50 pm - 5:15 pm | Vincent Ball (University of Strasbourg)
"Control of the Nucleation - Crystal Growth Kinetics and Crystal Morphology in Solution and at Solids-liquid Interfaces" |
5:15 pm - 5:40 pm | Yuichi Shimazaki (Kyushu University)
"Characterization of a High Valent Oxo-Manganses Porphyrin Dimer : Studies Relevant to the Intermediate of a Functional Model for Oxygen Evolving Center" |
5:40 pm - 6:05 pm | Ho-Chol Chang (Kyoto University)
"Ligand-Based Mixed-Valence (LBMV) Suparmolecular Assemblies" |
6:05 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:40 pm | Supramolecular Chemistry and Molecular Recognition-2 |
| Discussion Leader: Kimoon Kim (Pohang University of Science and Technology) |
7:30 pm - 8:20 pm | Takuzo Aida (Univ. of Tokyo)
"Macromolecular and Supramolecular Approaches to Nanofabrication of Functional Materials" |
8:20 pm - 9:10 pm | Steven C. Zimmerman (Univ. Illinois)
"Supramolecular Dendrimer Chemistry: Imprinting and Base-Paring at the Core" |
9:10 pm - 9:40 pm | Mir Wais Hosseini (Louis Pasteur Univ.)
"Molecular Tectronics: From Molecular Simplicity to Netwroks Complexity" |
TUESDAY |
8:00 am - 9:00 am | Breakfast |
9:00 am - 12:40 pm | Large Aromatic Molecules and Their Functions |
| Discussion Leader: François Diederich (ETH, Zürich) |
9:00 am - 9:50 am | Herbert Meier (Johannes Gutenberg-University)
"Conjugated Oligomers - Linear, Cyclic, and Denditric Systems" |
9:50 am - 10:40 am | Yoshito Tobe (Osaka University)
"Development of Polyene-Based Carbon-Rich Architechtures" |
10:40 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:50 am | Stephan Matile (University of Geneva)
"Bioorganic Chemistry of Rigid-rod molecules: Functional Barrel-Strave Supramolecules" |
11:50 am - 12:40 pm | Frank-Geritt Klërner (University of Essen)
"Molecular Tweezers and Clips as Synthetic Receptors: Molecular Recognition, Dynamics in Complex Formation, and Enzyme Mimetics" |
12:40 pm - 1:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Preview |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:40 pm | Bio-inspired Chemistry-1 |
| Discussion Leader: Wais Hosseini (Louis Pasteur Univ.) |
7:30 pm - 8:20 pm | Eiichi Kimura (Hiroshima University)
"Sequence-selective Recognition of DNA and RNA by Macrocyclic Zn(II) Complexes" |
8:20 pm - 9:10 pm | Makoto Komiyama (The University of Tokyo)
"Site-selective scission of DNA & RNA for new biotechnology" |
9:10 pm - 9:40 pm | Jürg Hulliger (University of Berne)
"Connective Tissue Polarity: Explained by a Mechanism of Collagen Fibril Self-Assembly" |
WEDNESDAY |
8:00 am - 9:00 am | Breakfast |
9:00 am - 12:40 pm | Bio-inspired Chemistry-2 |
| Discussion Leader: Makoto Komiyama (The University of Tokyo) |
9:00 am - 9:50 am | Wolf D. Woggon (University of Basel)
"Supramolecular Systems Catalyzing Enzymatic Reactions" |
9:50 am - 10:40 am | Jung-hun Suh (Seoul National University)
"Artificial Proteases Specific for Target Proteins and Artificial Proteases with Broad Substrate Specificity" |
10:40 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:50 am | Devens Gust (Arizona State University)
"Mimicking Photosynthetic Energy Trasduction" |
11:50 am - 12:40 pm | Yoshiaki Kobuke (Nara Advanced Institute of Science and Technology) "Supramolecular Porphyrin Assemblies for Artificial Photosynthesis and Related Topics" |
12:40 pm - 1:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session (Discussion) |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:40 pm | Fullerenes and Its Functional Application to New Materials |
| Discussion Leader: Yoshito Tobe (Osaka University) |
7:30 pm - 8:20 pm | Eiichi Nakamura (The University of Tokyo)
"Organic Chemistry of Carbon Cluster Complexes" |
8:20 pm - 9:10 pm | François Diederich (ETH, Zürich)
"Functionalized Fullerenes: Modules for Supramolecular Systems and Advanced Materials" |
9:10 pm - 9:40 pm | Hiroshi Imahori (Kyoto University)
"Second Generation Artificial Photosynthesis: Porphyrin-Fullerene Linked Systems" |
THURSDAY |
8:00 am - 9:00 am | Breakfast |
9:00 am - 12:40 pm | Organic Molecular Electronics-Unimolecular Systems |
| Discussion Leader: Masamichi Fujihira (Tokyo Institute for Technology) |
9:00 am - 9:50 am | Robert M. Metzger (University of Alabama)
"Unimolecular Rectifiers and Other Nanodevices" |
9:50 am - 10:40 am | Yasuo Wada (Hitachi)
"Prospects for Single Molecule Information Devices for the Next Paradigm" |
10:40 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:50 am | Paul S. Weiss (Penn State University)
"Measuring and Controlling Molecular-Scale Properties for Molecular Electronics" |
11:50 am - 12:40 pm | Howard E. Katz (Lucent Technology)
"Electronic and Morphological Design of Organic Transistor Semiconductors" |
12:40 pm - 1:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 5:30 pm | Poster Session (Discussion) |
5:30 pm - 6:00 pm | Business Meeting |
6:00 pm | Dinner |
8:00 pm - 9:40 pm | Organic Molecular Electronics-2 |
| Discussion Leader: Yasuo Wada (Hitachi) |
8:00 pm - 8:50 pm | David B. Mitzi (IBM)
"Field-effect transistors based on Organic-Inorganic Perovskite Semiconductors" |
8:50 pm - 9:40 pm | Tetsuo Tsutsui (Kyushu University)
""Bulk" Organic Semiconductor Devices as a Complementary Concept for Single Molecule Devices" |
FRIDAY |
8:00 am - 9:00 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |